Człowiek w centrum uwagi projektanta, czyli 11. edycja NOCY Z DESIGN_EM

Możliwość komentowania Człowiek w centrum uwagi projektanta, czyli 11. edycja NOCY Z DESIGN_EM została wyłączona Aktualności, Kultura

Już 13. czerwca odbędzie się kolejna edycja Nocy z Design_em, wyjątkowego wydarzenia poświę­conego współczesnemu wzornictwu, której organizatorem jest wrocławska Galeria Wnętrz Domar. Noc z Design_em już na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych imprez wystawienniczych we Wrocławiu, w której każdego roku biorą udział wybitni designerzy z Polski i zagranicy, a także przedstawiciele uczelni artystycznych czy instytucji kultury.

fot. mat. prasowe

Noc z Design_em to szczególny event, jeden z najważniejszych w Polsce, poświę­cony promocji i prezentacji najlepszych tradycji wzorniczych – polskich i świato­wych. Co roku przyciąga uwagę nie tylko licznej widowni, ale i mediów ze względu na unikatowy charakter – nocne ekspo­zycje, koncerty, prezentacje i warsztaty, w których chętnie uczestniczą nie tylko Wrocławianie, ale goście z całej Polski.

Motyw tegorocznej edycji NZD to PRO­JEKT: CZŁOWIEK, czyli pochylenie się projektanta nad każdym aspektem ludzkiej codzienności, zarówno w odniesieniu do jego aktywności zawodowej, jak i kondycji fizycznej oraz psychicznej. Takie holistycz­ne podejście do człowieka, zro­zumienie nie tylko jego potrzeb funkcjonalnych, ale też emocji, marzeń, wagi etapów życio­wych, stawia wzornictwo przed ogromnym wyzwaniem. Design przestał być tworzeniem przed­miotów estetyczno-użytkowych, stał się ważnym sposobem nie tylko na jak najlepsze przeżywa­nie codzienności, ale i budowanie własnej tożsamości. Odpowiednio zaprojektowane przedmioty co­dziennego użytku powinny zauwa­żalnie wpływać na komfort oraz jakość życia.

Design, którego doświadczasz
Ekspozycje, pokazy oraz warsztaty, które odbędą się podczas nadchodzącej edycji NZD, skupiać się będą na tak istotnych sferach ludzkiego życia, jak ogólnie poj­mowany dobrostan fizyczny i psychiczny, poczucie wspólnoty, zabawa, samorozwój i odczuwanie piękna. Między innymi właśnie z tego powodu jednym z głównych założeń organizatorów jest stworzenie w ramach wydarzenia przestrzeni, w któ­rej uczestnicy będą mogli doświadczyć designu – dotknąć, wypróbować, zobaczyć funkcjonowanie prezentowanych przed­miotów. Szczególnie ciekawie zapowiadają się prezentacje robotów medycznych i rehabilitacyjnych, między innymi robota LUNA EMG zaprojektowanego przez Jadwigę Husarską czy medycznych egzoszkieletów. Zobaczymy i przetestu­jemy nową kolekcję Santiago2 zaprojek­towaną przez René Šulca dla marki TON a przeznaczoną dla osób z ograniczeniami ruchowymi.
Wspaniałym doświadczeniem procesu projektowania będą na pewno warsztaty tworzenia biżuterii z wybitną projektant­ką Anną Orską połączone z prezentacją jej najnowszych kolekcji.

Noc niepowtarzalnych wrażeń
Podczas 11. Nocy z Design_em na pewno zobaczymy czołówkę wzornictwa pol­skiego, a więc najnowsze kolekcje Jadwigi Husarskiej, Tomasza Augustyniaka, nową odsłonę TRE Tomka Rygalika, instalację Cristals Oskara Zięty, szkło Eli i Sebastia­na Pietkiewiczów, ceramikę Bartka Me­jora i Bogdana Kosaka, zabawne projekty Bartosza Muchy, nowe dokonania Duetu Pawlak&Stawarski czy Agnieszki Bar. Ale to nie wszystko, specjalne kolekcje dedy­kowane Nocy z Designem zaprezentuje wrocławska Pracoffnia Tomasza Chołuja i Jerzego Gomółki, nie zabraknie wystawy Marek Dolnośląskich, czyli prezentacji prac projektantów i firm z Dolnego Śląska. Swoje najnowsze prace zaprezentują uczel­nie artystyczne z całej Polski. Na pewno zobaczymy kolejny projekt fotograficzny Pawła „Totoro” Adamca – „Królowie Lubelscy”. Pokażemy proces odtwo­rzenia jednych z najpiękniejszych kompleksów organowych w Europie. Na kolejny koncert fortepianowy zaprasza Fundacja im. Piotra Klera w salonie Kler. A wydarzeniem zupełnie bez precedensu będzie pokaz mody Wearable Art., czyli „sztuki noszonej” z kolekcji alter­natywnej projektantki mody, Niki Danielskiej, zdobywczyni jednej z nagród głównych w światowym konkursie 2018 World of Wearable Art Awards w Nowej Zelandii. Nie zabraknie oczywiście warsztatów i konkursów. Podczas Nocy z Desi­gnem swoje nowe kolekcje zaprezen­tują najemcy Galerii Wnętrz Domar. Specjalną Strefę Stylu radia RAM poprowadzą Krzysztof Majewski wraz z Aldoną Mioduszewską, znani z anteny z cyklu audycji o wzornictwie „Domowa Galeria Stylu”.

Gwiazda designu
Nowością i początkiem cyklu będzie kon­kurs GWIAZDA NOCY Z DESIGNEM. Udział w nim wezmą największe uczelnie artystyczne z Polski i wytypują projekty studentów lub pracowników naukowych, które, ich zdaniem, najlepiej odzwiercie­dlają ideę przewodnią tegorocznej edycji NzD – PROJEKT: CZŁOWIEK. Co ważne, Gwiazda Nocy z Designem to nagroda publiczności. Gwiazdę wybiorą goście wy­darzenia, ponieważ w zamyśle organizato­rów to „normalny” człowiek ma „zderzyć się” z projektem i to on oceni nie tylko jego estetykę, ale i użytecz

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone