Olga Tokarczuk z literacką nagrodą Nobla!

Możliwość komentowania Olga Tokarczuk z literacką nagrodą Nobla! została wyłączona Aktualności, Kultura

Literacką nagrodę Nobla za 2018 rok otrzymała Olga Tokarczuk, jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek. W uzasadnienie werdyktu napisano iż Polka otrzymała Nobla „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.  Przyjaciele mówią o niej – mądra kobieta, piękny człowiek i wybitna pisarka.

Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej cenionych na świecie i najczęściej nagradzanych polskich pisarek. Za powieść „Bieguni”otrzymała Literacką Nagrodę Nike, uhonorowana nagrodami, m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1997), Paszportem Polityki oraz sześcioma nominacjami do Nagrody Literackiej „Nike”, pięciokrotna laureatka Czytelników „Nike”. W roku 1999 otrzymała Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta a w 2013 międzynarodową nagrodę Vilenicaprzyznawaną pisarzom z Europy Środkowej.  To tylko jedne z wielu nagród przyznanych pisarce za jej bogatą twórczość.

Obecnie na liście polskich noblistów w literaturze przed Olgą Tokarczuk znajdują Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Isaac Bashevis Singer, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone