Lato w doniczce – Porady

Możliwość komentowania Lato w doniczce – Porady została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

Pani Katarzyna Gałandziej z kwiaciarni „Parapet” w Galerii Wnętrz Domar podpowiada Nam – jak przygotować rośliny, aby przetrwały nieobecność domowników podczas urlopu? oraz, które z roślin warto postawić na balkonie lub parapecie, aby uchronić się przed insektami?

Begonia-maculata-begonia-koralowa fot. mat. prasowe

Jak zadbać o rośliny, aby przetrwały urlop właściciela?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby poprosić kogoś o pomoc. Wtedy warto zostawić instrukcję dla opiekuna, aby wiedział, jak często należy roślinę podlewać i w jaki sposób ją pielęgnować. Jeśli wyjeżdżamy na krótko – do tygodnia, większość kwiatków powinna poradzić sobie bez naszej obecności. Wówczas dobrze by było przenieść je w miejsce nienasłonecznione i chłodniejsze, żeby się nie przegrzewały i nie wysychały. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, można wstawić do doniczek kule nawadniające, które będą na bieżąco dostarczać wodę dla rośliny. Im większa doniczka, tym więcej kul. Można tez poradzić sobie amatorskimi sposobami, wstawiając do donicy odwróconą butelkę z wodą. To jednak dotyczy raczej większych roślin. Kolejny chałupniczy sposób – powyżej doniczki ustawiamy wiaderko z wodą i wkładamy do niego grubszy naturalny sznurek, który będzie nasiąkał wodą i pozwalał spływać jej w dół do doniczki. Taka metoda zmniejsza ryzyko przelania rośliny.

Czy przed wyjazdem można podlać roślinę na zapas?

Nigdy! Nie wolno tego robić, bo zwykle kończy się to przelaniem rośliny, co często oznacza jej śmierć. Korzenie zaczynają wówczas gnić, a przy wyższych temperaturach dodatkowo się zaparzają. Zamiast tego, lepiej zwiększyć wilgotność powietrza, czyli na przykład ustawić wokół roślin pojemniki z keramzytem. Ostatecznie można też owinąć roślinę folią, aby woda wolniej z niej parowała. Ważne, żeby stała wówczas w zacienionym miejscu i nie zaparzała się w promieniach słonecznych.

Co zrobić, jeśli zdarzy nam się przelać roślinę?

Przede wszystkim trzeba wyjąć ją z doniczki i sprawdzić bryłę korzeniową. Jeśli korzenie nie są ładne, czyste i białe, ale gniją, wówczas niewiele da się zrobić. Można próbować ratować roślinę, pobierając od niej sadzonki, czyli pojedyncze listki albo fragmenty z nieuszkodzonymi korzeniami. Jeśli korzenie są w dobrym stanie, należy przesadzić roślinkę do świeżego przewiewnego podłoża. I tu ważna rzecz – roślinę zawsze podlewamy po przesadzeniu! Nawet jeśli wcześniej była przelana, po przesadzeniu i tak trzeba ją nawodnić, ale niezbyt mocno. Dobrze też pomyśleć o zastosowaniu chemicznych środków grzybobójczych dostępnych w kwiaciarniach, bo wilgotne środowisko niestety sprzyja rozwojowi grzybów. Naturalnym sposobem na grzyby jest wyciąg z czosnku albo pestek grejpfruta.

Jakie rośliny sadzić, aby pozbyć się komarów i innych uciążliwych insektów?

Najlepiej sprawdzają się zioła i wszelkie rośliny o intensywnym zapachu – kocimiętka, mięta, tymianek, oregano i oczywiście lawenda. Warto mieć je latem na parapecie albo na balkonie. Ale trzeba pamiętać, że nie będzie to działać na dużą skalę i naprawdę głodne komary przedrą się przez zapachową zaporę. Ograniczy to jednak nieznacznie inwazję insektów. I lepiej nie wierzyć w mity, że rośliny owadożerne zlikwidują nieproszonych gości. Efekt ustawienia owadożerców może być wręcz odwrotny. Dobrze wiedzieć, że te roślinki przyciągają swoje ofiary intensywnym zapachem, ale wyłapują tylko tyle, ile potrzebują. Pozostałe owady będą krążyć wokół doniczek i wtedy pozostaje już tylko łapka na muchy.

 

O Galerii Wnętrz Domar:

Galeria Wnętrz Domar przy ul. Braniborskiej 14 we Wrocławiu to jedna z największych galerii wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych – począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank, apteka a także market Biedronka i drogeria Rossmann.

www.domar.pl

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone