Kosmiczne technologie powstają we Wrocławiu

Możliwość komentowania Kosmiczne technologie powstają we Wrocławiu została wyłączona Aktualności, It, Nauka

Wrocław jest jednym z najważniejszych w kraju ośrodków rozwoju technologii kosmicznych. Przekonamy się o tym już 17 października podczas Made in Wrocław w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.

ScanSAT-1_fot_Scanway

 

Made in Wrocław odbędzie się już po raz trzeci. W tym roku ważnym elementem bezpłatnych targów i prestiżowej konferencji biznesowej jest zaprezentowanie potencjału lokalnych firm z sektora kosmicznego.

– Zdecydowaliśmy się na to, bo technologie kosmiczne budzą ogromną ciekawość mieszkańców, a spółki z tej branży w naszym mieście rozwijają się bardzo intensywnie – mówi Ewa Kaucz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która wraz z Urzędem Miejskim jest organizatorem wydarzenia.

O tym, że to właśnie Wrocław jest dobrym miejscem do założenia i rozwoju firmy związanej z przemysłem kosmicznym przekonywał w styczniu Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Na łamach serwisu Mamstartup.pl podkreślał, że młodzi przedsiębiorcy zainteresowani tą tematyką, mają w mieście odpowiednie środowisko i sprzyjające warunki.

– Technologie stosowane w tym przemyśle są trudne i potrzebują dłuższego okresu inkubacji oraz odpowiedniego zaplecza. Na to z pewnością można liczyć w stolicy Dolnego Śląska – mówił Wojtkiewicz.

ScanSAT-3_fot_Scanway

W rozwój sektora kosmicznego od lat angażuje się Wrocławski Park Technologiczny – jeden z partnerów merytorycznych Made in Wrocław.

WPT wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju prowadzi projekt Big Science Hub promując współpracę firm z wielkimi ośrodkami naukowymi jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. Park jest też częścią konsorcjum tworzącego ESA BIC, inkubator przedsiębiorczości dedykowany współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Jednym z lokatorów WPT jest natomiast startup Scanway. Firma we współpracy z German Orbital Systems chciałaby w 2025 roku wystrzelić mikrosatelitę na orbitę Księżyca. Już teraz Scanway realizuje projekt satelity do obserwacji Ziemi o nazwie ScanSAT. Będzie można go zobaczyć właśnie na bezpłatnych targach Made in Wrocław.
Dodatkowo, przedstawiciele Scanway zaprezentują tam fragment rakiety, która poleciała w kosmos w ramach konkursu REXUS/BEXUS ogłaszanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.
W czasie targów wrocławscy studenci zrzeszeni w projekcie ARES pokażą mieszkańcom specjalną wirówkę do symulacji mikrograwitacji. – Dzięki niej można sprawdzić wpływ zmienionej grawitacji na funkcjonowanie komórek nowotworowych – opisują autorzy projektu.

Podczas konferencji biznesowej Made in Wrocław wystąpi natomiast Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel startupu SatRevolution. W kwietniu dwa nanosatelity spółki: Światowid i KRAKsat zostały wystrzelone na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Stało się tak po raz pierwszy w historii.

– Światowid będzie latał na orbicie od 12 do 15 miesięcy. Później spali się w atmosferze. Ale to dopiero początek, w planach mamy wysłanie w kosmos konstelacji liczącej tysiąc satelitów ScopeSat – zapowiada Grzegorz Zwoliński. Jego zdaniem SatRevolution w przyszłości może na rynku technologii kosmicznych „nieźle namieszać”.

Made in Wrocław odbędzie 17 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.
Początek konferencji biznesowej o godz. 9.30. Koszt biletu – 79 zł.
Początek targów dla mieszkańców o godz. 10. Wstęp wolny.
Zarówno konferencję jak i targi otworzy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Więcej informacji na stronie www.made-in-wroclaw.pl.

Organizatorzy Made in Wrocław 2019: Urząd Miejski Wrocławia i Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Partnerzy strategiczni: Randstad, Cavatina, CBRE, Lotnisko Wrocław, Strefa Kultury Wrocław.
Partnerzy merytoryczni: 3M, Wrocławski Park Technologiczny, BASF, SDZLEGAL SCHINDHELM, Selena, Wabco.
Partnerzy: KLM, Ślęza Wrocław, Luxon LED, Olympus, WKS Śląsk Wrocław S.A, Mikomax, Volvo, Smart City Wrocław, MPWiK Wrocław, MPK Wrocław, WES.

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone