W Dolnośląskim Centrum Filmowym rusza 16. edycja Millennium Docs Against Gravity!

Możliwość komentowania W Dolnośląskim Centrum Filmowym rusza 16. edycja Millennium Docs Against Gravity! została wyłączona Aktualności, Kultura

Ponad 80 filmów dokumentalnych z całego świata, spotkania z twórcami, dyskusje, warsztaty, wydarzenia dla dzieci i seniorów oraz pokazy z audiodeskrypcją – już dziś w Dolnośląskim Centrum Filmowym startuje wrocławska odsłona 16. Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu filmów non-fiction w Polsce!

fot. mat. prasowe

Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie

W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie”. Na festiwalu ponownie stawiamy na mocną różnorodność tematyczną. Pokażemy dzieła przybliżające rolę zaangażowanego dziennikarstwa i emocjonujące związki filmu ze sztuką, obrazy poruszające kwestie związane z ekologią i zmianami klimatycznymi oraz odkrywające przyszłość współpracy ludzi z robotami. Nie zabraknie także tytułów o psychologii, sporcie, architekturze i świecie mody.

Hity festiwalu

Wśród niewątpliwych przebojów festiwalu wyróżnić można najnowszy film legendy kina Wernera Herzoga „Herzog/Gorbaczow”, dokumentalny debiut Petera Jacksona „I młodzi pozostaną”, a także „Varda według Agnès” – ostatnie dzieło prekursorki francuskiej Nowej Fali Agnès Vardy. Nie można przegapić też imponującego filmu Jennifer Baichwal „Antropocen: epoka człowieka”.

Grand Prix Dolnego Śląska

W tym roku o zwycięstwo w konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnego Śląska ubiegać się będzie trzynaście tytułów. Wśród nich znajdują się m.in. obsypana nagrodami na Sundance „Kraina miodu” Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa, „Magiczne życie V” Tonislava Hristova oraz najnowszy film Madsa Brüggera „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”.

Rozmowy z twórcami

W maju do Wrocławia przyjadą też twórcy prezentowanych na festiwalu filmów. Spotkamy się z m.in. Roberto Minervinim („Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?”), Francois-Xavier Drouetem („Czas lasów”) i Barbarą Miller ( „Cała przyjemność po stronie kobiet”). Spotkania rozpoczynać się będą po zakończeniu seansu danego filmu.

Więcej niż filmy

Tegoroczna odsłona festiwalu to także liczne wydarzenia towarzyszące. Odbędzie się aż dziesięć dyskusji i debat z zaproszonymi ekspertami, trzy spotkania warsztatowe, zajęcia Akademii Dokumentalnej dla Seniorów i Akademii OKI DOKI, pokazy filmów z audiodeskrypcją, głośne czytanie podczas prologu Europejskiej Nocy Literatury oraz dwa seanse w trakcie Nocy Muzeów. Wieczorami zapraszamy także na muzyczne wydarzenia i chwilę wytchnienia do klubu festiwalowego Czuła jest Noc (ul. Kolejowa 8).

Bilety

Bilety w cenach 12 i 15 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach DCFu, na www.dcf.wroclaw.pl oraz na www.mdag.pl. Przy zakupie dziesięciu lub więcej biletów, każdy z nich kosztował będzie tylko 10 złotych. Bilet rodzinny na filmy z sekcji OKI DOKI kosztuje 10 złotych za osobę. Bilety dla seniorów (za okazaniem dowodu uprawniającego do zniżki) także kosztuje 10 złotych.

Do zobaczenia w kinie!

Materiały: Dolnośląskie Centrum Filmowe Wrocław

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone