Polanica-Zdrój: Pomysłów na kolejne inwestycje nam nie brakuje

Możliwość komentowania Polanica-Zdrój: Pomysłów na kolejne inwestycje nam nie brakuje została wyłączona Inwestycje, Samorząd

Rozmowa z burmistrzem miasta, Jerzym Terleckim.

Jaka jest pozycja Polanicy-Zdroju wśród polskich marek uzdrowiskowych?

Mocna i ustabilizowana. Najlepszym dowodem na to jest coraz dłuższy, właściwie już całoroczny sezon turystyczny w naszym mieście, a także duże zainteresowanie inwestorów nowymi przedsięwzięciami na terenie gminy. Niestety, prestiż na arenie ogólnopolskiej nie przekłada się jeszcze na rozpoznawalność Polanicy w Europie. Cóż, wiele pracy już za nami, ale jeszcze więcej przed nami.

Czym wyróżnia się Polanica-Zdrój spośród innych polskich kurortów?

Wyróżnia nas przede wszystkim funkcjonalność uzdrowiskowa. Trzeba pamiętać, iż na początku XX wieku w małej wiosce odkryto bogate źródła świetnej wody mineralnej i dopiero później rozplanowano, jak ma w całości wyglądać to nowe miasto. Zatem kurort Polanica powstawał od początku z zamysłem pełnienia roli Zdroju. Ponieważ od zarania uchodziliśmy za miejsce bardzo nowoczesne, nikt w okresie „radosnego planowania” socjalistycznego nie zepsuł naszego wizerunku piętrowymi hotelami z wielkiej płyty i podobnymi koszmarami architektury. Mamy zatem piękne, nie za duże miejsce, w którym naprawdę można odpocząć. Oczywiście, ostatnie lata to również rewitalizacja dużych obszarów Polanicy, w tym oczywiście Teatru, Parku Zdrojowego oraz promenady nadrzecznej. Trafione okazały się nasze inwestycje w ekologię i kulturę. Turystyka zdrowotna rozwija się u nas jednak nie tylko dzięki bogactwu wód mineralnych, lecz również dzięki temu, że jesteśmy jednym z najbardziej utytułowanych ośrodków chirurgii plastycznej. Szeroki wachlarz ofert uzupełniają renomowane ośrodki wellness spa, również funkcjonujące na naszym terenie.

Które inwestycje, planowane na najbliższe miesiące i obecnie realizowane uważa Pan za kluczowe dla rozwoju miasta?

Działania bieżące to inwestycje proekologiczne, w tym poprawa jakości powietrza w uzdrowisku. Mamy w planach budowę nowych ścieżek rowerowych, poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty sportowo-rekreacyjnej. Rozbudowujemy Miejską Bibliotekę Publiczną, a w najbliższych dniach rozpoczynamy także przebudowę tzw. „Małego Rynku”. W dalszej perspektywie chcemy, w oparciu o tradycje szklarstwa w Polanicy i na Ziemi Kłodzkiej, utworzyć Muzeum Szkła. Być może w Polanicy powstanie również wieża obserwacyjno-astronomiczna. Pomysłów, jak widać, nam nie brakuje.

Jaka jest docelowa koncepcja zagospodarowania rynku w Polanicy-Zdroju?

Powstanie  tam ogólnodostępna przestrzeń publiczna, której zostaną nadane funkcje Plenerowego Centrum Integracji Społecznej. Cel główny będzie realizowany poprzez spełnianie celów pośrednich, takich jak podniesienie funkcjonalności i estetyki przestrzeni miejskich czy pobudzenie aktywności społeczno-gospodarczej omawianego obszaru. Chcemy także zwiększyć atrakcyjność turystyczną gminy poprzez włączenie rewitalizowanego obszaru w ciąg miejsko-uzdrowiskowy szlaku spacerowego.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone