Dolny Śląsk będzie współpracował z Gruzją | Kapitał Dolnoślaski

Dolny Śląsk będzie współpracował z Gruzją

Komentarzy (0) Biznes

Sprzedaż maszyn i urządzeń, taboru kolejowego i tramwajów, współpraca z rynkiem budowlanym, turystycznym i spożywczym to główne obszary współpracy pomiędzy dolnośląskimi przedsiębiorstwami, a Gruzją. O możliwościach takiej współpracy, wymiany handlowej, eksportu i inwestowania w Gruzji mówiono dziś we Wrocławiu, podczas forum polsko-gruzińskiego. Wydarzenie organizowane przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Polsko-Gruzińską Izbę Przemysłowo-Handlową, poprzedza misję gospodarczą do Gruzji, która planowana jest na kwiecień br.

fot. Andrzej Owczarek Radio Wrocław

Polsko- gruzińskie forum biznesowe było kolejnym wydarzeniem gospodarczym, które ma pomóc dolnośląskim firmom w wejściu na tamtejszy rynek ze swoimi towarami i usługami. W spotkaniu uczestniczyło 25 przedsiębiorców, którzy o swoich planach biznesowych mieli okazję porozmawiać bezpośrednio z ambasadorem Gruzji w Polsce.

– Sytuacja w Gruzji jest mocno rozwojowa, dynamiczna. Taki czas rozwoju zawsze wspiera biznes. Jak podkreślił pan ambasador, Gruzja nas potrzebuje- naszej technologii, towarów, doświadczenia i kapitału, a  gruziński rząd chce wspierać współpracę pomiędzy prywatnymi firmami. Z pewnością to dla nas atrakcyjny rynek, już podjęliśmy próby znalezienia odbiorców i jestem przekonany, że współpraca się rozwinie – mówi Marcin Lerner ze spółki FIAB z Kątów Wrocławskich.

FIAB, który jest producentem dużych maszyn przemysłowych wykorzystywanych transporcie, przemyśle obronnym, czy przy budowie obiektów (stadiony, lotniska), z powodzeniem sprzedaje swoje towary aż w 70 krajach świata. Gruzja ma być kolejnym.

– Staramy się stwarzać jak najlepsze warunki dla biznesu. Mamy liberalne podejście do systemu podatkowego, umowy o wolnym handlu z Unią Europejską i Chinami, przeszliśmy wiele reform. Polskę traktujemy jako jednego z najważniejszych naszych partnerów, który otworzy nas na Europę – podkreśla Ilia Darchiashvili, ambasador Gruzji w Polsce, który był gościem honorowym wrocławskiego forum.

2016 roku województwo dolnośląskie nawiązało pierwsze kontakty biznesowe, naukowe i kulturalne z Gruzją. Na kwiecień planowana jest misja gospodarcza przedsiębiorców i samorządu Dolnego Śląska do Tbilisi i Batumi.

– Liczymy na kolejne kontrakty naszych firm i rozwinięcie współpracy m.in. w dziedzinie zdrowej żywności, promocję naszego programu „Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia” realizowanego na bazie porozumienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Urzędu Marszałkowskiego – mówi Ewa Mańkowska, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, która będzie przewodniczyła kwietniowej misji gospodarczej do Gruzji.

Hubert Papaj, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, która wraz z UMWD organizuje misję do Gruzji, zaznacza, że wsparcie samorządu ułatwia nawiązanie relacji biznesowych, a także stanowi gwarancję bezpieczeństwa podejmowanych inwestycji.

– Gruzini poszukują przede wszystkim usług o charakterze wykonawczym – widzimy obszary współpracy w zakresie przemysłu ciężkiego, przemysłu metalowego, specjalistów wysokich technologii. Chcemy być również oknem dla Gruzji na Europę. Z drugiej strony liczymy, że nasi eksporterzy, poprzez Gruzję, będą uczestniczyć w wymianie handlowej z krajami azjatyckimi – tłumaczy Hubert Papaj.

fot. Andrzej Owczarek Radio Wrocław

Forum polsko – gruzińskie poprzedziło spotkanie ambasadora Gruzji z wicemarszałkami województwa dolnośląskiego Ewą Mańkowską i Jerzym Michalakiem. Tematami spotkania były m.in. udział dolnośląskich firm budowlanych w powstawaniu infrastruktury drogowej w Gruzji oraz organizacja w Polsce Forum Pracy dla sektora IT. Gruzini  chcą promować u nas swoich informatyków i  programistów oraz stwarzać im możliwości pracy w Polsce.

Gruzja to jeden z najlepiej rozwijających się krajów w tamtej części świata z PKB na poziomie 5%. Gruzja jest szybko rozwijającym się krajem. Jest liderem liberalnych reform gospodarczych wśród krajów postsowieckich. System regulacyjny oferuje korzystne warunki prowadzenia biznesu, co potwierdzają corocznie wysokie 9 miejsce w raporcie Doing business 2018. Zdecydowane reformy pozwoliły na praktycznie całkowite wyeliminowanie drobnej korupcji.

Głównymi partnerami handlowymi Gruzji są Turcja, Rumunia, Azerbejdżan, Chiny, Armenia, Ukraina, Niemcy, Bułgaria  i Stany Zjednoczone. Polska w nieznacznym stopniu obecna jest na tamtejszym rynku – wysyłamy głównie farmaceutyki, kosmetyki, chemię gospodarczą, maszyny i urządzenia, żywność przetworzoną, pojazdy, meble, mięso. Suma obrotów towarowych między Polską i Gruzją w 2016 r. wyniosła 126,1 mln USD.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *