Kongres 590 i nowe kierunki rozwoju polskiego biznesu

Możliwość komentowania Kongres 590 i nowe kierunki rozwoju polskiego biznesu została wyłączona Aktualności, Biznes

Trzecia edycja Kongresu 590 już za Nami. Po raz kolejny w Jasionce koło Rzeszowa odbyło się jedno z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych w kraju, podczas którego zostały wyznaczone nowe kierunki rozwoju polskiego biznesu.

Uwolnić polski potencjał
Jasionka stała się miejscem spotkań liderów w wielu dziedzinach. W licznych debatach i dyskusjach omawiane były najważniejsze tematy dotyczące przyszłości przedsiębiorczości w Polsce. Patronat Honorowy nad Kongresem 590 objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, zaś uczestnikami poszczególnych paneli dyskusyjnych byli najwyżsi rangą politycy, z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim na czele, szefowie największych polskich przedsiębiorstw, przedstawiciele nauki, kultury, sektora pozarządowego (NGO) i sportu. Ideą wydarzenia w G2A Arena była możliwość omówienia bieżących problemów dotyczących krajowej gospodarki i biznesu. Poszczególni prelegenci w każdym z bloków tematycznych starali się zdefiniować trapiące nasz kraje problemy oraz znaleźć na nie rozwiązanie, dzięki któremu jeszcze pełniej uwolnimy polski potencjał gospodarczy.

Goście z zagranicy
Podczas Kongresu 590 nie zabrakło gości specjalnych z zagranicy. Obecna była orędowniczka zaangażowania kobiet w biznes i politykę, przewodnicząca Republican Main Street Partnership, jedyna kobieta w USA, która pełni funkcję dyrektora dużej organizacji republikańskiej, organizator i moderator cyklu spotkań Women2Women National Conversations Tour – Sarah Chamberlain. Wzięła udział w dyskusji dotyczącej roli kobiet w biznesie, polityce i działalności publicznej. W dyskusji o przyszłości kryptowalut i wypieraniu przez nie tradycyjnego pieniądza wystąpił m.in. Apolo Ohno, znakomity sportowiec, ośmiokrotny medalista Igrzysk Olimpijskich w short tracku, a także inwestor w nowe technologie. O kryptowalutach mówił także Thomas J Lee, współtwórca i partner zarządzający Fundstrat Global Advisors.

Różnorodna tematyka
Podobnie jak w poprzednich edycjach Kongres 590 podzielony został na różnorodne bloki tematyczne. „Gospodarka i ekonomia” to sekcja, w której paneliści szukali rozwiązań, które mogłyby przełożyć się na wzmocnienie gospodarki naszego kraju. Nie zabrakło rozmów o równomiernym i efektywnym rozwoju państwa, który nie byłby możliwy bez inwestycji na poziomie centralnym i lokalnym (blok „Inwestycje). W specjalnym segmencie „Biznes i przedsiębiorczość” – przedsiębiorcy i przedstawiciele administracji publicznej mówili m.in. o ułatwieniach dla polskich przedsiębiorstw i roli rodzimych firm rodzinnych. Nie zabrakło też debat o nowych technologiach. Eksperci zastanawiali się, jakie sektory polskiej gospodarki mają największy potencjał w zakresie innowacyjności: które te innowacje tworzą, a które z powodzeniem je wykorzystują. Bloki tematyczne, które znalazły się w tegorocznych programie wydarzenia to również: „Handel i eksport”, „Energetyka i polityka środowiskowa”, „Społeczeństwo”, „System podatkowy”, „Forum polskiego futbolu”, „Forum partnerów”, „NBP i KNF na straży stabilności systemu finansowego w Polsce”. Nowością była „Strefa debat”, podczas której dyskusja toczona była w systemie „dwa na dwa”. Dwie wizje ścierały się miedzy sobą, by wypracować lepsze rozwiązania dla rozwoju kraju. Dynamiczna formuła tych spotkań dostarczy wiele emocji zarówno obecnym na scenie prelegentom, jak i publiczności.

Specjalna strefa dla MŚP

Podczas tegorocznej edycji Kongresu 590, podobnie jak przed rokiem, zaplanowano specjalną przestrzeń dla małego i średniego biznesu. „Strefa Partnerów MŚP” miała na celu promocję oraz wsparcie eksperckie przedsiębiorstw z dużym potencjałem rozwoju. Sektor MŚP jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów polskiej gospodarki z wysokim udziałem w PKB. Najbardziej wyróżniających się przedsiębiorców nagrodził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Głowa państwa uhonorowała przedstawicieli biznesu w ramach Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, której uroczyste rozstrzygnięcie nastąpiło drugiego dnia Kongresu 590. Wśród siedmiu kategorii wyróżnienie otrzymał między innymi „Lider MŚP” oraz „Startup_PL”. Do nagrody nominowanych zostało 21 firm.

W tym roku Kongres 590 ponownie odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego – G2 Arena koło Rzeszowa, w dniach 15 i 16 listopada br.

 

 

Specjalnie dla Kapitału Polskiego

Członkowie rządu o Kongresie 590

Jakie jest znaczenie Kongresu 590 dla promocji idei wspierania Polski poprzez wybieranie usług i sięganie po produkty wyprodukowane w kraju, przez firmy z polskim kapitałem?

Jerzy Kwieciński

Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju
Kongres 590 wpisuje się w działania promujące dobrze pojęty patriotyzm gospodarczy. Jest okazją by upowszechniać przekonanie, że to co polskie jest warte polecenia i daje rękojmię najwyższej jakości.
Z każdym rokiem wzrasta siła oddziaływania kongresu. Coraz więcej z nas zarówno przy codziennych sprawunkach, jak i przy większych zakupach zerka na pierwsze cyfry przy kodzie kreskowym. Gdyby nie Kongres 590, mało kto wiedziałby, że jest to swego rodzaju handlowy zapis nazwy Polska. Chcemy, by nie tylko w naszym kraju była to jednoznaczna rekomendacja, że wśród najbogatszej nawet oferty warto wybrać towar z kodem 590.

Jadwiga Emilewicz

Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii
Kongres 590 to wydarzenie na miarę tempa i dynamiki rozwoju naszej gospodarki, gdzie rozmawiamy o ideach dla Polski. Jedną z nich jest nowoczesny patriotyzm gospodarczy. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju powstała właśnie na jego fundamencie. Troska o polski interes gospodarczy przyświeca wszystkim działaniom rządu, poczynając od wspierania rodzimych przedsiębiorców w ich rozwoju, kreowania silnej polskiej marki jako synonimu dobrej jakości, po tworzenie szans dla rozwoju nowych technologii.

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Kongres 590 odbywa się kilka dni po obchodach 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.
Historia jest fundamentem naszej tożsamości i wspaniałą nauczycielką. Przypomnijmy sobie naszych przodków, którzy po 123 latach niewoli potrafili zjednoczyć kraj. Od podstaw zbudowali Gdynię, Centralny Okręg Przemysłowy i przeprowadzili reformę finansów państwa. Współczesny patriotyzm powinien być podobny, bo wybierając nasze produkty oraz firmy usługowe wspieramy własny rozwój gospodarczy.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone