Ciepłe okna i ciepły montaż. Czym są i dlaczego warto je stosować?

Możliwość komentowania Ciepłe okna i ciepły montaż. Czym są i dlaczego warto je stosować? została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

Lato już za nami. Wszyscy mieszkańcy naszego regionu mogli cieszyć się wspaniałą pogodą, a także licznymi plenerowymi koncertami i festynami. Jednakże po tym pięknym czasie powoli nadchodzi już okres jesienno-zimowy. Oznacza to spadek temperatury, deszcze, pierwsze mrozy. Tak jak zaopatrujemy się na tę część roku w swetry, kurtki czy buty zimowe, tak warto odpowiednio „zaopatrzyć” również nasz dom. Zgodnie z panującym trendem w budownictwie mieszkalnym, bardzo duży nacisk kładziony jest na pojęcie izolacji termicznej. Ciepłe okna i ciepły montaż to zagadnienia doskonale wpisujące się w ten nurt. Przekonajmy się, czym tak konkretnie są ciepłe okna, jakie są ich najważniejsze zalety i jak można wykorzystać sto procent ich możliwości.

Ciepłe okna, czyli jakie?

Mówiąc ogólnie ciepłe okna to produkty o odpowiednio wysokim poziomie termomodernizacji termicznej. Są to systemy okienne o niskim współczynniku przenikania ciepła, który wskazuje wielkość przepływu ciepła przez powierzchnię przegrody budowlanej (w tym wypadku przegrodą jest okno). Im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym okno lepiej izoluje temperaturę.

Budowa ciepłego okna

Aby jakość izolacji termicznej okna była odpowiednio wysoka, spełnione musi być kilka niezbędnych warunków. Zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywają tutaj rama okienna a także pakiety szybowe. W przypadku okien to właśnie pakiet szybowy ma największy wpływ na obniżenie współczynnika przenikania ciepła. W oknach, które spełniają wymagania, aby móc być określone jako okna ciepłe stosuje się pakiety trzyszybowe. Są one wypełnione jednym z gazów szlachetnych kryptonem lub argonem (na rynku dostępne są także pakiety czteroszybowe wypełnione kryptonem, ale stosuje się je przede wszystkim w domach pasywnych).

Aby jeszcze zwiększyć szczelność, warto zastosować także tzw. ciepłą ramkę. Okala ona pakiet szybowy i zapewnia szczelność konstrukcji.

Ciepłe okna tylko z ciepłym montażem

Aby wykorzystać pełnie możliwości ciepłych okien należy zastosować tzw. ciepły montaż. Polega on na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej.

Warstwa środkowa to nic innego jak izolacja termiczna. Najczęściej wykonuje się ją z piany poliuretanowej i jej zadaniem jest szczelne wypełnianie przestrzeni pomiędzy ścianą a ramą okienną. Warstwa wewnętrzna, paroszczelna, chroni przed wnikaniem do piany montażowej pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniach. To bardzo ważne, ponieważ wilgotny uszczelniacz traci na właściwościach termicznych i akustycznych oraz szybciej się niszczy. Natomiast warstwa zewnętrzna, paroprzepuszczalna, chroni izolację przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Wykonuje się ją, stosując przeznaczone do tego taśmy paroprzepuszczalne. Kluczowym jest, aby wszystkie te elementy zostały wykonane prawidłowo.

Z Programem Czyste Powietrze zaoszczędzisz na wymianie okien

Z wymianą okien na ciepłe nie warto czekać do kolejnej zimy. Zwłaszcza że nadal m.in. na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonuje rządowy program „Czyste Powietrze”. Dzięki niemu kompleksową termomodernizację domu można wykonać z 30, 70, a nawet 100% dofinansowaniem. Wniosek o taką dotację pomogą złożyć doradcy ds. dotacji programu „Czyste Powietrze”, którzy przeszli fachowe szkolenia organizowane przez Koalicję Termomodernizacji. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.dotacjenaokna.pl w zakładce „Znajdź Doradcę”, gdzie obecni są również doradcy działający na terenie naszego województwa.

źródło informacji: Forum Branżowe

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone