Strzegom – tu bije granitowe serce Polski!

Możliwość komentowania Strzegom – tu bije granitowe serce Polski! została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Samorząd

Gmina Strzegom położona jest w południowo- zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. Posiada dobre warunki lokalizacyjne – odległość do niemieckiej granicy to około 130 km, a do czeskiej 42 km.

Zapraszam do Strzegomia, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością i razem kroczą w przyszłość. Proszę tego nie przeoczyć. Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta

W Strzegomiu krzyżują się ważne arterie komunikacyjne: droga krajowa nr 5 Wrocław- Jelenia Góra, drogi wojewódzkie nr 374 Legnica-Wałbrzych i odbijająca od niej na wysokości Stanowic droga nr 382 w kierunku Świdnicy. Autostrada A4 oddalona jest od miasta o 15 km. Wymienione połączenia drogowe umożliwiają korzystanie z międzynarodowych szlaków komunikacyjnych, co jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi gminy i stwarza korzystne warunki dla organizacji i prowadzenia działalności przemysłowej lub logistycznej. W Podstrefie Strzegom, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znajduje się ponad 6 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych, częściowo klasy IV, co nie podlega wyłączeniu gruntów z produkcji rolniczej. Do strefy przylega ponad 14 ha terenów inwestycyjnych nie wchodzących w Podstrefę Strzegom, które gmina może uzbroić dla konkretnego inwestora.

Gmina Strzegom jako jedna z niewielu w Polsce zwalnia z podatku od nieruchomości nowo wybudowane hale produkcyjne poza strefą na okres 6 lat. W gminie obowiązuje najniższa stawka podatku od środków transportu ciężarowego.

Nie bez znaczenia są także zasoby wykwalifikowanego personelu. Dwie szkoły średnie oraz ich różnorodny profil kształcenia sprawiają, że młodzi ludzie zdobywają wysokie kwalifikacje zawodowe w swoim rodzinnym mieście. Atutem jest też położenie miasta blisko Legnicy, Wałbrzycha, Świdnicy i Wrocławia – prężnych ośrodków akademickich, gdzie duża część młodzieży kształci się na wyższych uczelniach.

Strzegom zaczął dynamicznie rozwijać się dzięki górnictwu odkrywkowemu granitu i bazaltu, a także zakładom obróbki kamienia. Władze Strzegomia nie poprzestają jednak na tym. Samorząd lokalny, wykorzystując różne mechanizmy dla rozwoju inwestycji, kształtuje przyszłość Strzegomia poprzez tworzenie sprzyjających warunków dla powstawania nowych i rozwoju już istniejących inwestycji, a co najważniejsze stwarza dogodne warunki do powstania nowych miejsc pracy. Władze miasta oraz lokalna społeczność są bardzo przychylnie nastawione wobec nowych inwestorów, którym oferuje się dogodne warunki. Potencjalny inwestor otrzyma w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu komplet informacji o istniejących terenach inwestycyjnych.

Dużym atutem Strzegomia jest jego rozwój, który widać w każdej dziedzinie. Obecnie w mieście trwa rewitalizacja przestrzeni na terenie Grabiny i starego miasta wraz z renowacją zabytkowych murów obronnych. W tym roku uruchomiono pierwszy żłobek oraz nowoczesne przedszkole wybudowane w technologii pasywnej. To obiekt na skalę europejską. W zeszłym roku otwarto krytą pływalnię Dolnośląski Delfinek oraz utworzono Aleję Rzeźb, która jest swoistym plenerowym muzeum rzeźb powstałych z granitu.

Strzegom to także wspaniałe zabytki. Górująca nad miastem Bazylika Mniejsza to prawdziwa perła architektury, która przyciąga turystów z całej Polski. Na uwagę zasługują także kościoły: p.w. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej, p.w. Św. Barbary i św. Antoniego oraz Wieże: Targowa i Dziobowa.

Do odwiedzenia Strzegomia zachęcają również odbywające się tu wydarzenia artystyczne: Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Biennale Rzeźby w Granicie, Święto Granitu Strzegomskiego, wszechstronny konkurs konia wierzchowego. W granicie tworzą tu artyści, których dzieła takie jak granitowe monumenty, czy biżuteria budzą duże zainteresowanie i podziw.

W Strzegomiu każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku. Prężnie działają tu liczne organizacje pozarządowe oraz kluby sportowe. W mieście funkcjonuje Dom Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” oraz kino samorządowe, gdzie można obejrzeć filmy w technologii 3d. Ze środków gminy Strzegom realizowany jest program zdrowotny „Wygraj z rakiem”. Powstają ścieżki rowerowe. W gminie Strzegom kreowany jest przyjazny klimat na rozwój, zarówno indywidualnych zainteresowań, jak i tych skupiających większą liczbę mieszkańców. Hasłem przewodnim przedsięwzięć podejmowanych w gminie jest „Od przedszkola do seniora”, co oznacza wsparcie ze strony samorządu dla każdej grupy wiekowej i społecznej.

Na wsiach gminy Strzegom remontowane są świetlice. Obecnie od podstaw budowane są nowe świetlice w Goczałkowie Górnym, Jaroszowie, Żelazowie i Morawie. Na terenie całej gminy remontowane i doposażane są place zabaw.

Strzegom to fascynujące miasto z wielowiekową, bogatą historią oraz niezwykłymi atrakcjami.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone