Nieznane oblicza Stanisława Moniuszki w Ossolineum

Możliwość komentowania Nieznane oblicza Stanisława Moniuszki w Ossolineum została wyłączona Aktualności, Kultura

W sobotę 15 czerwca 2019 w godz. 12.00-16.00 w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza na spotkanie ossolińskie pt. Stanisław Moniuszko – bohater fabularny i dokumentalny.

W programie wydarzenia znajdzie się muzyczno-filmowy spacer z Beatą Maciejewską, spotkanie z dr Krystyną Dachterą, teatrologiem i znawczynią historii Opery Wrocławskiej, pokaz jednego z ostatnich przedwojennych amerykańskich filmów w jidysz i jedynej zagranicznej produkcji o Stanisławie Moniuszce pt. Overture to Glory (reż. Max Nosseck, USA 1940), a także wystawa archiwalnych dokumentów dotyczących Stanisława Moniuszki ze zbiorów Działu Dokumentów Życia Społecznego Ossolineum.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

15 czerwca 2019 (sobota)

Część I, godz. 12.00, pl. Wolności

TEMAT: Tropem Stanisława Moniuszki. Będzie to muzyczno-filmowy spacer z wrocławską dziennikarką, pomysłodawczynią i realizatorką cieszących się wielkim powodzeniem spacerów tematycznych,  Beatą Maciejewską.

Spacer rozpocznie się na pl. Wolności, a na jego trasie znajdą się miejsca związane z początkami życia muzycznego we Wrocławiu, instytucje
dokumentujące historię wykonań muzyki Moniuszki na Dolnym Śląsku, a także miejsca eksponujące żydowskie oblicze miasta, w
tym także oblicze muzyczne. Trasa spaceru zakończy się w gmachu głównym Ossolineum, przy ul. Szewskiej 37, gdzie będzie można
zobaczyć wybrane obiekty ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dotyczące postaci Stanisława Moniuszki i jego twórczości.

Część II, godz. 14.00, gmach główny Ossolineum, ul. Szewska 37

O godz. 14.00 w Auli im. prof. M. Gębarowicza w gmachu głównym Ossolineum rozpocznie się spotkanie z dr Krystyną Dachterą, teatrologiem, historykiem opery i znawczynią przeszłości Opery Wrocławskiej. Rozmowa pt. Moniuszko na gruzach Festung Breslau. Początki opery w polskim Wrocławiu – poświęcona będzie pierwszej powojennej premierze opery Halka Stanisława Moniuszki, która odbyła się we Wrocławiu 8 września 1945 roku, zaledwie cztery miesiące po zakończeniu działań wojennych.

Bezpośrednio po spotkaniu rozpocznie się pokaz filmu Overture to Glory (reż. Max Nosseck, USA 1940), jednego z ostatnich przedwojennych filmów w jidysz produkcji amerykańskiej. To jedyny w historii zagraniczny film o Stanisławie Moniuszce.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Na część II (spotkanie i projekcję) obowiązują zapisy: marketing@ossolineum.pl, tel. 71 371 95 95

Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone