Konkursu na realizatora Programu Polityki Zdrowotnej w zakresie zachowania płodności w pacjentów leczonych onkologicznie

Możliwość komentowania Konkursu na realizatora Programu Polityki Zdrowotnej w zakresie zachowania płodności w pacjentów leczonych onkologicznie została wyłączona Aktualności

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza konkurs ofert na wybór realizatora ,,Programu polityki zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie na terenie Województwa Dolnośląskiego”.  Oferty można składać do 15 grudnia 2023 r. do godziny 15:00.

ppz zachowanie płodności- mężczyźni grafika UMWD

ppz zachowanie płodności- mężczyźni grafika UMWD

Konkurs daje możliwość realizacji programu skierowanego do mężczyzn chorujących na nowotwory lub choroby hematologiczne. W ramach interwencji zaplanowano mrożenie nasienia przed planowaną radio-lub chemioterapią, a także zabiegami operacyjnymi potencjalnie mogącymi doprowadzić do upośledzenia ich płodności. Proponowane w programie postępowanie jest jedyną rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej metodą zachowania płodności u mężczyzn.

– Chcemy wspierać pacjentów onkologicznych, by mimo choroby nowotworowej nie utracili szansy na zostanie w przyszłości rodzicami. Obecnie choroby nowotworowe są coraz częściej uleczalne, dlatego tak istotne jest podniesienie tematu zabezpieczenia płodności przed rozpoczęciem terapii onkologicznej. Zależy nam, by po wyleczeniu choroby pacjenci mieli możliwość posiadania własnego potomstwa. – mówiMarcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Procedura zabezpieczenia płodności u mężczyzn polega na pobraniu męskich komórek rozrodczych (plemników) i zastosowaniu kriokonserwacji, czyli poddaniu ich specjalnym płynom oraz zamrożeniu i przechowywaniu w ciekłym azocie lub w oparach azotu w temperaturze poniżej minus 150 stopni Celsjusza.

Program adresowany do mężczyzn uwzględniający zastosowanie procedury kriokonserwacji nasienia obejmie lata 2024-2025. Odbiorcami Programu będą mężczyźni w wieku 18-40 lat ze zdiagnozowaną chorobą onkologiczną bądź hematologiczną. Przewidujemy, że z konsultacji ze specjalistami skorzysta około 100 pacjentów rocznie, a z zabiegów kriokonserwacji nasienia 25 pacjentów w skali roku. Dodatkowo ważną informacją jest fakt, że Program nie opóźnia leczenia onkologicznego pacjentów.

Ogłoszenie o konkursie oraz dodatkowe informacje o możliwościach złożenia ofert dostępne są na stronie internetowej: https://bip.dolnyslask.pl/a,131893,konkurs-ofert-na-wybor-realizatora-programu-polityki-zdrowotnej-w-zakresie-zachowania-plodnosci-u-pa.html

Samorząd Województwa Dolnośląskiego realizuje już podobny program skierowany do mieszkanek Województwa Dolnośląskiego w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową i umożliwia zachowanie płodności u pacjentek onkologicznych i hematologicznych między innymi poprzez mrożenie tkanki jajnika. Na realizację Programu Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył ponad 2 miliony zł.

Metoda stosowana w przypadku pacjentek w Szpitalu im. A. Falkiewicza polega na krioprezerwacji tkanki jajnika i jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. Została dopracowana i zaakceptowana przez specjalistów w ostatnich dwudziestu latach, a jej walorem pozostaje, przy jej wysokim powodzeniu, możliwość wielokrotnej ciąży.

– Metoda polega na pobraniu fragmentu tkanki jajnika metodą laparoskopową, następnie zamrożeniu i przechowywaniu w odpowiednich warunkach w banku komórek, a następnie, kiedy pacjentka będzie wyleczona i podejmie decyzję o posiadaniu potomstwa, zostanie wykonany autoprzeszczep tkanki, również metodą laparoskopową – mówi dr n. med. Izabela Szczuka specjalista ds. przetwarzania tkanek i komórek DCOPiHMrożenie i przechowywanie tkanki odbywają się w Banku Komórek w Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we w Wrocławiu.

Skuteczność zastosowanej metody u kobiet ocenia się jako 50% – powrót funkcji prokreacyjnej i uzyskanie co najmniej 1 ciąży, a ciąży zakończonej porodem na 42%. Oprócz powrotu cyklu kobiety, przeszczepiona tkanka jajnika podejmuje funkcje hormonalne, które są równie istotne dla zdrowia – jest to działanie kardioprotekcyjne, zmniejszające ryzyko osteoporozy oraz demencji starczej. Przeszczepiona tkanka jajnika może produkować komórki jajowe przez okres 2-3 lat po transplantacji, a nawet dłużej w przypadku młodszych pacjentek. W tym czasie pacjentka może zajść w ciążę w sposób naturalny nawet wielokrotnie.

źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone