Politechnika Wrocławska: Prof. Samuel Stranks odbierze Lem Prize 2022

Możliwość komentowania Politechnika Wrocławska: Prof. Samuel Stranks odbierze Lem Prize 2022 została wyłączona Aktualności, Nauka

Ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema za rok 2022 nastąpi w poniedziałek, 5 czerwca, w auli  Politechniki Wrocławskiej. Otrzyma ją prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki. Początek uroczystości o godz. 11.

politechnika wrocławska, logo

W trakcie wydarzenia laureat wygłosi wykład „The Future of Perovskites for Solar Power and Lighting”. Po prelekcji odbędzie się uroczyste odsłonięcie monumentu Stanisława Lema przy bud. D-21.

Wartą 100 tysięcy złotych Lem Prize przyznawana jest od 2021 r. młodym naukowcom (do 40. roku życia) studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych. Międzynarodowa kapituła, w skład której wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza ocenia ich niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

W tym roku wpłynęło 26 wniosków konkursowych z czternastu różnych krajów, w tym trzy z Polski. W trakcie Święta Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni ogłosił, że w 2022 r. nagrodę otrzymał prof. Samuel Stranks z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Biotechnologii Uniwersytetu w Cambridge.
W swojej pracy naukowej laureat zajmuje się optycznymi i elektronicznymi właściwościami nowych półprzewodników, w tym perowskitów halogenkowych, alotropów węglowych i półprzewodników organicznych opracowywanych z myślą o efektywnych pod względem kosztu zastosowaniach w elektronice.
Europejska Nagroda im. Stanisława Lema (Lem Prize) została ustanowiona w 2021 roku dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

Pierwszym laureatem nagrody w 2021 był Amerykanin prof. Randall Platt z ETH Zurich.

Fundatorami nagrody Lem Prize 2022 są:

Bergman Engineering, TestArmy Group, Santander Universidades, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PCC Rokita oraz Fundacja PKO Banku Polskiego.

źródło informacji: PWr   –   https://pwr.edu.pl/uczelnia/przed-nami/wreczenie-nagrody-lem-prize-2022-prof-samuelowi-stranksowi-1661.html

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone