Marcin Bradke spotkanie w Mediatece

Możliwość komentowania Marcin Bradke spotkanie w Mediatece została wyłączona Aktualności, Kultura

W poniedziałek 18 lutego w Mediatece odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Bradke – wieloletnim dziennikarzem TVP Wrocław, reportażystą i twórcą filmów dokumentalnych, uhonorowany tytułem Dziennikarza Roku 2011, członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Marcin Bradke jest autorem antologii opowiadań grozy „Pokój na wieży” oraz posłowia do „Nocy Walpurgi” Gustava Meyrinka (wydanych przez „Ossolineum”). W roku 2017 zadebiutował zbiorem opowiadań „Pies o żółtych oczach”. Zbiór liczy 44 opowiadania rozsypane w czasie, od lat sześćdziesiątych po koniec wieku. Promując swoją książkę podczas spotkania w Opolu powiedział:

– Chciałem ocalić świat, który nie istnieje. Byłem świadkiem jego znikania. – Z jednej strony chciałem go ocalić, a z drugiej strony to świat, o którym słyszałem z opowiadań, czyli były to rzeczy, których nie znałem. Wydarzyły się one na długo przed moim urodzeniem, przed wojną, albo jeszcze wcześniej. Oprócz tego są też historie wzorowane na mitach, legendach rodzinnych. Dużo uwagi poświęciłem zwierzętom, stąd ten tytuł. „Pies o żółtych oczach”, to bohater jednego z opowiadań, to pies który wyrównuje rachunki – dodał Bradke.

Pierwszą powieścią autora jest „Gniew”. Historia osadzona – z jednej strony – w pamiętnym roku 1968 we Wrocławiu, z drugiej zaś – na Kresach, na Wołyniu, w roku 1943. Oba te wątki spaja osoba głównego bohatera i jego adwersarza, za którymi ciągnie się mroczna historia sprzed lat. Obok postaci realnych i wykreowanych mamy też postacie i sytuacje fantastyczne. Światy ludzi i duchów przeplatają się ze sobą, a siły nadprzyrodzone chętnie ingerują w ziemską rzeczywistość. Wydawcą „Gniewu” jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Spotkanie poprowadzi Stanisław Srokowski, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, nauczyciel akademicki i publicysta.

 

Uwaga: Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 na poziomie –1, Plac Teatralny 5 . Wstęp wolny.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone