Zawonia – dobre miejsce do pracy i odpoczynku

Możliwość komentowania Zawonia – dobre miejsce do pracy i odpoczynku została wyłączona Aktualności

Rozmowa z Agnieszką Wersta, wójtem gminy Zawonia

Agnieszka Wersta, wójt gminy Zawonia fot. mat. prasowe

 

Gmina Zawonia ma bogate walory przyrodniczo-krajobrazowe, jest atrakcyjna dla weekendowych turystów. W jaki sposób te walory są wykorzystywane, czy można w gminie stworzyć solidną bazę dla osadnictwa, rekreacji i wypoczynku m.in. dla turystów?

Gmina Zawonia jest miejscem, które ze względu na swoje walory środowiska przyrodniczego i bliskie położenie Trzebnicy z nową wybudowaną drogą ekspresową S5 do Wrocławia, wielu mieszkańców wybiera na swój dom. Wielu przyszłych mieszkańców chcących wśród ciszy i zieleni odpocząć po pracy znajduje w naszej gminie swoje miejsce do życia. Turyści odwiedzający naszą gminę znajdą nie tylko piękne widoki na Wzgórzach Trzebnickich i naszych lasów. Rozpoczęliśmy rozmowy nad oznakowaniem tras leśnych umożliwiając poruszanie się szlakami rowerowymi prowadzącymi przez lasy do poszczególnych miejscowości. Na naszym terenie Grochowa powstała ogólnodostępna, przepiękna ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, na której dzieci i młodzież poznają roślinność i zwierzęta naszych wspaniałych lasów oraz uczą się segregacji odpadów. Ścieżka ta jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Nadleśnictwo Oleśnica i jest miejscem rekreacji nie tylko mieszkańców Grochowa, ale również turystów chętnie ją odwiedzających.

Władze gminy dużą uwagę przywiązują do przedsięwzięć związanych z poprawą jakości życia mieszkańców. Jakie inwestycje związane z tym obszarem są najważniejsze w tym roku?
Ten rok jest dla nas bardzo ważny pod względem trwających już inwestycji, jak i tych które się rozpoczną. Przede wszystkim, remontujemy obiekt naszego zabytkowego kościoła poewangelickiego, którego wieża będzie dostępna dla turystów, jako jedna z atrakcji turystycznych. Rozbudowywujemy  Zespół Szkół w Zawoni, którego celem jest przede wszystkim poprawa komfortu nauczania dzieci i możliwości poszerzania swojej wiedzy. Ważny jest również komfort przebywania dzieci i nauczycieli do czego dążymy nie tylko poprzez rozbudowę, ale i poprawę infrastruktury wokół szkoły. Jak co roku, poprawiamy stan naszych dróg, w tym roku trwa remont prawie kilometra ul. Konopnickiej w Czeszowie wraz z chodnikiem i budową kanalizacji deszczowej. Jak co roku rozbudowywujemy również sieć oświetlenia drogowego w Sędzicach i Budczycach. Ważną dla mieszkańców inwestycję również rozpoczniemy w tym roku i będzie to budowa kanalizacji sanitarnej w Suchej Wielkiej.

Ważne są również inwestycje w infrastrukturę wspólną, służącą mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku na terenie ogólnodostępnym. Praktycznie w każdej z miejscowości wykonaliśmy modernizację placu zabaw poprzez wymianę urządzeń dla dzieci. Obok zabawek dla dzieci postawione są urządzenia do ćwiczeń dla dorosłych i seniorów. W miejscowościach gdzie nie ma świetlic wiejskich najczęściej postawione są już altanki. W tym roku postawionych zostanie kolejnych 5 altanek. Pozyskaliśmy fundusze na wykonanie Otwartej Strefy Aktywności dla mieszkańców Czeszowa i również w Czeszowie rozpoczniemy budowę świetlicy wiejskiej. Natomiast w Zawoni, z funduszy unijnych, rozpoczynamy przebudowę terenu po byłym basenie na teren sportowo – rekreacyjno – wypoczynkowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Na terenach tych również mieszkańcy aktywnie włączają się w upiększanie ich poprzez posadzenie krzewów i kwiatów oraz koszenie. Integracja mieszkańców jest podstawą dobrosąsiedzkich stosunków. Nasze wsie są małe, co pozwala na bliskie utrzymanie kontaktów pomiędzy mieszkańcami i wspólne organizowanie czasu wolnego.

 

Proszę ocenić możliwości gminy w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym unijnych. Do realizacji których przedsięwzięć fundusze te będą głównie wykorzystywane?

Nasz gmina, w obecnej perspektywie 2014-2020, pozyskała fundusze na każdy złożony wniosek. Realizowane obecnie i przygotowywane do realizacji inwestycje są nam potrzebne w celu poprawy życia mieszkańców na terenie naszej gminy. To dobry moment by podziękować wszystkim zaangażowanym w ich pozyskanie jak i wszystkim życzliwym osobom dla Gminy Zawonia. Jeszcze raz dziękuję.

Wśród samorządowców na eksponowanych stanowiskach nie ma zbyt wielu kobiet. Czy jako kobiecie łatwiej jest Pani przekonywać swoich oponentów, osiągać kompromis, przekonywać do wspólnych działań na rzecz gminy?

Najważniejsza jest merytoryczna rozmowa, argumenty i korzyści zawsze muszą być pożyteczne dla obu stron. Osobiste zaangażowanie się w rozmowy z każdym partnerem procentuje pozyskanymi środkami na rozwój i poprawę  jakości życia w naszej gminie. Współpraca oparta na wzajemnym szacunku zawsze procentuje, a dodając do tego empatię i kobiecą intuicję – może to jest przyczyną osiągnięć kobiet zajmujących stanowiska wójtów, burmistrzów, czy prezydentów. Osiągnięć, z których korzystają mieszkańcy naszych gmin.

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone