Wyjazdy motywacyjne i integracyjne – lokalne festiwale z efektem WOW – część 2 | Kapitał Dolnoślaski

Wyjazdy motywacyjne i integracyjne – lokalne festiwale z efektem WOW – część 2

Komentarzy (0) Aktualności, porady ekspertów

Zapraszamy na kolejną część tekstu o wyjątkowych wyjazdach motywacyjnych i integracyjnych z efektem WOW, zapewnianych dzięki uczestnictwu w lokalnych świętach i festiwalach. W poprzednim artykule przedstawiliśmy kilka propozycji imprez, odbywających się jesienią, ponieważ to czas bardzo popularny jeśli chodzi o organizację incentive travel, ale też obfitujący w różnego rodzaju wydarzenia na świecie. W tej części przedstawimy natomiast po kilka propozycji na każdą z pozostałych pór roku.

W zależności od branży i specyfiki działalności danej firmy, wyjazdy grupowe odbywają się niemal przez cały rok, a w każdego miesiąca można znaleźć miejsca, w których dzieje się coś wyjątkowego, co wzbogaci każdy wyjazd o niesamowite doznania i emocje. Od kwietnia do mniej więcej połowy czerwca organizowanych jest zazwyczaj wiele wyjazdów firmowych, podobnie jak jesienią. Na szczęście, wiosną dużo się dzieje i można znaleźć coś, co doda efekt WOW do każdego wyjazdu.

Wiosna – kwiaty, byki, fajerwerki i…Nowy Rok!

Zaczynamy od mocnego uderzenia – Songkran, czyli Tajlandzki Nowy Rok! Zwykle przypada na połowę kwietnia, kiedy słońce zmienia swą zodiakalną pozycję. Nazwa festiwalu pochodzi od sanskryckiego słowa, oznaczającego „przejście”. Tajowie, przygotowując swoje dusze i ciała na „nowe”, obmywają się i polewają wodą. W ostatnich latach święto przybrało postać wielkich ulicznych wodnych bitew, stąd Songram zwany jest „Świętem Lania Wody”.

Przenosimy się na Maderę, na tutejszy Atlantic Festival, w ramach którego we wszystkie soboty czerwca odbywa się prawdziwe szaleństwo pokazów fajerwerków, ponieważ jednym z głównych elementów festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Pirotechniki. Towarzyszy mu Festiwal Muzyki Klasycznej, a także liczne spektakle uliczne, pokazy i inne atrakcje, które bez wątpienia uatrakcyjnią pobyt w Funchal i okolicznych miejscowościach. Madera to bardzo popularny kierunek wyjazdów motywacyjnych i integracyjnych ze względu na dużą ilość fantastycznych imprez i festiwali.

Prawdziwym wyjazdem z efektem WOW będą wyścigi Formuły 1 w Monte Carlo, które zwykle odbywają się tutaj w maju. Elegancja i szyk samego Monte Carlo, a do tego adrenalina związana z wyścigami to wybuchowa dawka emocji. Wyjazdy na F1, czy to do Monte Carlo to impreza na najwyższym poziomie!

Krajem, który uwielbia wszelkiego rodzaju festiwale i festy jest Hiszpania. Na 15 maja przypada święto San Isidoro, który jest patronem Madrytu. San Isidoro Festival rozpoczyna zawsze przemówienie burmistrza miasta, a kontynuacją są pochody w tradycyjnych strojach zwanych “chulapo”. San Isidoro stanowi także symboliczny początek sezonu walk byków w Hiszpanii, przyciągające zawsze najlepszych torreadorów i hodowców byków z całego świata. Barwne i radosne obchody trwają prawie tydzień. Na pewno warto tu być w tym czasie!

Idealnym wyjazdem na początek wiosny będzie także podróż do Amsterdamu i wizyta w ogrodach Keukenhof, który zwykle otwiera się pod koniec kwietnia. Piękne, tulipanowe pola zrobią wrażenie na każdym, a w samym Amsterdamie można spędzić fantastycznie czas i zorganizować mnóstwo zabaw teambuildingowych i atrakcji w czasie kilkudniowego wyjazdu integracyjnego.

Lato, lato, lato czeka…

Latem zwykle niewiele jest organizowanych wyjazdów typu incentive. To oczywiście czas wyjazdów rodzinnych i turystycznych. Poza bardzo licznymi koncertami gwiazd w tym czasie, w wielu miejscach na świecie odbywają się ciekawe i oryginalne festiwale, które można odwiedzić z grupą pracowników czy kontrahentów oraz, oczywiście, w czasie wyjazdów turystycznych.

Zaczynamy od dalekiej Kolumbii i jednego z najbardziej spektakularnych i najbogatszych kulturowo tutejszych świąt – Festiwalu Kwiatów. Odbywa się on zwykle na przełomie lipca i sierpnia w mieście Medellin. Sam festiwal to swoisty hołd dla miejscowej tradycji „silletero”, która stanowi od 2014 r. niematerialne dziedzictwo kulturalne Kolumbii. Silletero to tradycyjny środek transportu wielu produktów w ogromnych, specjalnych „koszach” na plecach. W czasie festiwalu prezentowane są w nich prawdziwe kwiatowe dzieła sztuki!

Niesamowitą imprezą, odbywającą się od prawie 40 lat w ostatni weekend lipca w Danii, jest wielki Rynek Wikingów. To najstarsza i największa tego typu impreza w całej Skandynawii. Ponad 800 Wikingów z całego świata przybywa na wybrzeże przy Moesgard, aby stworzyć niesłychaną imprezę i celebrować swoje święto tak, tak jak przed tysiącami lat. Widowiskowe pokazy walk, ale też rzemiosła wikingów to fantastyczna zabawa dla całej rodziny.

I jeszcze jeden festiwal, na zakończenie lata. To zupełnie szalona hiszpańska festa – La Tomatina czyli tzw. bitwa pomidorowa, odbywająca się w okolicach Walencji, w miejscowości Buñol, zawsze w ostatnią środę sierpnia. Corocznie w walce na pomidory bierze udział około 30 tys osób. W bitwie wykorzystuje się specjalnie do tego celu hodowane pomidory, miękkie i o obniżonych walorach. Zasadą jest, że przed rzuceniem w kogoś pomidorem trzeba go najpierw zgnieść. Bitwa cieszy się tak ogromną popularnością, że aby wziąć w niej udział, trzeba kupić bilet. Ale zabawa jest tego warta!

Zimą – karnawał i zorza polarna

Firmy, które mają możliwość zorganizowania wyjazdu typu incentive wyłącznie zimą, a nie chcą organizować dla swoich klientów czy pracowników wyjazdu na narty, także nie muszą się martwić o brak atrakcji.

Np. w mieście Ptuj – najstarszym mieście Słowenii, słynącym ze zdrowotnych term, odbywa się niezwykły karnawał na pożegnanie zimy tzw. Kurentovanje. Jego symbolem są figury tzw. Kurent, przypominające owce z wielkimi łańcuchami i dzwonkami, których dźwięk ma odstraszyć zimę i przywołać wiosnę. W tradycyjnym pochodzie pojawiają się postaci w ogromnych, owczych (i nie tylko) kostiumach. Górzysta Słowenia jest świetnym kierunkiem na zimowe wyjazdy, a Kurentovanje oryginalną alternatywą dla Rio i Wenecji.

Karnawału na Wyspach Kanaryjskich nie trzeba szczególnie przedstawiać. Najsławniejszy jest festiwal na Teneryfie, ale wszystkie pozostałe wyspy także świętują i wszędzie są nieco odmienne zwyczaje. Chyba najbardziej oryginalny jest na wyspie La Palma – festiwal Los Indianos. Choć to karnawał, jest tu zdecydowanie biało. Historia i nazwa wywodzą się od emigrantów z Ameryki, którzy powracali na La Palmę z większym lub mniejszym bogactwem, obowiązkowo elegancko ubrani na biało – zwani byli właśnie Indianos.

Już na kilka dni przed Los Indianos ulice są pełne straganów, w których można nabyć stosowne ubrania i obowiązkowe, słomkowe kapelusze w kolonialnym stylu. Jedyna barwna postać to tzw. La Nerga Tomasa, która w południe pojawia się w porcie miasta, przy dźwiękach bębnów i otwiera świętowanie. Potem już tłum wiruje, śpiewa, tańczy do białego rana, a przede wszystkim wszyscy obsypują się białym talkiem.

Niezwykłym cudem natury, który trzeba zobaczyć, jest zorza polarna. W norweskiej miejscowości Tromsø, która szczyci się niezrównanymi spektaklami zorzy polarnej, zawsze na przełomie stycznia i lutego odbywa się muzyczny festiwal Nordlysfestivalen. Odwiedzają go prawdziwe światowe gwiazdy, prezentujące przeróżne gatunki muzyczne, od klasyki, przez pop, jazz czy rap. Jeśli chcecie zapewnić swoim gościom w czasie wyjazdu motywacyjnego zarówno doznania kulturalne, jak i estetyczne czy duchowe, to zimowa Norwegia będzie doskonała.

Zimą można też zorganizować magiczne wprost wyprawy do Laponii, połączone z wizytą w wiosce Św. Mikołaja czy śnieżnym safari w psich zaprzęgach lub wizytą na farmie reniferów i wyprawami na podziwianie zorzy.

Możliwości jest bardzo wiele. Tu przedstawiliśmy zaledwie kilka, tych trochę mniej znanych. Wszak efekt WOW musi zaskakiwać! Niezależnie od pory roku, wyjazd motywacyjny i integracyjny zawsze musi być niezapomniany i wyjątkowy. Festiwale to doskonałe rozwiązanie by takim je uczynić. Jeśli poszukujecie inspiracji i pomocy w organizacji – napiszcie do nas. Zapraszamy.

Aleksandra Palka

Bissole Business Travel

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *