Poznaj wrocławian, którzy tworzą świat bez barier!

Możliwość komentowania Poznaj wrocławian, którzy tworzą świat bez barier! została wyłączona Aktualności, Biznes

„Przedsiębiorczość bez barier” to nowa seria podcastów Wrocławskiego Parku Technologicznego, dzięki którym poznamy wrocławianki i wrocławian, którzy aktywnie działają na rzecz projektowania przyszłości bez barier! W pierwszym odcinku cyklu możemy posłuchać rozmowy z Agatą Roczniak, działaczką społeczną, przewodniczącą Wrocławskiej Społecznej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

WPT przedsiębiorczość bez barier

We Wrocławskim Parku Technologicznym działa Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, które nie tylko pomaga przedsiębiorcom na początku działalności ich firm, ale też wspiera aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. To właśnie w ramach jego działalności powstaje cykl podcastów „Przedsiębiorczość bez barier”. Posłuchamy dzięki niemu rozmów z wrocławskimi działaczami społecznymi i przedsiębiorcami, którym niezwykle bliskie są tematy wspierania aktywności osób z niepełnosprawnościami. Rozmowy te pokażą, że można być przedsiębiorczym niezależnie od tego, z jakimi wyzwaniami się na co dzień mierzymy.

Rozmowa z Agatą Roczniak, czyli o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych

W pierwszym odcinku podcastu, który można posłuchać na Spotify WPT, poznajemy bliżej historię Agaty Roczniak, osoby niezwykle aktywnej zawodowo i społecznie, dla której niepełnosprawność nie jest przeszkodą w rozwoju prywatnym i zawodowym. Na co dzień działa na rzecz tego, żeby Wrocław był miastem bez barier i pracuje w sektorze NGO. Jest pierwszą w Polsce modelką na wózku i pierwszą Polką z rdzeniowym zanikiem mięśni, która urodziła dziecko.

„W swoim życiu robię bardzo dużo rzeczy, ale jeśli mam powiedzieć o kilku najważniejszych od strony zawodowej, ale też społecznej, która trochę o tą kwestię zawodową zahacza, to pracuje w organizacji NGO – fundacji PolskieDzieci.org. Jest to fundacja ze wspaniałą ideą budowania zdrowego
społeczeństwa. Chodzi tutaj o zdrowe odżywianie. Edukujemy dzieci w kwestii żywienia, tak żeby wiedziały, jaką mieć alternatywę w wyborze pomiędzy tym śmieciowym jedzeniem, a tym racjonalnym, pożywnym, zdrowym. Jako fundacja prowadzimy bezpłatne warsztaty kulinarno-edukacyjne dla szkół oraz otwieramy i prowadzimy sklepiki szkolne Zdrovik ze zdrową żywnością, w których przygotowujemy zdrowe śniadania, ciekawe i pożywne przekąski, tak żeby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Jestem też członkiem Rady Fundacji Ewy Minge Black Butterflies. Jest to kontynuacja naszej współpracy, którą zaczęłyśmy ponad 10 lat temu, związanej z modelingiem, którym się interesuje. Wspieram też osoby w Fundacji pod względem spotkań motywujących, pod względem tego, żeby w trudnych dla nas czasach, czy dla podopiecznych, czy chorych osób, móc się cieszyć życiem. Jestem też inspiratorką dla Wrocławia, ponieważ zostałam wybrana po raz drugi do rady społecznej powiatowej i wrocławskiej konsultacyjnej ds. osób niepełnosprawnych. Jesteśmy wraz z pozostałymi członkami takim ciałem doradczym Pana Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, w ramach działań na rzecz osób z niepełnosprawnością”.

– Agata Roczniak, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”.

Wszystkie rozmowy, których posłuchamy w podcastach „Przedsiębiorczość bez barier”, będą również opowiadać o tym, jak Wrocław stale zmienia się w miasto wolne od barier – tych architektonicznych, ale też społecznych i związanych z rozwojem zawodowym.

„Gdy myślę, jak to było, kiedy poruszałam się ze szkoły do domu, z domu do szkoły, do liceum czy na studia, a było to ponad 15 lat temu, to bardzo dużo się zmieniło. Myślę tutaj oczywiście o komunikacji miejskiej. Kiedyś nie było w ogóle niskopodłogowych autobusów, pomijając już tramwaje. Dzisiaj we Wrocławiu mamy 100% niskopodłogowych autobusów i ponad 30% niskopodłogowych tramwajów. Dzięki temu, gdy poruszam się komunikacją miejską, to czuję dużą ulgę i wsparcie władz Wrocławia, że wzięły się za to, że słuchały głosu osób z niepełnosprawnościami, mówiących, że komunikacja jest bardzo ważnym elementem do przemieszczania się, do bycia wszędzie, tak, jak każdy człowiek pełnosprawny.”

– Agata Roczniak, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”.

Ważne są również zmiany w aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. To właśnie na ich rzecz działa w WPT Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA.

„Myślę, że kiedy ma się osoby z niepełnosprawnością w pracy, to można poznać różnorodność społeczeństwa. Osoby z niepełnosprawnością mają coś takiego w sobie, że uczą drugiego człowieka pewnej otwartości na pomoc i na naukę. Często, gdy proszę o pomoc, moim celem jest to, by ktoś, kto mi pomoże, był mądrzejszy i w drugiej takiej sytuacji, kiedy zauważy osobę z niepełnosprawnością, potrzebującą pomocy, nie bał się, nie miał uprzedzeń, żeby był przekonany, że my jesteśmy tacy sami, jeśli chodzi o psychikę, życie w społeczeństwie, mamy takie same potrzeby i też chcemy pracować, mieć plan na życie – mówię tutaj o rodzinie, o realizowaniu siebie, jako członek społeczeństwa na równej linii.”

– Agata Roczniak, fragment podcastu „Przedsiębiorczość bez barier”.

Posłuchaj i znajdź inspirację!

Podcasty „Przedsiębiorczość bez barier” będą cyklicznie ukazywać się w kanałach Wrocławskiego Parku Technologicznego m.in. na Spotify: https://spoti.fi/3fhNbyw i YouTube: https://youtu.be/kHerZ-WRNYg.

Dużą dawkę inspiracji otrzymamy dzięki rozmowom nie tylko z Agatą Roczniak, ale też prof. Małgorzatą Młynarską (prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które prowadzi Cafe Równik), Judytą Pożerniuk (fundatorką fundacji Para-NORMAL Activity) czy Łukaszem Siemieżem (prezesem Fundacji Sensor). Więcej informacji na www.biznesbezbarier.pl

Źródło: https://www.technologpark.pl/2021/08/poznaj-wroclawian-ktorzy-tworza-swiat-bez-barier/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone