10. Noc z Designem we Wrocławiu

Komentarz (1) Aktualności, Kultura

22 czerwca w Galerii Wnętrz DOMAR we Wrocławiu odbędzie się 10. Jubileuszowa Noc z Designem. Podczas spotkania swoje prace zaprezentują czołowi polscy projektanci oraz gwiazdy światowego designu. Dorota Koziara, wybitna projektantka, która od lat pracuje w Mediolanie podjęła się organizacji wydarzenia jako Art Dyrektor. Jako gość specjalny wystąpi mistrz światowego designu Alessandro Mendini.

fot. mat. organizatora

Podczas Nocy z Designem przyjrzymy się dorobkowi polskiego wzornictwa na przestrzeni dziesięcioleci. Zobaczymy zarówno prace młodych artystów jak i znanych polskich projektantów, między innymi Tomasza Augustyniaka, Mowo Studio, Agnieszki Bar, Jadwigi Husarskiej, Oskara Zięty, Bartka Mejora, pracowni Pawlak&Stawarski, Szymona Hanczara, Tomasza Chołuja, a także klasyków – Romana Modzelewskiego i Rajmunda Hałasa. Najważniejszymi wydarzeniami urodzinowej Nocy z Designem będą: wystawa TOP 10 by Koziara czyli przegląd polskiego kultowego designu w osobistej perspektywie artystki oraz debata z Dorotą Koziarą o kondycji wzornictwa polskiego. Dla gości jubileuszowej Nocy z Designem przygotowano również warsztaty i pokazy specjalne. Całość programu uświetni koncert włoskiego zespołu jazzowego Ottavo Richter.

Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy

Tematem przewodnim tegorocznej edycji a jednocześnie zaproszeniem do dyskusji na temat kondycji światowego i polskiego designu jest hasło: „Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy”. O tym, jak zmieniało się polskie wzornictwo i jak jest ono postrzegane obecnie w perspektywie lokalnej i globalnej, Dorota Koziara będzie opowiadać podczas debaty, którą poprowadzi znany polski dziennikarz i krytyk sztuki Łukasz Radwan.

Będziemy dyskutować na tematy, które nas, polskich projektantów i producentów frapują od lat, a mianowicie – czym jest polski design i jak wygląda obecnie na tle innych krajów. Będziemy próbować odpowiadać sobie na pytania: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd Idziemy? Te bardzo ogólne słowa odnoszą się tak naprawdę nie tylko do polskiego designu. Możemy odnieść je do tego, co dzieje się dziś w europejskim i światowym projektowaniu. Będziemy mówić o funkcji i estetyce w szerokim znaczeniu, choć w dzisiejszych czasach, przy rozwoju współczesnych nauk, estetyka również zaliczana powinna być do funkcji. Wpływa na naszą psychikę i na stan naszych umysłów. Wprowadza nas w świat harmonii lub w świat chaosu. Przedmioty zaprojektowane z empatią są dla odbiorców bardziej przyjazne. Podobnie jak przedmioty zaprojektowane mądrze. Będziemy dyskutować o produkcji przemysłowej na dużą i średnią skalę, jak i też o rzemiośle, czy w końcu o bardzo popularnej w ostatnich latach autoprodukcji, czyli wyrobach jednocześnie projektowanych i wytwarzanych przez samych projektantów. Dziś zaznaczamy nasze poważne miejsce w historii współczesnego światowego designu – mówi Dorota Koziara Art Dyrektor 10 jubileuszowej Nocy z Designem.

TOP 10 by Koziara

TOP 10 by Koziara to przegląd najciekawszych, według wyboru Doroty Koziary przykładów polskiego wzornictwa. Na wystawę składają się projekty Romana Modzelewskiego, Rajmunda Hałasa, Tomasza Augustyniaka, Tomka Rygalika, Mowo Studio Moniki Elikowskiej-Opali i Wojciecha Opali, Jadwigi Husarskiej, Studia Pawlak & Stawarski, Agnieszki Bar, Zakładów Ceramicznych Bolesławiec oraz Bartka Mejora.

Wystawy i warsztaty

Kolejną wyjątkową wystawą będzie prezentacja dorobku wydziałów wzornictwa uczelni artystycznych w całym kraju, które odniosły sukces podczas prezentowanej ramach Salone del Mobile w Mediolanie w 2017 wystawy zbiorowej Polish Design Tomorrow is Today, której Art Dyrektorem była również Dorota Koziara. Marka Ecopixel przedstawi zarówno najnowsze projekty autorstwa Alessandro Mendiniego – szezlongi Alex oraz projekty założyciela marki, znanego projektanta Jana Puylaerta z Holandii. Z Włoch natomiast przyjadą do nas prace tego samego autora dla marki WET, której również był założycielem. Marka WET jako pierwsza na świecie zaprojektowała i wyprodukowała innowacyjne wanny i umywalki ze światłem ledowym wewnątrz. Nie zabraknie również kolejnej edycji Marek Dolnosląskich i Dobrego Tygodnia Projektanta. Wystawom towarzyszyć będą warsztaty i pokazy specjalnie przygotowane przez Galerię Wnętrz Domar.

Wystawa NowyModel.org przywiezie wznowione kultowe produkty prof. Rajmunda Hałasa – Regał o zmiennych wysokościach oraz stolik Kawa i papierosy

Najnowsze kolekcje pokażą: Elżbieta i Sebastian Pietkiewicz, Tomasz Chołuj i Jerzy Gomółka z Pracoffni, Fameg pochwali się nowościami wprost z Salone del Mobile 2018, firma VZOR pokaze kolorowe warianty fotela RM58 Romana Modzelewskiego i fotele z nowych kolekcji. Będą Marki Dolnośląskie, specjalnie przygotowana na Noc z Designem wystawa Magdaleny Kasprzycy i Szymona Hanczara oraz prace studentów i wykładowców polskich uczelni artystycznych

Noc z Designem to wyjątkowa okazja aby spotkać się oko w oko z projektantami, którzy współpracują z firmami meblarskimi, tworzą kolekcje i obserwują trendy. To już 10. edycja Nocy z Designem. Początkowo była to impreza dla ekspertów – wykładowców wydziałów wzornictwa i znanych polskich projektantów. Z czasem dostrzegliśmy potrzebę edukowania szerszego grona odbiorców poza środowiskami artystycznymi. Uznaliśmy, że możemy być Galerią Wnętrz, która nie tylko sprzedaje, ale także edukuje. Że warto pokazywać naszym klientom różne rozwiązania wnętrzarskie – od funkcjonalnych po artystyczne. Dlatego przekształciliśmy Noc z Designem w wydarzenie dla wszystkich, których interesuje dobre wzornictwo. Dlaczego „Noc”? – trochę nawiązując do idei nocy muzeów, która służy temu, aby znaleźć czas po zagonionym dniu i poobcować ze sztuką. Chcemy, aby zwiedzający mogli spokojnie w odświętnej atmosferze przyjrzeć się meblom i wyposażeniu wnętrz, poznać twórców i posłuchać ciekawych prelekcji – mówi Jakub Wallner, Dyrektor Galerii Wnętrz DOMAR.

Noc z Designem to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz prestiżowych wydarzeń we Wrocławiu. Każdego roku na Nocy z Designem goszczą artyści, przedstawiciele instytucji kulturalnych i uczelni artystycznych oraz osoby zainteresowane sztuką designu i nowymi trendami we wzornictwie. Patronat nad tegoroczną edycją Nocy z Designem objął Prezydenta Miasta Wrocławia.

Więcej informacji na stronie: www.noczdesignem.pl

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone