Na drukarce 3D wydrukują… kolejną drukarkę 3D

Możliwość komentowania Na drukarce 3D wydrukują… kolejną drukarkę 3D została wyłączona It

Projektowanie własnych modeli graficznych na komputerze oraz ich wydruk w formie przestrzennych projektów – tego nauczyli się uczestnicy zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy warsztatów.

Ideą inicjatywy było poznanie tajników druku 3D poprzez budowę odpowiedniego urządzenia i przełożenia pomysłów na przestrzenne obiekty. Projekt został dofinansowany przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną (WSSE).

Członkowie Świdnickiego Koła Robotyki skonstruowali drukarkę z zamówionych części, a młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów w ramach bezpłatnych warsztatów uczyła się modelowania w programach graficznych. W ten sposób powstały m.in.: model kolejki, gąsienice do zdalnie sterowanego pojazdu, a nawet postacie Pokemonów.

– Nie po raz pierwszy wałbrzyska strefa wciela się w rolę mecenasa dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia – mówi Zbigniew Brożbar, nauczyciel Koła Robotyki w MDK w Świdnicy i pomysłodawca warsztatów. – To dla nas niesamowicie ważna współpraca, gdyż dzięki pozyskanym środkom stać nas na organizowanie ciekawych i rozwijających zajęć.

Warsztaty nie były jednorazową inicjatywą. W zeszłym roku podczas tych zajęć powstał 6-śmigłowy dron, a prowadzący ma już ambitne plany na kolejne lata: na drukarce 3D chce wydrukować m.in. kolejną drukarkę 3D oraz urządzenie skanujące obiekty przestrzenne.

– Umiejętności, które nabywają uczestnicy, z pewnością przydadzą się na rynku pracy. Modelowanie przestrzenne wykorzystywane jest na przykład przez operatorów wyrzynarek. Być może te doświadczenia posłużą także uczestnikom w projektowaniu gier komputerowych – opowiada Zbigniew Brożbar.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone