Wszyscy wygrywamy

Komentarzy (0) Aktualności

„Zero waste” to w dosłownym tłumaczeniu „zero śmieci”. Ta zyskująca na popularności idea zakłada eliminację, albo chociaż maksymalne ograniczenie wytwarzania odpadów, aby w efekcie doprowadzić do zmniejszenia ilości rzeczy wyrzucanych do śmietników jako bezużyteczne. Jak do tego pomysłu odnosi się Chemeko-System?

Processed with VSCOcam with f2 preset

 

Spółka zajmuje się przetwarzaniem odpadów, teoretycznie powinno więc zależeć jej na tym, by powstawało ich jak najwięcej. Tymczasem Chemeko-System inicjuje i angażuje się w akcje, które mają podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców Wrocławia i zachęcić do bezśmieciowego życia.

– Od początku działalności, a więc od 1999 roku, naszą misją jest minimalizowanie negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko naturalne – wyjaśnia Roman Jagiełło, prezes zarządu spółki. – Korzystamy z najnowszych technologii dostępnych w branży gospodarki odpadami, posiadamy nowoczesne instalacje do przetwarzania odpadów oraz pojazdy spełniające najwyższe normy emisji spalin. I edukujemy. Najłatwiej wiedzę chłoną najmłodsi, więc przede wszystkim to do nich kierujemy nasze działania edukacyjne. Chcielibyśmy, żeby w dorosłe życie weszli zarówno z dobrymi nawykami dotyczącymi segregowania odpadów, jak i z wiedzą jak ich po prostu nie produkować – dodaje.

Nierzadko to dzieci skłaniają później dorosłych do zmiany przyzwyczajeń. Możliwe, że stało się tak również w przypadku ponad 2 tysięcy uczniów szkół podstawowych z klas 4-5, którzy wzięli udział w cyklu warsztatów edukacyjnych, organizowanych od stycznia ubiegłego roku przez Chemeko-System. W ich ramach, pod hasłem „Segregujesz – wszyscy wygrywamy”, prowadzone były zajęcia, podczas których nie tylko przystępnie omawiano zagadnienia związane z gospodarką odpadami, ale także dyskutowano jak wybory konsumenckie i świadome zakupy wpływają na środowisko naturalne.

Processed with VSCOcam with f2 preset

– Wpisując się również w ideę „zero waste” i oczywiście w trosce o ochronę środowiska, podczas warsztatów kładliśmy nacisk na przemyślane zakupy oraz stosowanie opakowań wielokrotnego użytku – mówi Roman Jagiełło. – Dlatego podarowaliśmy każdemu uczestnikowi warsztatów pudełko śniadaniowe oraz płócienną torbę na zakupy. Mam nadzieję, że oni sami albo ich rodziny z nich korzystają.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Chemeko-System przygotowało także ścieżkę edukacyjną, która znajduje się w PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) przy ulicy Janowskiej we Wrocławiu. Dla dzieci, które tu zaproszono, była to okazja do poznania zasad funkcjonowania kompostowni odpadów zielonych. Uczestniczyły również w pokazach pracy śmieciarki. – To, co można pokazać, zostaje w pamięci i wpływa, mam nadzieję, na podejmowanie ekologicznych decyzji. Śmieciarka pełna odpadów robi wrażenie, więc może po takim pokazie ktoś, zanim wyrzuci coś z pozoru zbędnego, zastanowi się, czy nie lepiej to ponownie wykorzystać, zamiast dokładać kolejną rzecz do rosnących hałd odpadów – mówi Roman Jagiełło.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Zainteresowanie warsztatami edukacyjnymi okazało się tak duże, że spółka zapraszana jest do współudziału w licznych wydarzeniach promujących wiedzę z zakresu gospodarowania odpadami. Tak też było 10 czerwca br. podczas pikniku pod nazwą „Rodzinna niedziela w PSZOK”. Jego głównym organizatorem był Ekosystem, a pracownicy Chemeko wyjaśniali, za pomocą gier i konkursów, jak prawidłowo segregować odpady. Dużą atrakcją – jak się okazało, nie tylko dla dzieci – były pokazy pracy polewaczki. Ten zakupiony przez Chemeko w 2015 roku pojazd wyposażony jest w zbiornik, który mieści 8000 litrów wody oraz w kolektor zmywający wraz ze zmywakami i dyszami zraszającymi. Idealnie sprawdza się podczas czyszczenia ulic i placów, jednocześnie minimalizując ilość kurzu i pyłów przedostających się do powietrza.

Polewaczkę podczas pracy można również zobaczyć podczas meczów żużlowych Betardu Sparty Wrocław, odbywających się na stadionie olimpijskim we Wrocławiu. Chemeko-System jest sponsorem strategicznym drużyny, wspiera ja zarówno finansowo, jak i technologicznie, użyczając sprzęt niezbędny do właściwego utrzymania toru.

A podczas rozgrywanych ostatnio we Wrocławiu zawodów Speedway of Nations, firmy wspierające Spartę przekazały dzieciom bilety na te zawody. Chemeko-System zaprosił na wielki finał uczniów wrocławskich szkół podstawowych. Bo dla spółki zasada społecznej odpowiedzialności biznesu, który powinien na wielu płaszczyznach wspierać lokalną społeczność, nie jest tylko teoretycznym pojęciem. – Naszą działalność na rzecz edukacji ekologicznej, jak i angażowanie się w pomoc wrocławskim klubom czy podejmowanym na terenie miasta inicjatywom jest dla nas niezwykle istotna. Z prostego powodu – dzięki temu „wszyscy wygrywamy” – podsumowuje Roman Jagiełło.

Małgorzata Pawlaczek

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *