Samorząd to skuteczność i rozwój!

Możliwość komentowania Samorząd to skuteczność i rozwój! została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Samorząd

Z Markiem Długozimą, burmistrzem gminy Trzebnica rozmawia Ryszard Zabiński

Marek Długozima – burmistrz gminy Trzebnica fot.mat. prasowe

Kiedy rozpoczął Pan „przygodę” z samorządem?

26 listopada 2006 roku, trzebniczanie – w głosowaniu bezpośrednim – udzielili mi kredytu zaufania, powierzając funkcję Burmistrza Gminy Trzebnica. Podczas wyborów samorządowych w 2010 roku otrzymałem najwyższe na Dolnym Śląsku poparcie, które wyniosło 86,2%.

Moja styczność z samorządem zaczęła się jednak dużo wcześniej – w latach 1990- 1998 byłem członkiem Komisji Inicjatyw Gospodarczych przy Radzie Miasta i Gminy w Trzebnicy, a w latach 1998-2002 byłem członkiem Komisji Inicjatyw Gospodarczych i Budżetu oraz radnym powiatowym.

Jak ocenia Pan możliwości samorządu w kontekście swoich wcześniejszych doświadczeń zawodowych?

Zanim zostałem burmistrzem, przez długi czas byłem dyrektorem trzebnickiego oddziału Banku PKO BP. Zdobyta wiedza i doświadczenie w znaczny sposób ułatwiły mi rozpoczęcie pracy w samorządzie. W naszym przypadku konieczna była zmiana podejścia urzędników do realizowanych zadań, wyznaczenie klarownej misji urzędu oraz określenie celów, do których jako lokalna administracja będziemy dążyć w celu usprawnienia i ułatwienia obsługi naszych klientów.

Samorząd jest skutecznym systemem, ponieważ tworzy go lokalna społeczność, a nie partyjne ideologie. Mieszkańcy powierzają burmistrzowi zadania do wykonania, wybierają radę, która ma wspierać go w realizacji tych obietnic, a na koniec kadencji weryfikują jakość wywiązania się z obietnic poprzez wystawienie oceny w następnych wyborach.

Co należałoby usprawnić w samorządzie?

W gminach do 50 tys. mieszkańców powinny zostać jednomandatowe okręgi wyborcze, tzw. „JOWy”. Ten system wyborczy pozwalał na bezpośrednią rywalizację między kandydatami w określonym okręgu i po prostu wygrywał najlepszy. Powrót do systemu proporcjonalnego rozłożenia mandatów jednych premiuje, inni są pokrzywdzeni.

Drugim obszarem, który w samorządzie jest zbędny, jest sztucznie wykreowana rola powiatów. Uważam, że powiaty są niepotrzebne i powinny być zlikwidowane lub zastąpione większymi terytorialnie obszarami chociażby na wzór „landów” u naszych zachodnich sąsiadów. Uważam, że zadania powiatu z powodzeniem realizowałyby gminy przy rozszerzeniu im kompetencji. Powiaty nie mają swojej wyraźnej tożsamości, a gminy – tak. Ludzie są związani ze swoimi gminami czy miastami, ale z powiatami już nie.

Powiaty wprowadzają niepotrzebne upolitycznienie lokalnej społeczności. Tak samo stanowisko starosty nie jest wcale wyrazem demokratycznego, bezpośredniego wyboru mieszkańców, a jedynie wynikiem politycznych kalkulacji oraz budowania większościowej koalicji.

Trzeci obszar, który według mnie należy usprawnić to system wynagradzania. Uważam, że wynagrodzenie wójta, burmistrza czy prezydenta powinno uwzględniać liczbę ludności danej gminy czy miasta oraz wielkość budżetu, jakim zarządza.

Czym jest dla Pana samorząd?

Dla mnie sprawnie zarządzany samorząd to synonim skuteczności i rozwoju. Te dwa czynniki są dla mnie kluczowe w pełnieniu funkcji burmistrza. Gmina Trzebnica jest doskonałym przykładem tego, jak skuteczny może być samorząd w realizacji zadań, dla których został powołany.

Do dziś symbolami rozwoju Gminy Trzebnica są ważne inwestycje jak np. nowoczesny i pięknie położony Gminny Park Wodny Trzebnica-ZDRÓJ, Gminne Centrum Medyczne, Gminna Szkoła Muzyczna czy Gminne Centrum Kultury i Sportu. Od początku mojej kadencji udało mi się zrealizować ponad 800 różnego rodzaju inwestycji.

Z kolei wydarzeniem, które pozwoliło zaistnieć Trzebnicy na arenie międzynarodowej jest chociażby nasz czynny udział w realizacji największego sportowego wydarzenia w Polsce – Mistrzostw Świata Sportów Nieolimpijskich The World Games Wrocław 2017.

Symbole rozwoju Trzebnicy

  • Gminny Park Wodny Trzebnica-ZDRÓJ to jeden z symboli dynamicznie rozwijającej się gminy. Nowoczesny, pięknie położony obiekt cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców Dolnego Śląska.
  • Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-ZDRÓJ jest wyrazem troski gminy o dostęp dla mieszkańców do wysokiej jakości usług medycznych.
  • Gminna Szkoła Muzyczna I st. im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy jest jedyną szkołą muzyczną w powiecie. Placówka jest dowodem wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w Gminie Trzebnica.
  • Trzebnica była współorganizatorem największego wydarzenia sportowego ostatnich lat w Polsce – The World Games Wrocław 2017. 80 zawodników z 26 krajów świata rywalizowało w konkurencji biegów na orientację w pięknej scenerii trzebnickiego Lasu Bukowego.
Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone