Pierwszy las kieszonkowy we Wrocławiu

Możliwość komentowania Pierwszy las kieszonkowy we Wrocławiu została wyłączona Aktualności, Samorząd

Plac po dawnym parkingu w centrum Wrocławia przeobraził się w pierwszy w mieście las kieszonkowy. Niemal 200 metrów kwadratowych terenu u zbiegu Podwala i ulicy Kołłątaja obsadzono dziś prawie 600 sadzonkami drzew i krzewów. Gdy wyrosną, będą zieloną ścianą akustyczną – obniżą hałas nawet o 10 dB. Współautorem projektu rozpoczynającego przemianę tego miejsca jest Endress+Hauser Polska, który wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej sfinansował te działania. Pierwsze sadzonki posadziły dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej.

Endress+Hauser_ZZM_wizualizacje obrazujące mikrolas

Endress+Hauser_ZZM_wizualizacje obrazujące mikrolas

 

Lasy kieszonkowe zyskują popularność na całym świecie, szczególnie w obszarach zurbanizowanych. Rośliny sadzone według metody japońskiego botanika Akiry Miyawakiego tworzą charakterystyczny, wielopiętrowy układ. Tak powstaje szybko rosnący i samoregulujący się ekosystem, odwzorowując naturalne środowisko. Mikrolasy tworzą przyjazny mikroklimat, magazynują wodę opadową i są siedliskami dla ptaków, płazów czy owadów.
Pomysłodawcą i fundatorem przedsięwzięcia jest Endress+Hauser, który we Wrocławiu ma siedzibę swojego polskiego oddziału.
‒ Zrównoważony rozwój jest jedną z czterech wartości naszej marki od ponad dziesięciu lat. Nasza strategia społecznej odpowiedzialności biznesu skupia się na tematach związanych z ochroną środowiska i edukacji ‒ mówi Maciej Sieczka, prezes polskiego oddziału Endress+Hauser.
‒ We wszystkie te obszary aktywnie włączamy się we Wrocławiu, który nas gości już od trzech dekad, stąd nasza inicjatywa w stworzenie lasu. To będzie wyjątkowa, zielona przestrzeń dla mieszkańców w samym centrum miasta. To jedna z nielicznych takich inicjatyw w Polsce.
Co istotne, specyfika takiego lasu powoduje, że rośnie prawie dwukrotnie szybciej niż ten zwyczajowo posadzony. W pierwszych pięciu latach pochłonie rocznie ok. 127,5 kg CO2.
Do akcji sadzenia roślin organizatorzy zaprosili grupę dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 71.
‒ Uczniowie tej szkoły to bezpośredni sąsiedzi naszego mikrolasu, dlatego zależało nam, by go razem z nami współtworzyli ‒ podkreśla Nadia Golda, Marketing Communication Manager ‒ Zaangażowanie młodych wrocławian w proces sadzenia ma na celu także poszerzenie ich wiedzy przyrodniczej i zwiększenie świadomości ekologicznej.
Wrocławski Zarząd Zieleni Miejskiej przygotował 600 sadzonek krzewów i drzew, a także zadbał o to, by las był w 100% organiczny – przy jego tworzeniu nie użyto torfu, plastiku, przemysłowych nawozów etc.
‒ Dobierając gatunki roślin wzorowaliśmy się na lesie Rędzińskim, który jest jednym z najlepiej zachowanych naturalnych kompleksów leśnych w naszym mieście i najbliższej okolicy ‒ mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. W mikrolesie zasadzono w sumie ponad 30 rodzimych gatunków roślin. Za kilka lat ten ekosystem będzie się sam regulować i stanie się miejscem do życia nawet dla kilkuset gatunków roślin i zwierząt. A korzyści będzie dużo więcej.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska wylicza:
‒ Lasy Miyawaki są aż kilkanaście razy bardziej bioróżnorodne niż posadzone plantacje leśne i rosną dwa razy szybciej od nich. Z czasem przestają wymagać pielęgnacji, co oszczędza koszty utrzymania. Szacujemy, że nasz las kieszonkowy już w pierwszych kilku latach będzie pochłaniać niemal 130 kg dwutlenku węgla rocznie.
Las kieszonkowy jest też ważną inwestycją dla całego miasta. Wrocław się zmienia, dlatego wszystkie akcje ekologiczne, zwłaszcza w centrum, są tak ważne dla lokalnej społeczności, również tej najmłodszej.
– Cieszymy się, że to właśnie w stolicy Dolnego Śląska wyrośnie las Miyawaki. To coś nowego dla nas wszystkich, ale jesteśmy przekonani, że spełni swoje zadanie. Widzą to także dzieci, bo dla nich to głównie projekt edukacyjny. Z zainteresowaniem wysłuchały o idei i będą obserwowały, jak miasto staje się jeszcze bardziej zielone – podsumowuje Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia odpowiedzialny za sprawy społeczne.

O Endress+Hauser

Endress+Hauser to światowy lider w zakresie aparatury kontrolno-pomiarowej dla wielu branż przemysłu, z kompleksowym portfolio obejmującym większość możliwych pomiarów. Szwajcarska Grupa zatrudnia 16 000 pracowników w 125 krajach świata. W Polsce od ponad 25 lat jest partnerem zarówno dla wiodących koncernów, jak również dla sektora MŚP, wspierając polskie firmy i zakłady produkcyjne w cyfrowej transformacji, optymalizacji procesów oraz redukcji wpływu na środowisko.
Więcej informacji: www.pl.endress.com
źródło informacji: https://stories.prowly.com/304167-pierwszy-las-kieszonkowy-we-wroclawiu
Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone