#TORYwolucja trwa! Wakacje pod znakiem ważnych remontów

Możliwość komentowania #TORYwolucja trwa! Wakacje pod znakiem ważnych remontów została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Kompleksowy remont torowiska w ciągu ulicy Legnickiej, wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ul. Piłsudskiego czy modernizacja przejazdów drogowych w torowisku na ul. Kosmonautów. To między innymi zadania, które MPK Wrocław zrealizuje w okresie letnim.

Torywolucja fot. MPK Wrocław

Torywolucja fot. MPK Wrocław

Wrocławski przewoźnik nieprzerwanie, od czterech lat, prowadzi remonty w ramach programu TORYwolucja. Zadania realizowane są przez cały rok, a wakacje są okresem, kiedy następuje kumulacja inwestycji. Lipiec i sierpień to czas, w którym obserwujemy mniejszy ruch na ulicach oraz zmniejszoną liczbę osób, korzystających z komunikacji miejskiej. Wynika to z okresu urlopowego, wakacji w szkołach i zakończenia roku akademickiego. Jest to więc moment, sprzyjający zintensyfikowaniu prac remontowych.

Na pierwszy ogień Legnicka

W czerwcu ruszyła największa tegoroczna inwestycja, czyli remont torowiska w ciągu ul. Legnickiej. MPK wymienia tam ponad 1,4 km toru pojedynczego na odcinku od skrzyżowania z ul. Zachodnią do skrzyżowania z ul. Niedźwiedzią. Oprócz samych torów kompleksowy remont obejmuje sieć trakcyjną. Dodatkowo powstanie nowe odwodnienie i ponad 3,5 tysiąca mkw. torowiska zostanie zabudowanych roślinnością. To kolejny przykład zielonej infrastruktury w mieście, która zwiększy bioróżnorodność
i obniży temperaturę otoczenia.

Dodatkowo wymiany doczekają się przejazdy tramwajowe na skrzyżowaniach z ul. Małopanewską i Kwiską oraz rozjazd na skrzyżowaniu ul. Legnickiej i Milenijnej. Koszt wszystkich prac to ponad 17 milionów złotych.

Czekaliśmy na możliwość przeprowadzenia tych prac do otwarcia nowej trasy przez Popowice. Dzięki temu tramwaje mogą kursować objazdami, a my możemy kompleksowo zająć się remontem. Chcemy, aby ta inwestycja zakończyła się pod koniec sierpnia – tak, aby ruch tramwajowy na ulicy Legnickiej powrócił wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego – mówi rzecznik prasowy MPK Wrocław Mikołaj Czerwiński.

Kolejne prace już za kilka dni

MPK Wrocław w czasie letnich dni wykona również modernizację przejazdów drogowych w torowisku przy ul. Kosmonautów, a konkretnie na skrzyżowaniach z ul. Wschowską, Złotnicką oraz Kamiennogórską. Pierwszy etap tego remontu rusza już za kilka dni, czyli 8 lipca. W związku z tym pasażerowie MPK będą musieli się liczyć z całkowitym, trwającym dwa dni wyłączeniem ruchu tramwajowego od pętli Pilczyce do pętli Leśnica. W tym czasie zostaną zamontowane tymczasowe przejazdy, pozwalające na wznowienie ruchu, który będzie odbywał się wahadłowo.

Od 8 lipca tramwaje linii 3, 10 i 20 zostaną skrócone do pętli na Pilczycach natomiast autobusy linii 148 i 253 zostaną skierowane w obu kierunkach objazdem od ulicy Małopolskiej przez ulicę Wielkopolską i Rawicką do ulicy Kosmonautów z pominięciem przystanków „Złotnicka” przy skrzyżowaniu ulicy Kosmonautów i Złotnickiej. Dla autobusów wcześniej wspominanych linii, jadących w kierunku centrum miasta, uruchomiony zostanie przystanek tymczasowy na ulicy Wielkopolskiej pomiędzy placem Kaliskim a ulicą Złotnicką.

Co ważne, na wyłączonym z komunikacji tramwajowej odcinku komunikację zastępczą zapewnią autobusy linii 733, które będą kursowały w relacji pl. Jana Pawła II – Leśnica – pl. Jana Pawła II
z częstotliwością co 7,5 minuty.

Po zamontowaniu rozjazdów tymczasowych dla tramwajów na ulicy Kosmonautów w rejonie skrzyżowania z ulicą Złotnicką oraz z ulicą Wschowską, od 10 lipca 2023 roku tramwaje linii 3, 10 i 20 powrócą na trasę do Leśnicy, a kursy linii okresowej 733 zostaną skrócone i będą realizowane w relacji pl. Jana Pawła II – Pilczyce – pl. Jana Pawła II.

Pierwszy etap prac, czyli modernizacja przejazdów na skrzyżowaniu z ul. Wschowską i Złotnicką potrwa około 6 tygodni. Następnie ekipy remontowe zajmą się modernizacją przejazdu przy ul. Kamiennogórskiej. Koszt całej inwestycji to 1,8 mln złotych.

Ekipy remontowe także w centrum Wrocławia

Korzystając z zamknięcia ul. Pomorskiej, MPK Wrocław zajęło się także wymianą rozjazdu, który znajduje się tuż obok remontowanego fragmentu drogi. Dzięki wymianie infrastruktury torowej w tym miejscu nowa zwrotnica połączy się z nowym torowiskiem, powstającym w ciągu ulicy Pomorskiej, zapewniając wygodny i bezpieczny wjazd na skrzyżowanie. Koszt dla tego zadania to aż 2,2 mln złotych.

Kolejny remont dotyczący wymiany rozjazdu oraz krzyżownicy, już niedługo rozpocznie się przy skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ulicy Piłsudskiego. Ta inwestycja jest kluczowym elementem usprawniania systemu transportu miejskiego w tej części miasta.

Przede wszystkim dzięki tym pracom tramwaje zyskają skrajnię. To oznacza, że składy będą mogły swobodnie się mijać bez zatrzymywania się na skrzyżowaniu. Te prace będą ostatnim etapem remontu w tym miejscu, bo już jakiś czas temu wymieniliśmy tam rozjazd w ulicy Piłsudskiego oraz rozjazd od strony ulicy Świdnickiej. Szacunkowy koszt dla zrealizowania tego zadania, to 4,2 mln złotych – mówi dyrektor ds. infrastruktury MPK Wrocław Damian Talaga.

Planowany termin rozpoczęcia inwestycji, to 29 lipca. Od tego momentu przez kilka najbliższych tygodni tramwaje częściowo będą kursowały objazdami.

Wszystkie szczegółowe informacje, dotyczące zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej, będzie można znaleźć na internetowej stronie przewoźnika mpk.wroc.pl oraz na mediach społecznościowych MPK Wrocław.

źródło informacji: MPK Wrocław   –   https://mpk.wroc.pl/wakacyjna-torywolucja-w-weekend-ruszaja-kolejne-prace

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone