Kilka słów o kobietach. Warsztaty tworzenia kolaży z autorką Wycinków w termosie inspirowane twórczością E. Orzeszkowej

Możliwość komentowania Kilka słów o kobietach. Warsztaty tworzenia kolaży z autorką Wycinków w termosie inspirowane twórczością E. Orzeszkowej została wyłączona Aktualności, Kultura

Kiedy cały naród będzie oddawał się lekturze Nad Niemnem, my przyjrzymy się autorce tego epokowego dzieła i… sobie. Eliza Orzeszkowa powołała do życia bohaterki niezależne, odważne i wrażliwe. O potrzebie i społecznym znaczeniu emancypacji obszernie pisała w Kilku słowach o kobietach, a po wydaniu Marty – jak przyznała pisarka i działaczka – wielki ruch stał się między niewiastami.

MBP logo

Jakie były bohaterki Orzeszkowej 150 lat temu? Jakie jesteśmy teraz? Czego potrzebujemy i czego nam brak? Czy energia nasza jest niczym płomień w marmurowym naczyniu płonący? Co dzisiaj zdradza wyprostowana kibić? Czy delikatność cery i znajomość żurnalu mód ma znaczenie?

Podczas kreatywnych warsztatów tworzenia kolaży słownych inspirowanych bohaterkami znad Niemna stworzymy kolażowe autoportrety, będziemy przełamywać schematy, nadamy nową treść najbardziej znanym cytatom z lektury i udzielimy sobie kilu naprawdę dobrych rad.

Mile widziany dystans, poczucie humoru i potrzeba autorefleksji.

Małgorzat Konieczna – autorka „Wycinków w termosie” czyli popularnych minimalistycznych kolaży z wycinków prasowych. Współpracuje z Kwartalnikiem Przekrój, swoje prace pokazywała między innymi na OFF Festiwalu w Katowicach, Miedzianka Fest i w Muzeum Współczesnym Wrocław. Wycina w domu, niektóre słowa gubi. W odpływie wanny zdarza jej się znaleźć „świat” a bosą stopą wejść w „uwikłanie”.

Informacje

Adresat: osoby od 16 lat

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy osobiście w bibliotece, telefonicznie: 713471270 lub mailowo: mbp01@biblioteka.wroc.pl

Warsztaty organizowane z okazji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej 12. odsłony wydarzenia jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

DATA WYDARZENIA: 09.09.2023

GODZINA: 10:00-12:00

ADRES:
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu Filia nr 1
ul. Sztabowa 98
53-310 Wrocław
tel.: 71 347 12 70

źródło informacji: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu  –  https://biblioteka.wroc.pl/kilka-slow-o-kobietach-warsztaty/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone