Forum Ekonomiczne na pewno odbędzie się w Karpaczu

Możliwość komentowania Forum Ekonomiczne na pewno odbędzie się w Karpaczu została wyłączona Aktualności

Po 29 latach oficjalnie przesądzono o zmianie miejsca Forum Ekonomicznego. We Wrocławiu została uroczyście podpisana deklaracja o współpracy przy organizacji Forum w Karpaczu przez najbliższe sześć lat. Deklarację podpisali przedstawiciele: konsorcjum, w skład którego wchodzą samorządy województwa Dolnośląskiego, miasta Wrocław i miasta Karpacz, Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Hotel Gołębiewski w Karpaczu oraz Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich – organizatora Forum.

Deklaracja oznacza pełne zaangażowanie tych Partnerów, zarówno organizacyjne jak i finansowe,  w rozbudowę Forum Ekonomicznego i zwiększanie jego znaczenia jako najważniejszego kongresu gospodarczego w Środkowej Europie. Szczególnie cieszy mocne zaangażowanie w ten projekt lokalnych samorządów, bo bez harmonijnej współpracy z nimi niemożliwy byłby sukces Forum.

Przeniesieniu Forum Ekonomicznego do Karpacza kończy okres 28 lat jego funkcjonowania w Krynicy-Zdrój. Dla Instytutu Studiów Wschodnich organizatora Forum  była to niezwykle trudna decyzja. Przerywa ona tradycję współpracy z tym kurortem  i staje się dużym wyzwaniem wizerunkowym, organizacyjnym a nawet sentymentalnym. Jednak zmiana lokalizacji była niezbędna bo nie udało się osiągnąć zrozumienia z władzami Krynicy. Proponowane przez nie rozwiązania organizacyjne i coraz to nowe lokalizacje  tymczasowych obiektów   stwarzały zbyt wiele ryzyk logistycznych, administracyjnych oraz w obszarze bezpieczeństwa. Dodatkowo przez rozproszenie obiektów Forum w Krynicy nastąpiłyby zmiany jego wyjątkowego charakteru.

Jednak z  uwagi na prawie 30 lat funkcjonowania Forum w tym uzdrowisku Instytut Studiów Wschodnich  do końca starał się  o podtrzymanie tej współpracy. Nawet po zakończeniu okresu  przyjmowania ofert na współpracę przy organizacji Forum, Instytut rozpatrywał kolejne propozycje  składane przez województwo Małopolskie. Komisja przetargowa powołana przez Radę Programową Forum Ekonomicznego specjalnie zebrała się w środę (3 luty) by zanalizować ostatnią z tych ofert.  Niestety władze uzdrowiska Krynica-Zdrój nie były skłonne w pełni przychylić się do najważniejszych wymogów organizatorów. W efekcie komisja przetargowa utrzymała swoją wcześniejszą decyzję o podjęciu współpracy przez najbliższe sześć lat z Karpaczem.

Organizatorzy Forum dziękują Witoldowi Kozłowskiemu marszałkowi Województwa Małopolskiego, który wierzy w szczególną wartość Forum Ekonomicznego i do końca walczył o utrzymanie jego lokalizacji w Krynicy.

Instytut Studiów Wschodnich jest wdzięczny wszystkim, którzy przez ostatnie dziesiątki lat współpracowali przy organizacji Forum w Krynicy i zaprasza do Karpacza.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone