Nie ma odwrotu od przemysłu 4.0

Możliwość komentowania Nie ma odwrotu od przemysłu 4.0 została wyłączona Aktualności, Biznes, Inwestycje

We Wrocławiu dyskutowano podczas konferencji „INNOWACYJNY PRZEMYSŁ – KREATYWNA GOSPODARKA – ODPOWIEDZIALNY ROZWÓJ”

Paweł Kolczyński, Wiceprezes Zarządu ARP S.A

Przedstawiciele władz centralnych i samorządów, sektora przedsiębiorstw, świata nauki, a tak­że instytucji otoczenia biznesu i agencji rozwoju spotkali się w dniach 19-20 września w Cen­trum Konferencyjnym WPP we Wrocławiu na dwudniowej konferencji „INNOWACYJNY PRZE­MYSŁ – KREATYWNA GOSPODARKA – ODPOWIEDZIALNY ROZWÓJ”. Organizatorami wydarzenia byli: DOZAMEL Sp. z o.o., Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, a partnerem strategicznym – Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Polski Fundusz Rozwoju.

– Jesteśmy w epoce czwartej rewolu­cji przemysłowej, nie ma odwrotu od Przemysłu 4.0, niezależnie do tego, jak rozumiemy to pojęcie – podkreślał Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A. w wystąpieniu inaugurującym konferen­cję. – Proste rezerwy zwiększania efek­tywności polskich przedsiębiorstw zostały już wyczerpane, jedyną drogą jest w tej chwili innowacyjność, która spowoduje wzrost efektywności, a w konsekwencji konkurencyjność.
W drugim wystąpieniu plenarnym Dariusz Selak, Dyrektor Biura Relacji z Klientami Polskiego Funduszu Rozwoju Portal PPK, przedstawił zagadnienia zwią­zane z wdrażaniem w firmach Pracowni­czych Planów Kapitałowych.

W czasie konferencji odbyły się cztery panele dyskusyjne.
Pierwszy z nich poświęcony był zagadnie­niom finansowania i rozwoju przedsię­biorstw, sektorów i gospodarki. Udział wzięli Marcin Gwóźdź – wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Marek Ignor – prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Kolczyński – wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, prof. Piotr Kułyk – dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Krzysztof Pion­tek z Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Dariusz Selak – dyrektor Biura Relacji z Klientami Polskiego Funduszu Rozwoju Portal PPK oraz dr Konrad Trzonkowski – dyrektor zarządzający ARP SA.

Uczestnicy Panelu I. Moderator dr Konrad Trzonkowski, Dyrektor Zarządzający ARP S.A

Dyskutanci podkreślali, że należy inwestować w branże przyszłości, ale są też branże tradycyjne, które winny być wspierane, w tym przede wszystkim branże zapewniające szeroko rozumiane bezpieczeństwo lub jeszcze szerzej – branże „poprawiające świat”. Istnieje wiele rozwiązań, które należałoby wdrożyć w zakresie digitalizacji usług ułatwiają­cych życie obywatelom, czy to w służbie zdrowia, czy urzędach. Istotnym punktem dyskusji było pytanie o najważniejsze narzędzia, rozwiązania rozwojowe, które można zaproponować w tej chwili polskim firmom. Mimo że na rynku mamy mno­gość źródeł finansowania, to jednak wciąż są firmy, które nie mają do nich dostępu – podkreślali dyskutanci. Dr K. Trzon­kowski zwrócił uwagę, że Agencja stara się wypełnić tę lukę, oferując narzędzia pozwalające firmom odrzucanym np. przez banki wprowadzać innowacyjne rozwiązania.

Uczestnicy Panelu II. Moderator: Bartosz Sokoliński,
Dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP S.A.

W kolejnym panelu rozmawiano o prze­myśle i uczelniach w sieciach innowacji – doświadczeniach krajowych i zagra­nicznych w tworzeniu ekosystemów innowacji. Uczestnikami tego panelu byli: Marek Chmura – wiceprezes GE Power Poland, dyrektor Zakładu Generatorów, prof. Andrzej Kucharski – prorektor Politechniki Wrocławskiej, dr hab. Leszek Kwieciński – prof. Uniwersytetu Wro­cławskiego, zastępca dyrektora ds. nauki Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr., członek NCBiR, Małgorzata Ry­niak – pełnomocnik zarządu Volvo Polska Wrocław ds. współpracy z uczelniami, Se­bastian Stadnik – dyrektor generalny LG Electronics Wrocław, Sylwia Wójtowicz – dyrektor ds. komercjalizacji i rozwoju Wrocławskiego Parku Technologicznego S.A. oraz Bartosz Sokoliński – dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP S.A.

M. Ryniak zwróciła uwagę, jak mało mówi się o innowacjach organizacyjnych, dając za przykład takich rozwiązań szwedzki projekt ElectriCity. S. Wójtowicz pod­kreśliła konieczność stworzenia firmom dostępu do rynków z najbardziej zaawan­sowanymi technologiami. M. Chmura zauważył, że koncern GE jest innowacyj­ny, ale głównie na potrzeby własnego pro­duktu. Jednak choć jest to innowacyjność wewnątrz organizacji, daje jednocześnie możliwość osobistego rozwoju osobom, które w tym procesie innowacyjnym uczestniczą.

W pierwszym panelu drugiego dnia konferencji pt. „Innowacje w regionie i odpowiedzialny rozwój regional­ny” – udział wzięli: dr Joanna Wyrwa z Katedry Makroekonomii i Finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego, Sławomir Hunek – prezes zarządu Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Marek Pasztetnik – prezes zarządu Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przed­siębiorcy, Roman Trzaskalik – prezes Stowarzyszenia Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicz­nych, wiceprezes Parku Naukowo-Techno­logicznego EURO-CENTRUM Katowice, Piotr Wróbel – przedstawiciel Agencji Rozwoju Regionalnego AGROREG SA.
Dyskutanci zwrócili uwagę m.in. na roz­warstwienie między regionami, związane z nierównomiernym wydatkowaniem środków na ich rozwój oraz na problem z finansowaniem innowacyjnych pro­jektów. Zastanawiano się, jak animować współpracę między firmami dużymi, które mogłyby być użytkownikami nowych rozwiązań, a małymi, pracującymi nad takimi rozwiązaniami. Podkreślano, że innowacje to również małe kroki, wzno­szące technologie i produkty na coraz wyższy poziom.

Ostatni panel konferencji – „Innowacje w sektorach high-tech i tradycyjnych – dobre praktyki” przyniósł nie tylko szereg niezwykle intersujących dylematów, z którymi borykają się przedsiębiorcy sta­wiający na innowacje, ale też podpowiedzi właściwych kierunków działań. Doświad­czeniami dzielili się dr inż. Piotr Daniel­ski – wiceprezes DB ENERGY SA, Maciej Gałązka – prezes zarządu ADVANCED GRAPHENE PRODUCTS Sp. z o.o., dr inż. Roman Kielec – prezes Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, Leszek Klimiuk – Bus­sines Development Manager DONAKO Sp. z o.o., Jędrzej Kowalewski – prezes zarządu SCANWAY oraz dr inż. Piotr Kubiński, dyrektor Biura Marketingu DOZAMEL, pełnomocnik dziekana WIZ Politechniki Wrocławskiej ds. współpracy z gospodarką.

Uczestnicy Panelu IV Moderator: dr inż. Piotr Kubiński, DOZAMEL Sp. z o.o., PWr

Podkreślano, że dla małych firm, które nie mogą pozwolić sobie na zakup drogich urządzeń wspierających R&D, współpraca z parkami technologicznymi jest ogromną zaletą, jak również to, że za samą tech­nologię nikt nie zapłaci: technologia ma wartość, kiedy rozwiązuje jakiś konkretny problem.

– Konferencja „Innowacyjny przemysł – kreatywna gospodarka – odpowiedzial­ny rozwój” była kolejną – udaną mam nadzieję – odsłoną dyskusji i debat, które dotyczą wyzwań stojących przed bizne­sem, uczelniami i jednostkami samo­rządowymi, w kontekście digitalizacji i automatyzacji przemysłu oraz jego roz­woju w kierunku przemysłu 4.0, wzrostu innowacyjności naszych przedsiębiorstw, współpracy sektora nauki z gospodarką, kreowania innowacji otwartych i wreszcie odpowiedzialnego oraz zrównoważonego rozwoju regionalnego – podsumowuje Piotr Kubiński z DOZAMEL Sp. z o.o., jeden z pomysłodawców i organizatorów wydarzenia.

– Za nami jedno z ważniejszych wydarzeń, które od dziesięciu lat odbywają się w Cen­trum Konferencyjnym Wrocławskiego Parku Przemysłowego zarządzanym przez DOZAMEL Sp. z o.o. Chcielibyśmy, aby Wrocławski Park Przemysłowy był swo­istym miejscem spotkań innowacyjnego przemysłu, kreatywnych naukowców i od­powiedzialnych samorządowców – dodaje Paweł Kowalczewski, Prezes Zarządu DOZAMEL Sp. z o.o.

– Konferencja, której partnerem strate­gicznym była Agencja Rozwoju Przemy­słu SA, idealnie wpisała się w aktualne priorytety i kierunki działań naszej firmy – mówi Paweł Kolczyński, Wiceprezes Zarządu ARP SA. – Obecnie Agencja w mniejszym już stopniu zajmuje się restrukturyzacją przemysłu, a w znacznie większym zakresie wspiera innowacyj­ność przedsiębiorstw przemysłowych, pomaga w poszukiwaniu i implemen­towaniu nowoczesnych i efektywnych rozwiązań wynikających ze współpracy nauki i biznesu, by w rezultacie przy­czynić się do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i polskiej go­spodarki. Dlatego też jesteśmy żywotnie zainteresowani kontynuacją tej inicjaty­wy i mamy wielką nadzieję, że za rok spo­tkamy się na kolejnej, drugiej już edycji, tej jakże udanej konferencji.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone