Nowe horyzonty energetyki na V Kongresie Energetycznym we Wrocławiu

Możliwość komentowania Nowe horyzonty energetyki na V Kongresie Energetycznym we Wrocławiu została wyłączona Aktualności, Nauka, porady ekspertów

Tuzy polskiej i zagranicznej energetyki będą obecne na V Kongresie Energetycznym we Wrocławiu. O nowych horyzontach polskiej energetyki będą debatować między innymi prezesi polskich i zagranicznych spółek energetycznych, politycy a także ambasadorzy Norwegii, Danii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

kongres energetyczny 2018 rok fot. mat. prasowe

Zbliżający się V jubileuszowy Kongres Energetyczny, organizowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, który odbędzie się w dniach 25-26 września br. we Wrocławiu, to doskonała okazja do debaty nad przyszłością energetyki poprzez uczestnictwo w panelach dyskusyjnych, w których wezmą udział przedstawiciele świata nauki, menadżerowie oraz praktycy wielu dziedzin gospodarki.
Tegoroczny Kongres skoncentrowany będzie wokół wielu istotnych zagadnień nie tylko z uwagi na edycję jubileuszową, ale przede wszystkim na tempo zmian w energetyce, którą przyniósł nam miniony rok.

Jedną z najważniejszych kwestii, która będzie przedmiotem dyskusji jest nowa polityka energetyczna Polski. Celem jest podsumowanie dotychczasowych działań i wytyczenie nowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. — Trudność polega na tym, że zmiany są długofalowe i wielopłaszczyznowe, dotyczą one bowiem całego łańcucha dostawy energii; od jej wytworzenia, poprzez dystrybucję, po sposób jej wykorzystania. Istotą jest: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność i efektywność energetyczna oraz przyjazność środowisku — mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu DISE.

Jednym z bardziej elektryzujących zagadnień będzie także próba odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest obniżenie udziału węgla w miksie energetycznym do poziomu poniżej 50 procent oraz wzrost dominacji odnawialnych źródeł energii? Wdrożenie energetyki jądrowej, przy jednoczesnym podnoszeniu efektywności energetycznej. To pytania, z którymi zmierzą się eksperci.
Kongres będzie również okazją do przyjrzenia się planom budowy morskich farm wiatrowych.

— Bałtyk ma realną szansę stać się drugim po Morzu Północnym zapleczem produkcyjnym zielonej energii w Europie — wyjaśnia Nowakowski. Polskie starania w tym zakresie mocno determinują jednak legislacyjne postanowienia. Regulacje obecne nie zapewniają skutecznego kształtowania polityki w OZE, zwłaszcza w obszarze offshore.

— Bez dokończenia prac nad systemem regulacyjnym nie jesteśmy w stanie czerpać wymiernych korzyści z offshore — wyjaśnia Remigiusz Nowakowski. Ta kwestia też zostanie poruszona w trakcie kongresowej debaty.

Zagadnieniem wartym dyskusji jest też kwestia cyfryzacji rynku energii. W tym obszarze priorytetowe są inwestycje w inteligentne liczniki i gazomierze (technologia smart grid i smart metering), co przyczyniłoby się do zwiększenia efektywności bilansu między energią dostarczaną, a wykorzystywaną. Celem jest minimalizowanie strat przesyłowych,
a także komfort odbiorcy końcowego, który ma możliwość stałego monitorowania zużywanej energii. Wszystko to ma być oparte o metodologię „user experience”, a więc ulepszanie rozwiązań z perspektywy oceny użytkownika.

Debaty panelowe obejmą także zagadnienie czystego powietrza i ekologii w energetyce. Eksperci zmierzą się z pytaniem: Jak ciepłownictwo i elektryfikacja transportu mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza?

Mnogość zagadnień, interesujący goście oraz prelegenci to wszystko sprawia, że warto być obecnym na V Kongresie Energetycznym we Wrocławiu. To dwa dni debat, spotkań z ekspertami z dziedziny energetyki, okazja do wymiany poglądów i weryfikacji swojej wiedzy w zakresie pojawiających się innowacji. W fotelach eksperckich zasiądą min.: Stefan Gullgren (Ambasador Szwecji w Polsce), Olav Myklebust (Ambasador Norwegii w Polsce, przewodniczący Zgromadzenia i Rady Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego), Magnus Hall (Prezes Vattenfall, Prezes Eurelectric), Beata Daszyńska- Muzyczka (Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego), Radosław Kwiecień (Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego) czy Monika Morawiecka (PGE Baltica). Taki skład panelistów gwarantuje dyskusję na najwyższym poziomie merytorycznym.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone