Góry Literatury trafiają na dobre w serce Wałbrzycha

Możliwość komentowania Góry Literatury trafiają na dobre w serce Wałbrzycha została wyłączona Aktualności, Kultura

 

Góry Literatury to festiwal, który w naszym regionie odbywa się od 9 lat i już na dobre zyskał prestiż i uznanie wśród publiczności oraz gości ze świata literatury, muzyki, polityki i kultury. W tym roku po raz pierwszy oficjalnie zawita do centrum regionu – Wałbrzycha. Gospodarzem części wydarzeń będzie Stara Kopalnia.

Organizowany przez Noblistkę, związaną od dawna z Wałbrzychem – Olgę Tokarczuk i jej fundację, Festiwal Góry Literatury to prestiżowe wydarzenie przyciągające do siebie największe nazwiska z dziedziny literatury, sztuki, muzyki, publicystyki, a nawet polityki. Do tej pory Góry Literatury odbywające się w okolicach Nowej Rudy, gościły w Wałbrzychu za sprawą poszczególnych wydarzeń w Zamku Książ . Tym razem organizatorzy, władze miasta Wałbrzycha i dyrekcja Starej Kopalni porozumieli się w sprawie wpisania kilku festiwalowych dni w niemal samo centrum miasta, przygotowując bogaty program, który w całości odbędzie się na terenie Starej Kopalni w dniach 10-12 lipca 2023 roku.

Festiwal Góry Literatury trafi więc w przestrzeń jednego z najcenniejszych obiektów poprzemysłowych regionu i Europy, a Wałbrzych zyska kolejny wyjątkowy Festiwal, z plejadą wybitnych postaci, którzy odwiedzą centrum Wałbrzycha. Jak na konferencji podkreślił Grzegorz Tokarczuk – członek zarządu Fundacji Olgi Tokarczuk, festiwal trafia w samo serce regionu, w którym się odbywa już od 9 lat, a z którym sama pisarka jest mocno związana. Stara Kopalnia zaprasza tym samym na kolejne wydarzenie kultury wysokiej w mocnej obsadzie. Już dziś wiadomo, że chętnych na udział w wałbrzyskiej części programu festiwalu nie zabraknie. Połowy z przygotowanych na to wydarzenie bezpłatnych wejściówek już nie ma.

W poniedziałek 10 lipca w Starej Kopalni publiczność zobaczy spotkanie z Adamem Bodnarem i Agnieszką Szpilą, a wieczorem będzie mogła pobawić się przy dźwiękach rockowych utworów zespołu, którego liderem jest aktor Arkadiusz Jakubik – Dr. Misio. Nie zabraknie tu dodatkowych wałbrzyskich akcentów, bo rozmowy poprowadzą znane osobistości z naszego miasta, odpowiednio – dziennikarz Robert Karpowicz oraz pisarka Barbara Pietruszczak. We wtorek 11 lipca wałbrzyską kopalnię odwiedzi spółka Sundog z warsztatami „Jak napisać scenariusz do gry komputerowej”, odbędzie się akcje edukacyjna Tour de Konstytucja, a na scenie o nagrodzie literackiej Podróż Hestii porozmawiają Katarzyna Kasia i Michał Rusinek. Kolejnym programem dnia będzie pokaz filmu „Rysopis” z osobistym udziałem reżysera Jerzego Skolimowskiego, z którym porozmawia Robert Karpowicz, a na zakończenie odbędzie się koncert Dobrawy Czocher. W ostatnim dniu wałbrzyskiej części festiwalu 12 lipca – Sundog zaprosi do kolejnej części warsztatów w ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego. Tym razem będzie o ścieżce kariery w świecie gier komputerowych.

Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Góry Literatury w Starej Kopalni są bezpłatne. Ze względu na limit miejsc w przestrzeniach obowiązują bezpłatne wejściówki, które pobrać można w kawiarni Sztygarówka lub na stronie www.starakopalnia.pl w zakładce bilety na dany dzień.

Szczegółowy program wydarzenia na stronie instytucji oraz na:  https://fundacjaolgitokarczuk.org/wydarzenia/fgl-2023/

źródło informacji: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia    –   https://starakopalnia.pl/festiwal-gory-literatury/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone