Konfederacja Lewiatan: RPP nie zmieniła jednak stóp procentowych

Możliwość komentowania Konfederacja Lewiatan: RPP nie zmieniła jednak stóp procentowych została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek i nie obniżyła stóp procentowych.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana  grafika Konfederacja Lewiatan

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana grafika Konfederacja Lewiatan

 

Jeszcze wczoraj pisaliśmy (Konfederacja Lewiatan), że dwudniowe posiedzenie, RPP zakończy bez niespodzianek i ostatecznie zdecyduje się zredukować stopy. RPP jednak zaskoczyła ekonomistów  i pozostawiła główną stopę procentową bez zmian. Wczoraj też nakreśliliśmy taki scenariusz, nazywając go pragmatycznym. Miała by za nim stać świadomość członków RPP, że ostatnie spadki inflacji to wynik sztucznej interwencji na rynku.

Prezes NBP często narzeka, że ekonomiści krytykują działania RPP za politykę zmiany stóp, że prowadzi ją źle i podejmuje decyzje w nieodpowiednim momencie. Może tak się dziać, ponieważ nie ma żadnej spójności w komunikatach wygłaszanych przez prezesa NBP. Jeszcze dwa miesiące temu mieliśmy obwieszczenie końca inflacji. Następnie kolejną obniżkę stóp. Teraz się zatrzymujemy i patrząc na to jak wyglądają projekcie rozwoju gospodarki w przyszłym roku oraz części strefy euro można zaryzykować, że jeśli jakakolwiek obniżka stóp nastąpi to albo będzie ona w grudniu albo w ogóle. Choć nic w działaniach RPP nie jest pewnego.

źródło informacji: Konfederacja Lewiatan  –  https://lewiatan.org/rpp-nie-zmienila-jednak-stop-procentowych/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone