Inwestycje kreujące nową tkankę miejską

Możliwość komentowania Inwestycje kreujące nową tkankę miejską została wyłączona Aktualności, Inwestycje

Wrocław jest jak życiowa tkanka, zmienia się i rozwija, zyskując charakter dzięki inwestycjom, które go kształtują. Nie tylko przekształcają fizyczną strukturę stolicy Dolnego Śląska, ale także wpływają na codzienne życie jej mieszkańców. Kreowanie nowej tkanki miejskiej wymaga holistycznego podejścia, uwzględniającego aspekty społeczne i kulturowe. Przykładem takiego działania jest Bernardyńska 4 – inwestycja Toscom Development w centrum miasta.
Toscom Development Bernardyńska 4 Wrocław wizualizacja

Toscom Development Bernardyńska 4 Wrocław wizualizacja

Fundamentem dynamicznego rozwoju miast są nowe inwestycje, ale ich cel powinien wykraczać poza aspekt materialny. Kreowanie nowej tkanki miejskiej to sztuka równoważenia ekspansji z zachowaniem tożsamości kulturowej oraz historycznej. W tak przemyślanych inwestycjach tkwi siła kreowania przestrzeni, która spełnia potrzeby zarówno obecnych, jak i kolejnych pokoleń.
We Wrocławiu istnieje kilka obiektów architektonicznych, które są powszechnie uznawane za doskonały przykład połączenia nowoczesności z kontekstem historycznym miasta. Fasada galerii handlowej Renoma nawiązuje do pobliskiej zabytkowej zabudowy, zachowując proporcje i detale architektoniczne. Podobnie jak odnowiony Hotel Monopol, który łączy styl secesyjny z nowoczesnymi udogodnieniami. Z kolei nowo powstała bryła hotelu The Bridge – z cegłą, która wpisuje się w kontekst dawnego otoczenia, prostymi liniami, szkłem i minimalistycznymi detalami – harmonijne współgra z historycznymi budowlami Ostrowa Tumskiego.
Każdy z tych budynków odzwierciedla różne podejścia do współczesnego projektowania w kontekście zabytkowej zabudowy Wrocławia. Tego typu obiekty, pomimo różnic w stylu, bezpośrednio odwołują się do tradycyjnych elementów historycznej tkanki miejskiej, albo też harmonijnie współistnieją obok niej, tworząc krajobraz kontrastujący, ale niezakłócający równowagi z otoczeniem.

Nowoczesność z poszanowaniem tradycji

Wprowadzenie nowej inwestycji deweloperskiej w zabytkową tkankę miejską wymaga szczególnej uwagi, troski i poszanowania dla dziedzictwa historycznego. Zachowanie unikatowej tożsamości miejsca przy jednoczesnym dopasowaniu się do nowoczesnych potrzeb to duże wyzwanie, ale także możliwość stworzenia harmonijnej i funkcjonalnej przestrzeni.
Planując inwestycję Bernardyńska 4, Toscom Development zainwestował czas i zasoby w gruntowne badania, które pozwoliły zrozumieć historyczne znaczenie miejsca, jego charakterystyczne cechy i znaczenie kulturowe. Ważne było również, aby nowa inwestycja nie dominowała, ale komplementowała istniejący miejski krajobraz.
– Na początku XX w. Wrocław był jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w tej części Europy. Na witalnych ulicach rozwijał się handel, a kupcy wznosili kolejne domy towarowe. Działania wojenne wymazały część z tej świetności, a naszym celem jest zabliźniać te wieloletnie rany przy pomocy nowej zabudowy. W projekcie Bernardyńska 4 zależało nam na stworzeniu wielkomiejskiej architektury, którą skalą, jakością materiałów i detalem będzie nawiązywała do najlepszych tradycji z przeszłości – zaznacza architekt Zbigniew Maćków, projektant inwestycji Bernardyńska 4.

Ponadczasowa architektura

Zgodnie z zaleceniami planistycznymi, architekt postanowił rozbić monumentalną bryłę na dwie części, tak aby wytworzyć zupełnie nową, zieloną i w pełni dostępną przestrzeń publiczną. Ten kameralny miejski plac będzie zamykała jedna z najpiękniejszych wrocławskich dominant – ściana kościoła dawnego klasztoru. Poszczególne bryły budynku zostały też miejscowo obniżone, by dostosować je do bezpośredniego sąsiedztwa.
– Zdecydowaliśmy się zastosować charakterystyczne dla Wrocławia środki wyrazu architektonicznego: gzymsy koronujące, cofniecie dwóch najwyższych kondygnacji w bryle budynku czy podcięte partery. Dzięki temu cały budynek dobrze wpisuje się w zabytkowe otoczenie. Z kolei klinkierowe wykończenie inwestycji odwołuje się do kontekstu pobliskiego budynku Muzeum Poczty i Telekomunikacji, czyli pierwszego wrocławskiego drapacza chmur – wyjaśnia Zbigniew Maćków.
Estetyka inwestycji czerpie więc pełnymi garściami z oryginalnej tkanki miasta, w którą z rozmysłem wkomponowano bryłę budynku. Projekt Bernardyńskiej 4 szczególnie docenią wielbiciele pięknej, ponadczasowej architektury. A przyszli mieszkańcy otrzymają możliwość życia w pełnej harmonii – w przestronnym, klimatycznym apartamencie, do tego w doskonałej lokalizacji.
– Wierzymy, że umiar, jakość i trwałość tworzą wyjątkową architekturę i wartość dla społeczności miasta. Chcemy się przyczyniać do wzbogacenia wrocławskiego dziedzictwa, tworząc miejsca, które są zarówno funkcjonalne, jak i pełne historii, stając się częścią rozwoju miejscowej tkanki miejskiej – podsumowuje Iwona Kołodziejczyk, General Manager w Toscom Development.
źródło informacji: Toscom Development  –  https://stories.prowly.com/296740-inwestycje-kreujace-nowa-tkanke-miejska
Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone