Wyjazdy motywacyjne i integracyjne – lokalne festiwale z efektem WOW – część 2

Możliwość komentowania Wyjazdy motywacyjne i integracyjne – lokalne festiwale z efektem WOW – część 2 została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

Zapraszamy na kolejną część tekstu o wyjątkowych wyjazdach motywacyjnych i integracyjnych z efektem WOW, zapewnianych dzięki uczestnictwu w lokalnych świętach i festiwalach. W poprzednim artykule przedstawiliśmy kilka propozycji imprez, odbywających się jesienią, ponieważ to czas bardzo popularny jeśli chodzi o organizację incentive travel, ale też obfitujący w różnego rodzaju wydarzenia na świecie. W tej części przedstawimy natomiast po kilka propozycji na każdą z pozostałych pór roku.

W zależności od branży i specyfiki działalności danej firmy, wyjazdy grupowe odbywają się niemal przez cały rok, a w każdego miesiąca można znaleźć miejsca, w których dzieje się coś wyjątkowego, co wzbogaci każdy wyjazd o niesamowite doznania i emocje. Od kwietnia do mniej więcej połowy czerwca organizowanych jest zazwyczaj wiele wyjazdów firmowych, podobnie jak jesienią. Na szczęście, wiosną dużo się dzieje i można znaleźć coś, co doda efekt WOW do każdego wyjazdu.

Wiosna – kwiaty, byki, fajerwerki i…Nowy Rok!

Zaczynamy od mocnego uderzenia – Songkran, czyli Tajlandzki Nowy Rok! Zwykle przypada na połowę kwietnia, kiedy słońce zmienia swą zodiakalną pozycję. Nazwa festiwalu pochodzi od sanskryckiego słowa, oznaczającego „przejście”. Tajowie, przygotowując swoje dusze i ciała na „nowe”, obmywają się i polewają wodą. W ostatnich latach święto przybrało postać wielkich ulicznych wodnych bitew, stąd Songram zwany jest „Świętem Lania Wody”.

Przenosimy się na Maderę, na tutejszy Atlantic Festival, w ramach którego we wszystkie soboty czerwca odbywa się prawdziwe szaleństwo pokazów fajerwerków, ponieważ jednym z głównych elementów festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Pirotechniki. Towarzyszy mu Festiwal Muzyki Klasycznej, a także liczne spektakle uliczne, pokazy i inne atrakcje, które bez wątpienia uatrakcyjnią pobyt w Funchal i okolicznych miejscowościach. Madera to bardzo popularny kierunek wyjazdów motywacyjnych i integracyjnych ze względu na dużą ilość fantastycznych imprez i festiwali.

Prawdziwym wyjazdem z efektem WOW będą wyścigi Formuły 1 w Monte Carlo, które zwykle odbywają się tutaj w maju. Elegancja i szyk samego Monte Carlo, a do tego adrenalina związana z wyścigami to wybuchowa dawka emocji. Wyjazdy na F1, czy to do Monte Carlo to impreza na najwyższym poziomie!

Krajem, który uwielbia wszelkiego rodzaju festiwale i festy jest Hiszpania. Na 15 maja przypada święto San Isidoro, który jest patronem Madrytu. San Isidoro Festival rozpoczyna zawsze przemówienie burmistrza miasta, a kontynuacją są pochody w tradycyjnych strojach zwanych “chulapo”. San Isidoro stanowi także symboliczny początek sezonu walk byków w Hiszpanii, przyciągające zawsze najlepszych torreadorów i hodowców byków z całego świata. Barwne i radosne obchody trwają prawie tydzień. Na pewno warto tu być w tym czasie!

Idealnym wyjazdem na początek wiosny będzie także podróż do Amsterdamu i wizyta w ogrodach Keukenhof, który zwykle otwiera się pod koniec kwietnia. Piękne, tulipanowe pola zrobią wrażenie na każdym, a w samym Amsterdamie można spędzić fantastycznie czas i zorganizować mnóstwo zabaw teambuildingowych i atrakcji w czasie kilkudniowego wyjazdu integracyjnego.

Lato, lato, lato czeka…

Latem zwykle niewiele jest organizowanych wyjazdów typu incentive. To oczywiście czas wyjazdów rodzinnych i turystycznych. Poza bardzo licznymi koncertami gwiazd w tym czasie, w wielu miejscach na świecie odbywają się ciekawe i oryginalne festiwale, które można odwiedzić z grupą pracowników czy kontrahentów oraz, oczywiście, w czasie wyjazdów turystycznych.

Zaczynamy od dalekiej Kolumbii i jednego z najbardziej spektakularnych i najbogatszych kulturowo tutejszych świąt – Festiwalu Kwiatów. Odbywa się on zwykle na przełomie lipca i sierpnia w mieście Medellin. Sam festiwal to swoisty hołd dla miejscowej tradycji „silletero”, która stanowi od 2014 r. niematerialne dziedzictwo kulturalne Kolumbii. Silletero to tradycyjny środek transportu wielu produktów w ogromnych, specjalnych „koszach” na plecach. W czasie festiwalu prezentowane są w nich prawdziwe kwiatowe dzieła sztuki!

Niesamowitą imprezą, odbywającą się od prawie 40 lat w ostatni weekend lipca w Danii, jest wielki Rynek Wikingów. To najstarsza i największa tego typu impreza w całej Skandynawii. Ponad 800 Wikingów z całego świata przybywa na wybrzeże przy Moesgard, aby stworzyć niesłychaną imprezę i celebrować swoje święto tak, tak jak przed tysiącami lat. Widowiskowe pokazy walk, ale też rzemiosła wikingów to fantastyczna zabawa dla całej rodziny.

I jeszcze jeden festiwal, na zakończenie lata. To zupełnie szalona hiszpańska festa – La Tomatina czyli tzw. bitwa pomidorowa, odbywająca się w okolicach Walencji, w miejscowości Buñol, zawsze w ostatnią środę sierpnia. Corocznie w walce na pomidory bierze udział około 30 tys osób. W bitwie wykorzystuje się specjalnie do tego celu hodowane pomidory, miękkie i o obniżonych walorach. Zasadą jest, że przed rzuceniem w kogoś pomidorem trzeba go najpierw zgnieść. Bitwa cieszy się tak ogromną popularnością, że aby wziąć w niej udział, trzeba kupić bilet. Ale zabawa jest tego warta!

Zimą – karnawał i zorza polarna

Firmy, które mają możliwość zorganizowania wyjazdu typu incentive wyłącznie zimą, a nie chcą organizować dla swoich klientów czy pracowników wyjazdu na narty, także nie muszą się martwić o brak atrakcji.

Np. w mieście Ptuj – najstarszym mieście Słowenii, słynącym ze zdrowotnych term, odbywa się niezwykły karnawał na pożegnanie zimy tzw. Kurentovanje. Jego symbolem są figury tzw. Kurent, przypominające owce z wielkimi łańcuchami i dzwonkami, których dźwięk ma odstraszyć zimę i przywołać wiosnę. W tradycyjnym pochodzie pojawiają się postaci w ogromnych, owczych (i nie tylko) kostiumach. Górzysta Słowenia jest świetnym kierunkiem na zimowe wyjazdy, a Kurentovanje oryginalną alternatywą dla Rio i Wenecji.

Karnawału na Wyspach Kanaryjskich nie trzeba szczególnie przedstawiać. Najsławniejszy jest festiwal na Teneryfie, ale wszystkie pozostałe wyspy także świętują i wszędzie są nieco odmienne zwyczaje. Chyba najbardziej oryginalny jest na wyspie La Palma – festiwal Los Indianos. Choć to karnawał, jest tu zdecydowanie biało. Historia i nazwa wywodzą się od emigrantów z Ameryki, którzy powracali na La Palmę z większym lub mniejszym bogactwem, obowiązkowo elegancko ubrani na biało – zwani byli właśnie Indianos.

Już na kilka dni przed Los Indianos ulice są pełne straganów, w których można nabyć stosowne ubrania i obowiązkowe, słomkowe kapelusze w kolonialnym stylu. Jedyna barwna postać to tzw. La Nerga Tomasa, która w południe pojawia się w porcie miasta, przy dźwiękach bębnów i otwiera świętowanie. Potem już tłum wiruje, śpiewa, tańczy do białego rana, a przede wszystkim wszyscy obsypują się białym talkiem.

Niezwykłym cudem natury, który trzeba zobaczyć, jest zorza polarna. W norweskiej miejscowości Tromsø, która szczyci się niezrównanymi spektaklami zorzy polarnej, zawsze na przełomie stycznia i lutego odbywa się muzyczny festiwal Nordlysfestivalen. Odwiedzają go prawdziwe światowe gwiazdy, prezentujące przeróżne gatunki muzyczne, od klasyki, przez pop, jazz czy rap. Jeśli chcecie zapewnić swoim gościom w czasie wyjazdu motywacyjnego zarówno doznania kulturalne, jak i estetyczne czy duchowe, to zimowa Norwegia będzie doskonała.

Zimą można też zorganizować magiczne wprost wyprawy do Laponii, połączone z wizytą w wiosce Św. Mikołaja czy śnieżnym safari w psich zaprzęgach lub wizytą na farmie reniferów i wyprawami na podziwianie zorzy.

Możliwości jest bardzo wiele. Tu przedstawiliśmy zaledwie kilka, tych trochę mniej znanych. Wszak efekt WOW musi zaskakiwać! Niezależnie od pory roku, wyjazd motywacyjny i integracyjny zawsze musi być niezapomniany i wyjątkowy. Festiwale to doskonałe rozwiązanie by takim je uczynić. Jeśli poszukujecie inspiracji i pomocy w organizacji – napiszcie do nas. Zapraszamy.

Aleksandra Palka

Bissole Business Travel

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone