Projekty z PWr z milionowym wsparciem, a Justyna Pelc ze Studenckim Noblem!

Możliwość komentowania Projekty z PWr z milionowym wsparciem, a Justyna Pelc ze Studenckim Noblem! została wyłączona Aktualności, Nauka

Ponad 12 mln zł z Narodowego Centrum Nauki otrzymali naukowcy z PWr na realizację swoich projektów w konkursach Opus, Sonata i Preludium. Z kolei Justyna Pelc, studentka Wydziału Informatyki i Zarządzania została laureatką w konkursie Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Granty NCN dla naukowców z PWr

Granty NCN dla naukowców z PWr

Miliony dla politechnicznych badaczy

Granty w najważniejszych konkursach organizowanych przez NCN otrzymało w sumie dwunastu naukowców Politechniki Wrocławskiej.

Wśród laureatów programu Opus znalazła się dr inż. Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska z Wydziału Chemicznego, która będzie realizować projekt pt. „Badanie funkcji granzymu A w neutrofilach z wykorzystaniem indukowanych pluripotencjalnie komórek macierzystych”. Finansowanie tych badań wynosi ponad 1,7 mln zł.

– Granzym A jest enzymem proteolitycznym znajdującym się w wyspecjalizowanych komórkach, które pełnią kluczową rolę w obronie organizmu przeciwko patogenom, a także nowotworom. Jednak obecność tego enzymu w neutrofilach budziła kontrowersje naukowców na całym świecie – wyjaśnia badaczka z PWr. – W naszych badaniach pilotażowych wykazaliśmy, że ten enzym znajduje się w tych komórkach, a co więcej, jest w formie aktywnej. Planujemy więc zbadać, jakie dokładnie pełni funkcje – dodaje.

W programie Opus dofinansowanie w wysokości blisko 2,2 mln zł otrzymał także prof. Robert Kudrawiec z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Z kolei w konkursie Sonata granty przyznano na sześć projektów z PWr, a w programie Preludium Bis dofinansowanie otrzymały cztery osoby.

Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie:

https://wroclaw.tech/granty-ncn-dla-pwr

Justyna Pelc nagrodzona Studenckim Noblem!

Justyna Pelc, studentka Wydziału Informatyki i Zarządzania została laureatką w konkursie Niezależnego Zrzeszenia Studentów, w którym wyróżniani są studenci z całej Polski o wybitnych osiągnięciach.

Justyna Pelc -studentka Wydziału Informatyki i Zarządzania

Justyna Pelc_fot. Marcin Zieliński

W kategorii Nauki techniczne doceniono jej zaangażowanie i osiągnięcia w projektach związanych z eksploracją kosmosu i popularyzacji wiedzy m.in. na temat przestrzeni kosmicznej czy planów kolonizacji pozaziemskiej.

Jest liderką wielokrotnie nagradzanej grupy Innspace, członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Zasiada także w Advisory Board w Mars Society South Asia i Zarządzie Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz jest polską ambasadorką Space Generation Advisory Council.

Justyna jest także laureatką ubiegłorocznego konkursu „Wrocławianka Roku” organizowanego przez Wrocławską Radę Kobiet, a aktualnie jest finalistką plebiscytu „Nieprzeciętni” radiowej „Czwórki”.

Więcej informacji na stronie:

https://wroclaw.tech/studencki-nobel

Źródło: https://pwr.edu.pl/fcp/TGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUhZeUTgtCgg9ACFDC0RFT3RBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/1/public/news_team/pdf/att_2021_05_24_ncn_justyna_pelc.pdf

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone