Wszyscy wygrywamy

Możliwość komentowania Wszyscy wygrywamy została wyłączona Aktualności

„Zero waste” to w dosłownym tłumaczeniu „zero śmieci”. Ta zyskująca na popularności idea zakłada eliminację, albo chociaż maksymalne ograniczenie wytwarzania odpadów, aby w efekcie doprowadzić do zmniejszenia ilości rzeczy wyrzucanych do śmietników jako bezużyteczne. Jak do tego pomysłu odnosi się Chemeko-System?

Processed with VSCOcam with f2 preset

 

Spółka zajmuje się przetwarzaniem odpadów, teoretycznie powinno więc zależeć jej na tym, by powstawało ich jak najwięcej. Tymczasem Chemeko-System inicjuje i angażuje się w akcje, które mają podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców Wrocławia i zachęcić do bezśmieciowego życia.

– Od początku działalności, a więc od 1999 roku, naszą misją jest minimalizowanie negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko naturalne – wyjaśnia Roman Jagiełło, prezes zarządu spółki. – Korzystamy z najnowszych technologii dostępnych w branży gospodarki odpadami, posiadamy nowoczesne instalacje do przetwarzania odpadów oraz pojazdy spełniające najwyższe normy emisji spalin. I edukujemy. Najłatwiej wiedzę chłoną najmłodsi, więc przede wszystkim to do nich kierujemy nasze działania edukacyjne. Chcielibyśmy, żeby w dorosłe życie weszli zarówno z dobrymi nawykami dotyczącymi segregowania odpadów, jak i z wiedzą jak ich po prostu nie produkować – dodaje.

Nierzadko to dzieci skłaniają później dorosłych do zmiany przyzwyczajeń. Możliwe, że stało się tak również w przypadku ponad 2 tysięcy uczniów szkół podstawowych z klas 4-5, którzy wzięli udział w cyklu warsztatów edukacyjnych, organizowanych od stycznia ubiegłego roku przez Chemeko-System. W ich ramach, pod hasłem „Segregujesz – wszyscy wygrywamy”, prowadzone były zajęcia, podczas których nie tylko przystępnie omawiano zagadnienia związane z gospodarką odpadami, ale także dyskutowano jak wybory konsumenckie i świadome zakupy wpływają na środowisko naturalne.

Processed with VSCOcam with f2 preset

– Wpisując się również w ideę „zero waste” i oczywiście w trosce o ochronę środowiska, podczas warsztatów kładliśmy nacisk na przemyślane zakupy oraz stosowanie opakowań wielokrotnego użytku – mówi Roman Jagiełło. – Dlatego podarowaliśmy każdemu uczestnikowi warsztatów pudełko śniadaniowe oraz płócienną torbę na zakupy. Mam nadzieję, że oni sami albo ich rodziny z nich korzystają.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Chemeko-System przygotowało także ścieżkę edukacyjną, która znajduje się w PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) przy ulicy Janowskiej we Wrocławiu. Dla dzieci, które tu zaproszono, była to okazja do poznania zasad funkcjonowania kompostowni odpadów zielonych. Uczestniczyły również w pokazach pracy śmieciarki. – To, co można pokazać, zostaje w pamięci i wpływa, mam nadzieję, na podejmowanie ekologicznych decyzji. Śmieciarka pełna odpadów robi wrażenie, więc może po takim pokazie ktoś, zanim wyrzuci coś z pozoru zbędnego, zastanowi się, czy nie lepiej to ponownie wykorzystać, zamiast dokładać kolejną rzecz do rosnących hałd odpadów – mówi Roman Jagiełło.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Zainteresowanie warsztatami edukacyjnymi okazało się tak duże, że spółka zapraszana jest do współudziału w licznych wydarzeniach promujących wiedzę z zakresu gospodarowania odpadami. Tak też było 10 czerwca br. podczas pikniku pod nazwą „Rodzinna niedziela w PSZOK”. Jego głównym organizatorem był Ekosystem, a pracownicy Chemeko wyjaśniali, za pomocą gier i konkursów, jak prawidłowo segregować odpady. Dużą atrakcją – jak się okazało, nie tylko dla dzieci – były pokazy pracy polewaczki. Ten zakupiony przez Chemeko w 2015 roku pojazd wyposażony jest w zbiornik, który mieści 8000 litrów wody oraz w kolektor zmywający wraz ze zmywakami i dyszami zraszającymi. Idealnie sprawdza się podczas czyszczenia ulic i placów, jednocześnie minimalizując ilość kurzu i pyłów przedostających się do powietrza.

Polewaczkę podczas pracy można również zobaczyć podczas meczów żużlowych Betardu Sparty Wrocław, odbywających się na stadionie olimpijskim we Wrocławiu. Chemeko-System jest sponsorem strategicznym drużyny, wspiera ja zarówno finansowo, jak i technologicznie, użyczając sprzęt niezbędny do właściwego utrzymania toru.

A podczas rozgrywanych ostatnio we Wrocławiu zawodów Speedway of Nations, firmy wspierające Spartę przekazały dzieciom bilety na te zawody. Chemeko-System zaprosił na wielki finał uczniów wrocławskich szkół podstawowych. Bo dla spółki zasada społecznej odpowiedzialności biznesu, który powinien na wielu płaszczyznach wspierać lokalną społeczność, nie jest tylko teoretycznym pojęciem. – Naszą działalność na rzecz edukacji ekologicznej, jak i angażowanie się w pomoc wrocławskim klubom czy podejmowanym na terenie miasta inicjatywom jest dla nas niezwykle istotna. Z prostego powodu – dzięki temu „wszyscy wygrywamy” – podsumowuje Roman Jagiełło.

Małgorzata Pawlaczek

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone