Materialise: skazani na sukces

Możliwość komentowania Materialise: skazani na sukces została wyłączona Biznes, Inwestycje, Samorząd

Firma Materialise NV, wiodący dostawca oprogramowania dla produkcji technologii przyrostowej oraz kompleksowych rozwiązań w zakresie druku 3D na rynku medycznym, poinformował we wrześniu o planowanej ekspansji w Bielanach Wrocławskich na terenie Gminy Kobierzyce. Nowa lokalizacja, o powierzchni około 10 000 m kw., będzie związana z przełomowymi inwestycjami oraz nowymi możliwościami zatrudnienia w regionie wrocławskim. Szacuje się, że po ukończeniu budowy w 2017 roku powstanie minimum 50 nowych etatów do obsadzenia.

materialize-viz-2-tilt_aktualizacja2

O nowej inwestycji oraz specyfice funkcjonowania przedsiębiorstwa rozmawiamy z jego dyrektorem operacyjnym w Polsce, Piotrem Adamczewskim.

Powstające w Bielanach Wrocławskich centrum Materialise świadczy o mocnej pozycji firmy na rynku?

Zdecydowanie tak. Posiadamy ponad 25 lat doświadczenia w obszarze certyfikowanego druku 3D, oferując szeroki wachlarz rozwiązań w zakresie oprogramowania IT oraz usług drukowania przestrzennego. Wspólnie tworzą one trzon branży druku 3D. Stosowane przez nas elastyczne i otwarte rozwiązania umożliwiają tworzenie innowacyjnych aplikacji wspierających druk 3D, które mogą sprawić, że świat będzie lepszym i zdrowszym miejscem. Druk 3D jest obecnie z powodzeniem wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, uwzględniając sektor medyczny, samochodowy, lotniczy, towary ciężkie i użytkowe, a także sztukę i projektowanie. Materialise, z siedzibą w Belgii i filiami zlokalizowanymi na całym świecie, łączy największą grupę twórców oprogramowania w branży z jedną z największych fabryk druku 3D na świecie. Ta inwestycja będzie realizowana z udziałem firmy Miastoprojekt w roli inżyniera kontraktu, a generalnym wykonawcą będzie Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej.

Z jakich technologii korzysta Materialise? Mógłby je Pan wymienić?

Stereolitografia, FDM, PolyJEt, ColorJet, odlewanie próżniowe, DMLS czyli drukowanie z użyciem proszków metalicznych oraz – przede wszystkim – technologia SLS. To właśnie ona będzie rozwijana w naszym nowym Centrum Kompetecyjnym.

Jak wygląda sposób funkcjonowania firmy?

Materialise umożliwia klientom korzystającym z druku 3D, zarówno w technologii Rapid Prototyping, jak i SLS, realizację krótkich terminów produkcji oraz zapewnienie norm jakościowych w nawet najbardziej wymagających branżach. Projektanci i inżynierowie działu produkcji ściśle współpracują z klientami przy tworzeniu nowych produktów i aplikacji, które w znacznym stopniu wykorzystują druk 3D. Dwie platformy sieciowe, Materialise OnSite do obsługi dużych zleceń przemysłowych oraz i.materialise, dedykowana mniejszym przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym, oferują łatwy dostęp do jednej z największych i w najlepiej wyposażonych fabryk druku 3D na świecie. Warto dodać, że certyfikowane środowisko produkcyjne spełnia wymagania także tych klientów, którzy działają na rynkach obłożonych szczególnie restrykcyjnymi regulacjami.

Jaką rolę będzie spełniać nowe Centrum Kompetencyjne?

Nasz nowy zakład istotnie zwiększy znaczące już teraz możliwości firmy w zakresie technologii przyrostowej, obejmujące ponad 140 maszyn. Realizują one szeroki zakres technik drukowania przestrzennego, odpowiadając na zwiększony popyt zarówno na certyfikowany druk 3D, jak i szybkie prototypowanie, czyli Rapid Prototyping. Nowa lokalizacja umożliwi ponadto jeszcze lepszą współpracę pomiędzy zespołami do spraw produkcji i rozwoju oprogramowania, stymulując rozwój w obu tych dziedzinach. To z kolei wzmocni rolę Materialise jako centrum kompetencji w zakresie technologii SLS w obrębie organizacji. Gmina Kobierzyce wydaje się doskonałym miejscem do naszego rozwoju. Jak powiedział jej wójt, Ryszard Pacholik, jesteśmy tutaj skazani na sukces.

Materialise

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone