We Wrocławskim Parku Technologicznym powstaje pierwszy polski satelita obserwacyjny

Możliwość komentowania We Wrocławskim Parku Technologicznym powstaje pierwszy polski satelita obserwacyjny została wyłączona Aktualności, firma tygodnia

ScanSat, który ma trafić na orbitę w 2020 roku, to projekt start-upu Scanway, założonego przez twórców “kosmicznej wiertarki”. Wniosek o dofinansowanie satelity otrzymał pozytywną ocenę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zajmując jednocześnie pierwsze miejsce w rankingu wszystkich ocenionych projektów w ramach prestiżowego programu “szybka ścieżka”.

Już wkrótce Polska może dołączyć do grona państw posiadających dostęp do własnego źródła geoinformacji, pochodzących wprost z niskiej orbity okołoziemskiej. Mają one bardzo szerokie zastosowanie i mogą być wykorzystywane m.in. do monitorowania stanu upraw i zasobów wodnych, oznaczania miejskich wysp ciepła, czyli zjawisk nagrzewania się dużych aglomeracji, monitorowania smogu, rozpoznawania bezpieczeństwa granic, a także – jak planują twórcy satelity – skanowania planetoid w poszukiwaniu surowców.

Umieszczenie satelity na orbicie planowane jest na 2020 rok.

– To jednocześnie dużo i mało czasu na opracowanie takiego urządzenia. Rządowe programy satelitarne w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Rosja, często potrzebują dekad na wdrożenie w kosmosie. Nasz satelita będzie jednak jednostką klasy Cubesat 3U, czyli jedną z najmniejszych umieszczanych na orbicie, dlatego 3 lata z pewnością wystarczą na zrealizowanie projektu – mówi Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway i jeden z pomysłodawców ScanSAT.

Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów – najdłuższa krawędź satelity ma 34 cm – urządzenie swoimi możliwościami nie będzie ustępować platformom obserwacyjnym dużych firm komercyjnych oraz agencji kosmicznych. Najbardziej innowacyjnym elementem będzie unikalny sensor, skonstruowany w całości przez Scanway. Umożliwi on obserwowanie powierzchni Ziemi w bardzo szerokim spektrum światła, co oznacza, że będzie rejestrował zarówno zjawiska widoczne dla oka ludzkiego, jak i te, których nie widzimy – np. termografię, co umożliwi tworzenie map temperatury.

Dzięki uzyskaniu dużej ilości pomiarów w ramach jednego sensora możliwe jest konkurowanie z większymi satelitami, należącymi do największych dostawców technologii kosmicznych. Zakres obserwacji spektrum elektromagnetycznego czujnika wynosić będzie od 350 do 12000 nanometrów, co stanowi szerokość pomiaru niespotykaną w jakimkolwiek innym obecnie stosowanym urządzeniu obserwacyjnym – kosmicznym czy lotniczym.

Urządzenie wrocławskiego start-upu obserwować będzie Ziemię z wysokości około 400 km, przelatując co 40 minut nad biegunami polarnymi planety. Dzięki temu możliwe będzie obserwowanie niemal całej powierzchni naszego globu, a innowacyjny sensor umożliwi wykrycie najdrobniejszych szczegółów na powierzchni lądów i oceanów.

Zespół Scanway składa się z absolwentów wrocławskich uczelni, którzy projekty kosmiczne realizują od kilku lat. Ich najważniejszym dotychczasowym osiągnięciem jest skonstruowanie “kosmicznej wiertarki” w programie DREAM, którą w marcu tego roku wysłano w przestrzeń kosmiczną, aby sprawdzić proces wiercenia w asteroidach.

– Znamy ten sektor bardzo dobrze, nasze urządzenia już sprawdziły się w przestrzeni kosmicznej – zaznacza główna konstruktorka satelity i liderka projektu DREAM, Dorota Budzyń. – Kompetencje naszego zespołu budowaliśmy przez kilka lat współpracy z europejskimi agencjami kosmicznymi, jak ESA, DLR, SNSB, co stanowi dobre fundamenty dla projektu.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone