Studenci z PWr najlepsi na zawodach łazików w Australii

Możliwość komentowania Studenci z PWr najlepsi na zawodach łazików w Australii została wyłączona Aktualności, Nauka

Pięć złotych medali i pierwsze miejsce w całym konkursie – reprezentanci Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowych zawodach Australian Rover Challenge rozgrywanych na Uniwersytecie w Adelajdzie. Ich nowy łazik Scorpio Infinity zaliczył znakomity debiut!

Zespół studentów z PWr w w Australii na zawodach Australian Rover Challenge z łazikiem Projektu Scorpio fot. PWr

Zespół studentów z PWr w w Australii na zawodach Australian Rover Challenge z łazikiem Projektu Scorpio fot. PWr

W zawodach konkurowały łaziki zaprojektowane i zbudowane przez studenckie zespoły z Australii, Indii, Bangladeszu i Polski. Poszczególne zadania symulowały misje, z jakimi mierzą się łaziki na powierzchni Księżyca. Studenckie zespoły stanęły więc przed wyzwaniami związanymi z nawigacją, pozyskiwaniem surowców i konstruowaniem.

– Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, że już podczas swoich pierwszych zawodów nasz łazik spisał się tak dobrze – relacjonuje z Australii Zofia Stypułkowska, lider zespołu Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road (Projekt Scorpio). – Zaczynaliśmy ze stratą punktów za dokumentację, ale dzięki pracy zespołowej odrobiliśmy straty. I właśnie z tego, jak dobrze przebiegała komunikacja między nami i jak świetnie współdziałaliśmy, jesteśmy najbardziej dumni – podkreśla.

Łazik Scorpio Infinity fot. PWr

Łazik Scorpio Infinity fot. PWr

Studentom i studentkom z Politechniki Wrocławskiej najlepiej poszło w konkurencji Space Resources Task (zdobyli w niej 92 punkty na 100). Misja polegała na zbadaniu i wydobyciu wody z próbek regolitu.

– Na początku zidentyfikowaliśmy próbkę z większą zawartością procentową lodu, wydobyliśmy z niej możliwie dużo wody za pomocą modułów zamontowanych na łaziku – relacjonują studenci. – Kolejnym krokiem było zbadanie zawartości procentowej ilmenitu w pozostałych próbkach. Na koniec prezentowaliśmy oficjalnie wyniki oraz moduły wykorzystane podczas misji. Punktowana była dokładność z jaką ocenimy poszczególne próbki, a maksymalne punkty wymagały dokładności aż do 0,5%.

Członkowie Projektu Scorpio są pierwszą w historii drużyną, której podczas australijskich zawodów udało się pozyskać czystą wodę z regolitu, a do tego uzyskali jej najwięcej spośród wszystkich zespołów.

Łazik dokonywał też inspekcji bazy księżycowej i wykonał podstawowe zadania, takie jak tankowanie czy wpisanie sekwencji na panelu. Oczyszczał pole z ważących nawet 10 kg kamieni i transportował regolit, czyli księżycową glebę. A także mapował teren i udowadniał, że potrafi poruszać się po nim autonomicznie.

Scorpio Infinity, z którym studenci i studentki PWr wystartowali w konkursie, jest już ósmą konstrukcją naszych reprezentantów. Waży około 40 kg. Powstał głównie z aluminium, włókna węglowego i tworzyw sztucznych wykonanych metodą druku 3D. Przed nim kolejne starty w tym sezonie – m.in. w USA i Turcji.

Więcej informacji na stronie: https://wroclaw.tech/scorpio-zwyciestwo-w-australii-24

źródło informacji: PWr – https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/zwyciestwo-w-australii-nasi-studenci-najlepsi-na-miedzynarodowych-zawodach-lazikow-13255.html?q=%2Fscorpio-zwyciestwo-w-australii-24

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone