POLITECHNIKA WROCŁAWSKA: Startuje Dolnośląski Festiwal Nauki

Możliwość komentowania POLITECHNIKA WROCŁAWSKA: Startuje Dolnośląski Festiwal Nauki została wyłączona Aktualności, Nauka

Ponad 300 prelekcji, warsztatów, zajęć w laboratoriach i pokazów czeka na uczestników tegorocznej, jubileuszowej 25. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Politechnika Wrocławska zaprasza od 16 września.

dolnośląski festiwal nauki na Politechnice Wrocławskiej baner PWr

Każdy, kto w dniach 16-21 września odwiedzi kampus PWr, będzie miał okazję znaleźć odpowiedzi na te najważniejsze, ale także i te trochę mniej poważne, pytania naukowe.

Dzięki naukowcom będzie można dowiedzieć się, czy śmieci są problemem, a może zasobem, jak skonstruowane są komputery pokładowe misji kosmicznych, czy matematyka może być rekreacyjna, jak mogą działać systemy podtrzymania życia w pozaziemskiej kolonii i czy wreszcie nadeszła era robotów.

Nie zabraknie tematów na czasie, czyli np. kwestii użycia innowacyjnych technologii w pozyskiwaniu surowców krytycznych i strategicznych, alternatywnych sposobów pozyskiwania wody czy też znaczenia witaminy C oraz insuliny dla ludzkości.

Dla fanów motoryzacji przewidziano naukę bezpiecznej jazdy symulatorem ciężarówki i autobusu w ekstremalnych warunkach. Do tego prezentacje kół naukowych, otwarty trening sumo i judo, warsztaty z modelowania 3D, gra terenowa oraz… pokaz bakterii produkujących prąd. I wiele, wiele innych aktywności i wydarzeń.

Na wszystkie obowiązują zapisy, a ich listę można znaleźć w tym miejscu. Liczba miejsc jest ograniczona.

dolnośląski festiwal nauki na Politechnice Wrocławskiej fot.  PWr

dolnośląski festiwal nauki na Politechnice Wrocławskiej fot. PWr

 Wanda Rutkiewicz, historyczna debata oraz Naukowy Bełkot

Tradycyjnie na Politechnice Wrocławskiej odbędą się tzw. imprezy wiodące: debatę oksfordzką oraz galę finałową. W tym wyjątkowym dla festiwalu roku do tego grona dołączyło także wyjątkowe spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz oraz okolicznościowa wystawa.

W poniedziałek, 19 września, o godzinie 11 w auli gmach głównego PWr rozpocznie się debata na temat „W setną rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza – czy grozi nam katastrofa energetyczna?”. Dyskutować i przedstawiać argumenty za i przeciw będą dwie specjalnie wybrane drużyny. Naszymi gośćmi będą – tak jak podczas pierwsze debaty 11 lat temu – reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu oraz XIV Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia. Rolę Marszałka Debaty Oksfordzkiej zgodził się ponownie pełnić prof. Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dzień później, we wtorek, 20 września, o wyjątkowym życiu, pasji i dokonaniach najwybitniejszej polskiej himalaistki i absolwentki PWr Wandy Rutkiewicz opowiedzą specjalni goście: alpinista, himalaista i także nasz absolwent Krzysztof Wielicki oraz Anna Kamińska, autorka bestsellerowej biografii „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”. Początek o godzinie 13 w sali Dyskusyjnego Klubu Filmowego Politechnika (bud. A-1, sala 329).

Natomiast w środę, 21 września, odbędzie się  uroczysta Gala Finałowa organizowaną w auli Politechniki Wrocławskiej. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Dawid Myśliwiec, twórca dwóch kanałów popularnonaukowych na YouTube – „Uwaga! Naukowy Bełkot” i „Wyłącznie Naukowy Bełkot”. Początek o godz. 11.

Dawid Myśliwiec dolnośląski festiwal nauki na Politechnice Wrocławskiej fot.  PWr

Dawid Myśliwiec dolnośląski festiwal nauki na Politechnice Wrocławskiej fot. PWr

 

Centrum Festiwalowe czeka na wszystkich

Przez cały czas trwania DFN na Politechnice Wrocławskiej w budynku C-13 (wyb. Wyspiańskiego 23-25) działać będzie Centrum Festiwalowe.

W tym miejscu zostaną udzielone informacji o wszystkich imprezach, aktualnościach i ciekawych wydarzeniach, a studenci z politechnicznych kół naukowych zaprezentują swoje wynalazki i projekty. Centrum będzie czynne od 19 do 21 września w godzinach 9-14.

W holu gmachu głównego wszyscy zainteresowani historią festiwalu będą mogli zobaczyć wystawę przedstawiającą najważniejsze wydarzenia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej z lat 1997-2022.

źródło informacji: Politechnika Wrocławska   https://pwr.edu.pl/fcp/TGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUhZeUTgtCgg9ACFDC0RFT3RBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/1/public/news_team/pdf/att_2022_09_14_dfn_na_pwr.pdf
Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone