Firmy z Dolnego Śląska, Podkarpacia i Lubelszczyzny otrzymają blisko 1,5 mld zł

Możliwość komentowania Firmy z Dolnego Śląska, Podkarpacia i Lubelszczyzny otrzymają blisko 1,5 mld zł została wyłączona Biznes

Przedstawiciele regionów podpisali umowy o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Dolny Śląsk, Lubelszczyzna i Podkarpacie to trzy kolejne województwa, które dołączyły do rządowych działań skierowanych do firm i samorządów z instrumentami zwrotnymi. Jak wyjaśnia sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jerzy Kwieciński, porozumienia te są bardzo ważne, ponieważ pozwalają przećwiczyć funkcjonowanie instrumentów finansowych w obecnej perspektywie finansowej UE 2014-2020 oraz przygotować się do kolejnej, po 2020 roku.

– Zależy nam na tym, żeby zarówno instrumenty finansowe, jak i instytucje, które nimi zarządzają, wypracowały sobie jak najlepszą pozycję rynku regionalnym, a także były w stanie w przyszłości zarządzać jeszcze większymi środkami finansowymi – dodaje wiceminister.

W województwie podkarpackim kwota wsparcia wyniesie 257,05 mln zł (w tym 218 mln zł z UE), w lubelskim 425,85 mln zł (z czego 362 mln zł z UE), zaś w województwie dolnośląskim – 757,96 mln zł (642 mln zł z UE).

Środki te będą skierowane przede wszystkim na inwestycje prowadzące do podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstw działających na terenie wspomnianych regionów. Beneficjentami wsparcia mogą być jednak także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, TBSy oraz osoby bezrobotne, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone