Ponad milion zł na międzynarodowy projekt z PWr

Możliwość komentowania Ponad milion zł na międzynarodowy projekt z PWr została wyłączona Aktualności, Nauka

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej oraz z dwóch uczelni z Francji i Wielkiej Brytanii opracują narzędzia ułatwiające przeszukiwanie decyzji sądowych. Badaniami pokieruje prof. Tomasz Kajdanowicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej.

prof. Tomasz Kajdanowicz fot. PWr

prof. Tomasz Kajdanowicz fot. PWr

Na swój projekt badacze otrzymali grant w wysokości ponad 1,1 mln zł z konkursu Open & Re-usable Research Data & Software (ORD) prowadzonego przez sieć CHIST-ERA. Wspierane są w nim badania z zakresu technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych.

– Projekt dotyczy stworzenia narzędzia opartego o sztuczną inteligencję, które pozwoli badaczom na analizę nieustrukturyzowanych danych tekstowych z akt sądowych i pisemnych wyroków sądowych – mówi prof. Tomasz Kajdanowicz. – Chcemy udostępnić badaczom dostęp do tych danych w sposób efektywny pod względem zasobów, kosztów i czasu oraz wzbogacić bazę danych o kolejne informacje. W dłuższej perspektywie projekt ma przyczynić się do zaawansowania technologicznego w naukowym podejściu do praktyki sądowej – dodaje.

 

Efektem prac będzie m.in. narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które pozwoli na analizę danych sądowych. Opracowane narzędzia i dane mogą być cenne dla różnych podmiotów w systemie sądownictwa, takich jak ministerstwa sprawiedliwości, sędziowie, organizacje odpowiedzialne za wytyczne sądowe oraz inne podmioty związane z prawem.

Dzięki wypracowanym rozwiązaniom naukowcy, studenci oraz praktykujący prawnicy będą bowiem w stanie automatycznie uzyskiwać drobiazgowe dane o praktyce stosowania prawa, bazując na setkach tysięcy orzeczeń. Pozwoli to na wskazanie podobieństw i różnic w kontekście stanów faktycznych związanych z konkretnym przepisem, tworzenie systemów typu „pytanie-odpowiedź”, określanie spójności lub różnic w interpretacji danego przepisu i wiele więcej.

Projekt „JuDDGES – Judicial Decision Data Gathering, Encoding and Sharing” (pol. „Zbieranie i kodowanie danych dotyczących decyzji sądowych”) potrwa dwa lata i będzie realizowany w konsorcjum trzech uczelni, w którym oprócz PWr znalazły się Middlesex University London (Wielka Brytania) i Université Claude Bernard Lyon 1 (Francja).

Zespół będzie pracował na danych British and Irish Legal Information Institute (BAILII), Common Courts Judgments Portal oraz Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych.

źródło informacji: PWr  –  https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/ponad-1-mln-zl-na-miedzynarodowy-projekt-z-w4-13056.html?q=%2Fmilion-dla-projektu-z-w4

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone