Stajnia częścią Atmo. Ślad po koszarach zostaje na dłużej

Możliwość komentowania Stajnia częścią Atmo. Ślad po koszarach zostaje na dłużej została wyłączona Aktualności, galeria, Inwestycje, Mieszkania

Dawna stajnia koszar wojskowych na Kępie Mieszczańskiej zyska nowe życie. Wszystko za sprawą dewelopera Eiffage Immobilier Polska, który wkomponuje część historycznego budynku w nowoczesną inwestycję mieszkaniową.

wiz. Eiffage Immobilier Polska

Z poszanowaniem historii Wrocławia. W myśl tej idei zaprojektowana została Atmo, którą na Kępie Mieszczańskiej zbuduje deweloper Eiffage Immobilier Polska. Elementem jednego z nowych budynków będzie fasada dawnej stajni, która w XIX wieku wchodziła w skład koszar wojskowych.

– Bryła Atmo została zaprojektowana spójnie z okoliczną architekturą. Dzięki temu historia zatrzyma się w niej dla przyszłych pokoleń – podkreśla Sebastian Bieńkowski, dyrektor ds. projektów Eiffage Immobilier Polska.

Kartka z kalendarza
Druga połowa XVIII wieku. Na Kępie Mieszczańskiej rozpoczyna się budowa koszar artylerii według projektu C. G. Langhansa – jednego z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Pałac rodziny Wallenberg-Pachaly i pałac Hatzfeldów we Wrocławiu to także dzieła tego niemieckiego architekta. Zaprojektowane przez niego koszary na Kępie Mieszczańskiej stanowiły jeden z najważniejszych obiektów militarnych ówczesnego Wrocławia. Cały kompleks był jednym z największych w tym okresie w Prusach. Koszary mogły pomieścić 3000 żołnierzy. W wieku XIX w budynkach mieściły się m.in. kasyno oficerskie, lazaret, garaże, a także stajnie.
Znaczna część zabudowy Kępy Mieszczańskiej uległa zniszczeniu podczas oblężenia Festung Breslau. Koszary zlikwidowano w 1945 roku. Ślad po nich pozostał do dziś i zostanie zachowany. To, zdaniem Arkadiusza Förstera, przewodnika po Wrocławiu, właściwa droga:

– Jeśli z jakiegoś powodu historyczny obiekt nie może dłużej pełnić swojej wcześniejszej funkcji, to każda próba nadania mu nowego życia jest nie tylko potrzebna, ale jest wręcz konieczna. Tylko w ten sposób możemy zachować dla przyszłych pokoleń obraz rzeczywistości, w której żyli ich ojcowie czy dziadkowie.

Nowe życie stajni
Po wielu latach popadania w ruinę dawna stajnia wojskowa doczeka się renowacji i zyska nową funkcję. – Budynek wciąż przypomina o tym, że kiedyś na Kępie Mieszczańskiej stacjonował 2 Regiment Artylerii Polowej. Dzięki jego zachowaniu mamy ciągłość historyczną widoczną dla wszystkich. Każdy, gdy spojrzy na nową inwestycję, zobaczy, że to miejsce funkcjonowało już dziesiątki, może i setki lat wcześniej, że tu żyli kiedyś ludzie – zauważa Arkadiusz Förster.
W Atmo pojawią się mieszkania i lokale usługowe, które utworzą pasaż. Autorem projektu całej inwestycji jest renomowana pracownia Zbigniewa Maćkowa.

– Część dawnego Wrocławia dostała szansę na drugie życie. Takie obiekty mają niespotykany potencjał do wykreowania klimatycznych wnętrz. Budynek został podzielony na trzy nawy i przykryty sklepieniami w układzie krzyżowym. W połączeniu z ceglaną elewacją daje to niepowtarzalny efekt. Dzięki temu Atmo wyróżni się na tle okolicznych zabudowań – mówi architekt. Unikalny charakter kompleksu będzie wyczuwalny także w strefach wejściowych, korytarzach, windach, elementach elewacyjnych i przeszkleniach. Elewacja frontowa będzie podświetlona. Światło odegra ważną rolę również w częściach wspólnych.

– Aranżacją przestrzeni zajęli się znani i cenieni artyści, dzięki którym wnętrza zyskają estetyczne akcenty w stylu art déco.– zaznacza Sebastian Bieńkowski. – Warto też wspomnieć o elementach ekologicznych projektu: zielonym patio, stojakach na rowery i stacji ładowania pojazdów elektrycznych – dodaje.

Mieszkanie na Kępie Mieszczańskiej
Niebanalna architektura jest zdecydowanie jednym z największych atutów Atmo. Innym są komfortowe apartamenty o podwyższonym standardzie. Zaprojektowano je w układzie od 1 do 5 pokoi. Ich wielkość mieści się w przedziale od 26 do 145 mkw. Na parterze będą ogródki, a wyżej balkony, loggie i tarasy. Wewnątrz znajdą się panoramiczne okna. W mieszkaniach pojawi się także instalacja pod montaż klimatyzacji. W dwóch 6-piętrowych budynkach powstanie 113 mieszkań, które razem stworzą Atmo. Jego częścią będzie też parking podziemny.

Niewątpliwą zaletą Atmo jest jego położenie na największej wyspie Wrocławia. Po drugiej stronie Odry znajduje się Rynek (od południa) i Nadodrze (od północy).

– Kępa Mieszczańska to obszar z bogatą historią, który dziś staje się zieloną oazą spokoju, z której blisko do najważniejszych miejsc kultury, handlu, rozrywki i biznesu. Nic dziwnego, że tak szybko zyskuje w oczach wrocławian – uważa Sebastian Bieńkowski.

– Dzięki znakomitej lokalizacji nasza inwestycja spodoba się wszystkim osobom, lubiącym być blisko rozmaitych miejskich wydarzeń, a jednocześnie doceniających prywatność i spokój życia w otoczeniu zieleni – tłumaczy.

Sebastian Bieńkowski przypomina, że tuż przy Atmo miasto planuje stworzyć duży park ze strefą rekreacyjną i sportową.

– Ten zielony teren o wielkości 4 hektarów będzie tuż za rogiem – zauważa.

Międzynarodowe uznanie
Za inwestycją Atmo przemawia również renoma grupy Eiffage, której częścią jest spółka Eiffage Immobilier Polska. W dorobku grupy znajdują się znane na całym świecie budowle np. szklana piramida Luwru, Opera w Sydney, czy budynek Louis Vuitton w Paryżu. W Polsce grupa zrealizowała prawie 700 inwestycji w ciągu 30 lat. We Wrocławiu Eiffage jest znany jako generalny wykonawca takich inwestycji jak OVO i Thespian czy Angel Care – obecnie Rezydencja przy Dyrekcyjnej. Atmo jest pierwszą inwestycją mieszkaniową Eiffage Immobilier Polska we Wrocławiu i czwartą w Polsce. Na tym jednak nie koniec. Deweloper już zapowiedział budowę drugiej inwestycji w mieście: HB 1820 przy ulicy Haukego-Bosaka 18 i 20 na Przedmieściu Oławskim.
Inwestycja Atmo zlokalizowana jest przy ul. Dmowskiego 13. Termin rozpoczęcia prac budowlanych zaplanowano na przełom roku 2020/2021. Deweloper planuje zakończyć realizację projektu w drugiej połowie 2022 roku.

Eiffage Immobilier Polska
Eiffage Immobilier Polska to deweloper odpowiedzialny za realizację inwestycji mieszkaniowych, inwestycji na wynajem, nieruchomości komercyjnych i handlowych. W portfolio spółki są apartamenty Villa Sadyba w Warszawie, Dom przy Źródle w Starym Podgórzu w Krakowie oraz Stalowa 27 – nowoczesna kamienica realizowana obecnie w sercu stołecznej Nowej Pragi. Deweloper planuje także dalszy rozwój działalności w innych większych aglomeracjach w Polsce.
Eiffage Immobilier Polska to część międzynarodowej grupy Eiffage – jednej z 10 największych grup budowlanych w Europie. Do najbardziej uznanych, światowych realizacji Eiffage należą: budynek Opery w Sydney, najwyższy w Europie wiadukt drogowy w Millau oraz szklana piramida Luwru. Eiffage Immobilier Polska łączy najlepsze praktyki międzynarodowej Grupy oraz ponad 30-letnie doświadczenie zdobyte na polskim rynku przez Generalnego Wykonawcę – Eiffage Polska Budownictwo. Cechą łączącą inwestycje Eiffage jest poszanowanie lokalnej historii i miejsca oraz połączenie dbałości o detal i piękno w kreowaniu przestrzeni do życia.

mat. prasowe:  Eiffage Immobilier Polska

 

 GALERIA ZDJĘĆ wiz. Eiffage Immobilier Polska

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone