Giełda stawia na dialog z rynkiem

Możliwość komentowania Giełda stawia na dialog z rynkiem została wyłączona Aktualności, Biznes, Inwestycje

Z Piotrem Listwoniem, Wiceprezesem Zarządu, Towarowej Giełdy Energii S.A., rozmawia Marcin Prynda

Piotr Listwoń_Wiceprezes TGE fot. mat. prasowe

Będzie Pan uczestnikiem piątego, jubileuszo­wego Kongresu Energetycznego, który odbę­dzie się 25-26 września we Wrocławiu. Jakie jest znaczenie tego wydarzenia dla branży energetycznej, jaka problematyka będzie dla Pana najbardziej interesująca na Kongresie?

Towarowa Giełda Energii jest Partnerem DKE od pierwszej edycji, a od dwóch lat jesteśmy zaangażo­wani w prace Rady Programowej. Myślę, że warto podkreślić, że w naszą działalność wpisane jest kreowanie rynku, stwarzanie właściwych wzorców i najwyższych standardów funkcjonowania dla jego uczestników. Dolnośląski Kongres Energetyczny jest obecnie jednym z kluczowych wydarzeń branżowych, a dzieje się tak za sprawą nie tylko bardzo wysokiego poziomu merytorycznego, ale przede wszystkim ze względu na aktualność i wagę poruszanych tematów. Dlatego nie mogło zabraknąć nas także w tym roku – podczas piątej, jubileuszowej odsłony.

Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych, która jest własnością TGE rozpoczyna współpracę z litewską giełdą gazu GET Baltic. Jakie to ma znaczenie w proce sie integracji rynków gazu w regionie bałtyckim?

Towarowa Giełda Energii aktywnie uczestniczy w procesie integracji rynków gazu w regionie bałtyckim. Pierwszym efektem podjętych przez nas działań było podpisanie we wrześniu br. umowy o współpracy pomiędzy litewską giełdą GET Baltic a naszą spółką zależną IRGiT. Jej celem jest opraco­wanie systemu zarządzania ryzykiem, oraz modelu zabezpieczeń i rozliczeń dla giełdy gazu prowadzo­nej przez GET Baltic dla Litwy, Łotwy i Estonii, a od stycznia 2020 r. także Finlandii. Działania te mają zapewnić uczestnikom z krajów bałtyc­kich korzystniejsze warunki prowadzenia obrotu na rynkach spot i terminowym, zwiększając ich płynność oraz konkurencyjność, a w konsekwencji atrakcyjność regionu.

Celem integracji rynków gazu w regionie bałtyckim jest połączenie wspomnianych rynków w jednolite obszary bilansujące. Proces ten jest skomplikowany i przebiega na wielu poziomach: infrastruktu­ralnym, regulacyjnym i handlowym. W związku z tym, że Polska będzie miała niebawem połączenia przez Baltic Pipe z Danią i Szwecją oraz przez rurociąg GIPL z Litwą, Łotwą, Estonią i Finlandią, powstaną nowe możliwości dla rozwoju handlu transgranicznego i budowy płynnego regionalnego rynku gazu. W powyższe działania wpisują się pro­jekt „Hubu gazowego“, który w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju został określony jako centrum przesyłu i handlu gazem dla państw Euro­py Środkowej i Wschodniej oraz państw bałtyckich.

W latach 2017-2018 na rynku energii elektrycznej mieliśmy do czynienia z dużą niepewnością regulacyjną oraz znaczącym wzrostem cen energii elektrycznej co rzuto­wało m.in. na płynność rynku. Jak problem ten wygląda w 2019 roku, jakie jest znaczenie TGE w procesie stabilizacji cen i poprawy płynności na rynku energii?

Jednym z priorytetów TGE jest wspieranie płyn­ności rynkowej, poprzez tworzenie odpowiednich warunków dla wzrostu dostępności towarów po cenie rynkowej. Niepewność regulacyjna w latach 2017-2018 wpłynęła znacząco na funkcjonowanie całego rynku, dlatego TGE zintensyfikowała swoje działania odnośnie stabilizacji cen oraz poprawy płynności. Jesienią 2018 r. wprowadziliśmy widełki statyczne i dynamiczne, czyli mechanizm ograniczający wahania cen w trakcie sesji, natomiast na początku 2019 r. przedstawiliśmy naszym uczestnikom kom­pleksowy Program poprawy płynności. Powyższe rozwiązania zostały wypracowane z członkami TGE i Komisją Nadzoru Finansowego. Aktualnie rozpoczynamy konsultacje w zakresie dodatkowego uatrakcyjnienia modelu animacji, aby zachęcić nowe podmioty do podjęcia ściślejszej współpracy z giełdą w celu prowadzenia animacji rynku termi­nowego. Staramy się nieustannie prowadzić dialog z uczestnikami rynku, aby wspólnie wypracowy­wać najlepsze rozwiązania.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone