Zamiast wielu, jedna strefa ekonomiczna. Obejmie całą Polskę

Możliwość komentowania Zamiast wielu, jedna strefa ekonomiczna. Obejmie całą Polskę została wyłączona Biznes, Inwestycje, Prawo i Podatki

Rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia jednej strefy specjalnej, która obejmie swoim zasięgiem cały kraj. Do jej zadań będzie należało przede wszystkim premiowanie inwestycji w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Obecnie w Polsce działa 14 niezależnych od siebie stref gospodarczych, w tym 3 na Dolnym Śląsku – Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE) oraz Kamiennogórska SSE Małej Przedsiębiorczości.

Fot. KPRM

Rozwiązanie zostało zaproponowane przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Celem jest stworzenie w Polsce warunków sprzyjających lokowaniu ambitnych przedsięwzięć gospodarczych. Projekt jest realizacją jednego z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – Kapitał dla Rozwoju.

Specjalne strefy ekonomiczne zajmują obecnie 25 tys. ha, czyli 0,8% powierzchni kraju. Zgodnie z projektem ustawy, przyjętym przez rząd 20 lutego, zachęty podatkowe będą dostępne w całej Polsce – na terenach, na których można prowadzić działalność gospodarczą. Ma to się przełożyć na zwiększenie oferty atrakcyjnych terenów dla potencjalnych inwestorów. Dodatkowo, firmy z sektora MŚP nie będą musiały przenosić się do stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania.

Preferencje podatkowe mają być uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Rządowe prace nad ustawą powinny zakończyć się w I kwartale 2018 roku. Od II kwartału przedsiębiorcy mają już zacząć korzystać z nowych udogodnień.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone