Politechnika Wrocławska: O najgorętszej materii we Wszechświecie

Możliwość komentowania Politechnika Wrocławska: O najgorętszej materii we Wszechświecie została wyłączona Aktualności, Nauka

Co wiemy o kwarkach i gluonach? O najnowszych badaniach związanych ze zderzeniami ciężkich jąder atomowych opowie prof. Bolesław Wysłouch z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Będzie on gościem ostatniego w tym roku akademickim Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na PWr.

prof. Bolesław Wysłouch_ISN fpt. PWr

Na wykład „Quark Gluon Plasma: the hottest matter in the Universe!” uczelnia zaprasza we wtorek, 20 czerwca, do Auli PWr (bud. A-1, Wyb. Wyspiańskiego 27). Początek o godz. 13.00.

 

Wstęp jest wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zgłoszenia za pośrednictwem serwisu Evenea: https://app.evenea.pl/event/640689-131/?q=%2Fboleslawwyslouch

Prof. Bolesław Wysłouch jest dyrektorem Laboratory for Nuclear Science oraz Bates Research and Engineering Center w Massachusetts Institute of Technology. Bada oddziaływania między cząstkami subatomowymi, obserwując energetyczne zderzenia ciężkich jonów. Prowadzi eksperymenty w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN w Szwajcarii. Jest jednym z założycieli i liderów programu ciężkich jonów w eksperymencie CMS.

Po ukończeniu studiów licencjackich z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim w 1981 r. profesor Wysłouch rozpoczął współpracę z MIT, gdzie uzyskał stopień doktora. W 1988 r. został pracownikiem naukowym MIT w CERN, a następnie odbył staż w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) w Genewie w Szwajcarii. Jest członkiem American Physical Society oraz American Academy of Arts and Sciences.

Naukowiec realizował wiele projektów z zakresu fizyki wysokich energii i fizyki jądrowej w ośrodku CERN i Brookhaven National Laboratory RHIC. Interesuje się też obliczeniowymi aspektami eksperymentów jądrowych i wysokoenergetycznych.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się wynikami swoich badań.

 

źródło informacji: PWr – https://pwr.edu.pl/fcp/TGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUhZeUTgtCgg9ACFDC0RFT3RBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/1/public/news_team/pdf/att_2023_06_14_boleslaw_wyslouch_isn.pdf

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone