Wystawa CHŁOPI w Muzeum Miejskim Wrocławia

Możliwość komentowania Wystawa CHŁOPI w Muzeum Miejskim Wrocławia została wyłączona Aktualności, Kultura

Opowieść, która ma sto lat w nowej, wizualnej odsłonie. Oszałamiające połączeniu filmu i malarstwa. Polscy chłopi i chłopki namalowani przez osoby artystyczne z różnych krajów. Obrazy/klatki, które stworzyły jeden z najgłośniejszych filmów ostatniego roku. A na deser gwasze Zofii Stryjeńskiej. Od 21 lutego w Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim wystawa CHŁOPI.

Wystawa CHŁOPI w Muzeum Miejskim Wrocławia banner Muzeum Miejskie Wrocławia

Wystawa CHŁOPI w Muzeum Miejskim Wrocławia banner Muzeum Miejskie Wrocławia

 

W 2023 roku animowany dramat filmowy „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana szturmem podbił polskie kina i zdobył uznanie publiczności. Niemal sto lat po nagrodzeniu Władysława Reymonta za powieść o polskich chłopach i chłopkach film zdobył aż cztery nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. To brawurowe połączenie sztuki filmowej i malarstwa. Na potrzeby filmu powstało 40000 obrazów/klatek namalowanych farba olejną. Na wystawie zaprezentowanych jest 40 z nich. Ich autorami i autorkami są: Victorii Nevolia, Natalia Sluka, Piotr Dominiak, Aleksandra Młynarska, Weronika Adamska, Małgorzata Lengiewicz, Mayra Hernandez Rios, Małgorzata Ciężak, Mariia Kovtunovych, Maria Kola, Magdalena Wolf, Olena Mishyna, Zofia Słupczyńska, Maciej Wichnowski, Aleksandra Chrabąszcz, Ivan Karol, Jolanta Spangevičiūtė, Gintarė Maskaliūnienė, Małgorzata Kuźnik, Olena Mishyna, Mateusz Deryniowski, Karolina Belczyk-Behrendt, Justina Zigmantaitė, Małgorzata Kornecka-Drąg, Agnieszka Korzeniowska, Justyna Wolf, Tetiana Ocheredko, Olha Nakhodova, Yaroslav Svirniak, Anna Waluś.

Na wystawie wyszczególnionych jest kilka tematów przedstawień: Tradycja, Rodzina, Natura, Bohaterowie, Architektura wsi, Miłość, Religia, Tańce. Towarzyszą im cytaty z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Specjalnie na wrocławską wystawę zostały także sprowadzone trzy kostiumy filmowe.

Ekspozycję uzupełnia dziewięć gwaszy z teki autorstwa Zofii Stryjeńskiej „Polskie stroje ludowe” wydanej przez C. Szwedzickiego w Nicei w 1939 roku. Teka zawierała 40 prac ręcznie malowanych akwarelą i gwaszem z przedstawieniami polskich strojów ludowych z terenów II Rzeczypospolitej. Na wystawie prezentowana jest także porcelana z przedstawieniami polskich tańców ludowych projektu Zofii Stryjeńskiej. Prace polskiej artystki pochodzą z prywatnej kolekcji.

źródło informacji: Muzeum Miejskie Wrocławia Kuratorka wystawy – dra Anna Kania-Saj

Wystawa czynna:

Środa – sobota: 11.00 do 17.00

Niedziela: 10.00 do 18.00

Bilety:

Normlany – 40 PLN

Ulgowy – 30 PLN

Grupowy – 30 PLN (grupa min 21 osób)

W cenie biletu na wystawę „Chłopi” można zwiedzać również pozostałe ekspozycje w Pałacu Królewskim: „100 lat Wrocławia” oraz „Epoka malarstwa śląskiego 1950 – 1945”.

więcej: https://muzeum.miejskie.wroclaw.pl/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone