Zmierzamy w dobrym kierunku

Możliwość komentowania Zmierzamy w dobrym kierunku została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Samorząd

4 listopada minął rok od kiedy objął stanowisko wójta gminy Długołęka. Jak ocenia pierwsze dwanaście miesięcy swojej pracy, co było dla niego największym wyzwaniem, czy zadomowił się już w nowym miejscu pracy i jakie wyzwania czekają na niego w nadchodzącym czasie? Między innymi na te pytania odpowiada Wojciech Błoński.

Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka Fot. Urząd Gminy w Długołęce

 

To już ponad rok od kiedy piastuje pan funkcję wójta gminy Długołęka. Jaki był to w Pana życiu okres?

WOJCIECH BŁOŃSKI: – Bardzo intensywny. Czasem brakowało doby, żeby dopiąć wszelkie tematy związane z zarządzaniem gminy. Trzeba pamiętać, że jest to jedna z największych gmin wiejskich w Polsce, licząca 41 miejscowości i w każdej z nich potrzebne są inwestycje. Mniejsze, bądź większe, ale jednak są. Nie ukrywam, że początek był naprawdę trudny, nie otrzymałem żadnych wskazówek, podpowiedzi, czy sugestii, w jakim kierunku podążać. Nikt do mnie nie przyszedł i nie powiedział. – Panie Błoński, proszę w szczególności zwrócić uwagę na tę czy tamtą kwestię. Panował spory chaos, ponieważ nie wszyscy byli w stanie zaakceptować zmiany, tym samym proces transformacji się wydłużał. Mam jednak przekonanie, że pomimo początkowych trudności, sprostaliśmy wyzwaniu. Po prostu podwinęliśmy rękawy i wzięliśmy się ostro do pracy.

Nie tak dawno odbyło się uroczyste otwarcie zrewitalizowanej części parku w Szczodrem. To największy sukces pierwszego roku rządów?

Na pewno najbardziej spektakularny. Cieszy mnie tym bardziej, że gdy w 2018 roku rozpocząłem pracę w gminie, miałem naprawdę niewiele czasu na podjęcie decyzji, czy rozpocząć rewitalizację właśnie w tym czasie. W zasadzie wiedziałem, że są na ten cel zabezpieczone środki w budżecie, ale nic poza tym nie było gotowe. Obiecałem to jednak mieszkańcom w kampanii wyborczej i nie chciałem odkładać w czasie, biorąc pod uwagę fakt, że to miejsce w przyszłości potrzebuje kolejnych prac, by w pełni odzyskać swój dawny blask. Park w Szczodrem jest miejscem historycznym, nazywany niegdyś „Śląskim Windsorem”, centrum lokalnych spotkań XX-wiecznej arystokracji, ale również tamtejszej społeczności. Dziś, gdy jadę do parku w weekend i widzę tabuny ludzi odwiedzających to miejsce, wiem, że to była doskonała decyzja. Jeśli dodamy do tego fakt, że niemal połowa kwoty potrzebnej do modernizacji tego miejsca pochodzi z funduszy europejskich, tym bardziej trzeba się cieszyć.

Wiadomo jednak, ze inwestycje drogowe zawsze cieszą mieszkańców. Co w tej kwestii udało się zrobić?

Myślę, że rozpoczęcie przebudowy ul. Wiejskiej w Długołęce. Temat przez wiele lat nie był możliwy do realizacji, a w październiku tego roku firma budowlana rozpoczęła pierwsze prace. Nie ukrywam, że było to efektem pracy wielu osób, ale również wypracowanych przeze mnie na przestrzeni lat relacji samorządowych. Zakończyliśmy również realizację drogi gminnej Węgrów-Skała, dzięki czemu sunąc w ruch w północnej części gminy został rozładowany, czy przy dobrej współpracy ze starostwem powiatowym wykonaliśmy odcinek drogi Budziwojowice – Łosice. Udało się w końcu położyć ciąg pieszo-rowerowy w Borowej, miejscowości leżącej przy trasie nr 368, i to niemal na całej długości. To są inwestycje poprawiające jakość życia i bezpieczeństwo, takich przed nami jeszcze wiele, ale zmierzamy w dobrym kierunku.

Coraz więcej osób decyduje się na wyprowadzkę poza miasto, co powoduje dynamiczny przyrost mieszkańców w gminach podwrocławskich. Jak sobie radzicie z tym problemem?

Po prostu podnosimy jakość i komfort życia w naszej gminie, co powoduje, że stajemy się jednym z pierwszych wyborów dla nowych mieszkańców. Bardzo intensywnie pracujemy nad projektem Centralnej Oczyszczalni Ścieków, by za kilka i kilkanaście lat nie było problemów z odprowadzeniem ścieków, a trzeba podkreślić, ze obecny system już jest niewydolny, czy zabezpieczamy tereny pod budowę żłobków i przedszkoli. Marzy mi się jednak, żeby współpraca odbywała się w dwie strony, bo z jednej gmina ponosi ogromne nakłady finansowe z tytułu inwestycji, z drugiej nie nowi mieszkańcy nie meldują się w niej, a co gorsza, nie płacą tutaj podatków, mając ogromne roszczenia. Musimy działać wspólnie, bo inaczej nie podołamy wyzwaniom, dlatego co roku przeprowadzamy akcję społeczną ad płacenia podatków w gminie.

Jak na samorządowca prowadzi pan nietypowy tryb pracy, będąc cały czas w terenie. Nie zamknął się Pan w biurze.

To prawda, ale dzięki temu wiem, „co w trawie piszczy”. Mam wiedzę, że np. gminna komunikacja, mówiąc delikatnie – funkcjonuje bardzo mizernie i że trzeba się tym jak najszybciej uporać. Wykorzystać lepiej potencjał linii kolejowych przebiegających przez gminę, czy wprowadzić krótsze, ale częstsze kursy, że mieszkańcy mają problem z dostępem w niektórych miejscach do bieżącej wody, czy internetu. Jak na XXI wiek, to przerażające, ale trzeba się z tym zmierzyć. Wychodzę do ludzi, oni przychodzą do mnie, rozmawiamy, szukamy rozwiązań. Siedząc w gabinecie o wielu sprawach nie miałbym prawa wiedzieć.

W przeszłości był Pan sportowcem, chce Pan coś w tej kwestii zrobić dla gminy? I czy charakter sportowca przydaje się w byciu dobrym menadżerem?

Naturalnie chciałbym poprawić infrastrukturę sportową. Marzą mi się 3, może 4 centralne ośrodki sportowe, na których mogliby trenować i rozgrywać swoje mecze wszystkie drużyny z naszej gminy. Chciałbym też przy jakimś ośrodku edukacyjnym uruchomić basen, bo dziś żeby popływać, trzeba jechać do Wrocławia, Trzebnicy czy Oleśnicy. Najpierw jednak muszę zadbać o bardziej przyziemne kwestie, jak wspomniana kanalizacja, miejsca w żłobkach, przedszkolach, czy komunikacja zbiorowa. Czy charakter sportowca pomaga? Na pewno nie przeszkadza. Sportowcy nie lubią przegrywać i oddawać czego walkowerem, dlatego w większości przypadków załatwiają sprawy na swoją korzyść.

Rozmawiał Ryszard Żabiński

 

Fot. Urząd Gminy w Długołęce

 

WOJCIECH STANISŁAW BŁOŃSKI (ur. 8.05.1972 r w Oleśnicy) Samorządowiec, od 17 listopada 2018 r. wójt gminy Długołęka, radny miasta Wrocław dwóch kadencji.

 

 

 

Wykształcenie:

Absolwent Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu z tytułem magistra.

Kariera zawodowa:

Zawodnik ekstraklasowych klubów koszykarskich, wychowanek Śląska Wrocław, reprezentant Polski, czterokrotny mistrz Polski.

Działalność społeczna

2009 r. – Przewodniczący Rady Osiedla Psie Pole-Zawidawie 2010 r. – Radny Miasta Wrocławia z Komitetu Rafała Dutkiewicza 2012 r. – Zwycięzca plebiscytu Gazety Wrocławskiej jako Najlepszy Radny Wrocławia 2014 r. – Radny Miasta Wrocławia na II kadencję z Komitetu Rafała Dutkiewicza 2016 r. – Laureat plebiscytu Gazety Wrocławskiej „Trzydziestu Życzliwych Wrocławian” 2018 r. – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej i Gospodarki Działalność zawodowa 1998 r. – Przedsiębiorca 2016 r. – Dyrektor Sportowy WKS Śląsk Wrocław S.A. 2017 r. – Doradca Zarządu WKS Śląsk Wrocław S.A. 2018 r. – Wójt gminy Długołęka

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone